Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Say Lou Lou, Slowgold och Amason favorit inför Manifest

Publicerat tisdag 12 januari 2016 kl 13.42
Say Lou Lou. Foto: Johanna Olofsson.
Say Lou Lou. Foto: Johanna Olofsson.

Progginfluerade banden Slowgold och Amason och popduon Say Lou Lou är några av favoriterna inför Manifestgalan, med flera nomineringar var.

Manifest är en alternativ musikgala för artister som ligger på de mindre eller egna skivbolag.

Nominerade Manifest 2016 Hårdrock Saturnalia Temple - To The Other (Listenable Records)

Frantic Amber - Burning Insight (Raventone)

Avatarium - The girl with the raven mask (Nuclear Blast)

Disrupted - Morbid death (Distrupted/Memento Mori)

 

Dans Joel Alter - Heart (Uncanny Valley)

Ishi Vu - Gryning/Skymning/Green is the Color of Love (Trunkfunk Records/Omena Records)

Mr Tophat & Art Alfie - Samlad årsproduktion (Karlovak)

Inom - Som Blomster (eget bolag)

 

Folk

Bridget Marsden & Leif Ottosson - Mountain Meeting (Playing with Music)

Filip Jers Quartet - Plays Swedish Folk (Schmalensee Production)

Blå bergens borduner - Inga kônstiheter (Gammalthea)

Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye - A Farblondzhete Blondinke (Maestro Music)

 

Punk Anatomi-71 - Distansen tilltar (Halvfabrikat Records)

Kronofogden - Arbete och/eller fritid (Blindead records)

Fredag den 13:e - Domedagar (Halvfabrikat Records)

Arre! Arre! - A.T.T.A.C.K (Rundgång Rekords)

 

Visa

Charlie Engstrand Sommar - Bortom orden (Dead Microphone Records)

CajsaStina Åkerström - Vreden och Stormen (Gamlestans Grammofonbolag)

Fröken Elvis - Elvis på Svenska (Ladybird)

Sofie Livebrant - Lighthouse Stories (Brus & Knaster)

 

Hiphop Professor P & DJ Akilles - All Year, Every Year (Pro&AK)

Mwuana - 1: Spiridon, 2: Collén & Chords, 3: Nibla (Artery Music Group)

Keya - Nyanser av blå (Masa Music)

Vic Vem - Medicinen (SwingKids) Barn

Lekisjazz - Lekisjazzstandards (ETgohome)

Karl-Petters Orkester - Jag har kommit på en grej! Kalle i Klangverkstaden (Blå Moln Musik)

Kråkan & Busarna - Fingret på näsan (Matrona)

Busbandet - Snoppen & Snippan och såna grejer (Alfie/Cosmos Music)

 

Dansband

Donnez - Stora starka män (Neptun)

Drifters - Vår egen väg (Neptun)

Perikles - Heta pojkars flickor (Atenzia Records)

Blender - Mi amore (Neptun/Blender records)

 

Experimentellt

Jeff Stonehouse - On Returning (The Sublunar Society)

Düsseldorf by Night - Images for Tape (Lamour records)

Lars Bröndum - Fallout (Antennae Media)

Oskar Hanska - OH!MMXIV (SwingKids)

 

Synt White Birches - Dark Waters (La Petite Tempête R&P)

Agent Side Grinder - Alkimia (Progress Productions)

Kite - VI + samlad årsproduktion (Progress Productions)

Me The Tiger - Vitriolic (Repo Records)

 

Singer/songwriter Daniel Norgren - Alabursy/The Green Stone (Superpuma Records)

Slowgold - Stjärnfall/Glömska (Gaphals)

The Tallest Man on Earth - Dark Bird is home (Gravitation)

Kristofer Åström - The Story of a Hearts Decay (Startracks)

 

Rock

Dolores Haze - The Haze Is Forever (Woah Dad!)

HOLY - Stabs (PNKSLM Recordings/Ny Våg Records)

Hills - Frid (Rocket Recordings)

Snake - Cradle of snake (Sounds of Subterrania)

 

Jazz

Lindha Kallerdahl - GOLD Quintet Solo (HOOB records)

Samuel Hällkvist - Variety of Live (BoogiePost Recordings)

Oddjob - Folk (Caprice Records)

Per Texas Johansson - De långa rulltrapporna i Flemingsberg (Moserobie Music Production)

 

Pop Amason - Sky City (Ingrid)

Say Lou Lou - Lucid Dreaming (á Deux/Cosmos)

Molly Nilsson - Zenith (Dark Skies Association)

The Honeydrips - In the city (Luxury)

 

Rytm

Aurelia Dey - Gyllene Tider (Swing Kids)

Mallet Speak - Rise (Synkron Örebro)

Etzia - Samlad årsproduktion (Partillo Productions/SwingKids) Antonio D - Från Karlshamn till Kingston (Anton Dahlrot)

Årets Live  Amason (Ingrid) 

Hey Elbow (Adrian Recordings)

Cleo (Random Bastards)

Könsförrädare (Teg Publishing)

 

Årets nykomling Emili Milou https://www.facebook.com/Emili-Milou-617128628397619/ 

Land & Ocean http://landandocean.se

QNDA http://www.qndamusic.com

Fools on the planet http://www.FoolsOnThePlanet.com

 

Årets Klubb Soul Train, Café Opera, Stockholm

Club Prime, Vimmerby

Nattklubben på Munkkällaren, Visby

Verket Nattklubb, Nöjesfabriken, Karlstad

 

Årets Musikvideo

Mattias Alkberg - Tjugonde (Teg Publishing) Regi: Jacob Frössén

https://www.youtube.com/watch?v=7J-ddc_tfV4

Kastrup - Thieves (Mohave) Regi: Christofer Nilsson

https://www.youtube.com/watch?v=nNaxDSH0DW4

Say Lou Lou - Nothing but a Heartbeat (á Deux/Cosmos Music) Regi: Joanna Nordahl

https://www.youtube.com/watch?v=_n-A4e4S3VQ

Jonas Lundqvist- Vissa nätter (Adrian Recordings) Regi: Kristian Bengtsson https://youtu.be/VA85_mo0zUM

José González - Every Age (Imperial Recordings) Regi: Simon Morris & Chris Higham

https://youtu.be/I_iY2RQWNzM 

 

SKAP:s och Manifests pris för årets textförfattare

Love Antell - Barn av Amerika (Amigo/Cosmos)

Ann-Sofie Francisca Lundin/Min Stora Sorg - Min Stora Sorg Vår/Sommar -16 (Playground)

Emil Johansson/Parker Lewis – Sorti (Det Svenska Musikundret)

Iiris Viljanen, Mattias Björkas/Vasas Flora och Fauna - Släkt med Lotta Svärd (Startracks)

 

SKAP:s och Manifests pris för årets kompositör

Klas-Henrik Hörngren/Klabbes Bank - Z (Hoob)

Amanda Werne/Slowgold - Stjärnfall, Glömska (Gaphals)

Robin Bernhardsson, Alina Björkén, Måns Lundstedt och Janinne Sandström Oja/Könsförrädare (Teg) Thomas Frank, Christian Dyresjö, Edvard Hernevik, Oskar Bergenheim, Stefan Missios/Den Stora Vilan - Utsikt mot havet (Gaphals)

 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".