Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/
En mix av allt som behövs för att starta dagen.

Guldmasknomineringar 2009

Publicerat måndag 2 februari 2009 kl 07.31

BÄSTA REGI
Tomas Alfredson
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm
Anders Aldgård
The Producers, Chinateatern Stockholm
Adde Malmberg
Obesvarad kärlek, Intiman Stockholm

BÄSTA KOSTYM
Camilla Thulin
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm
Lars-Åke Wilhelmsson
The Producers, Chinateatern Stockholm
Obesvarad kärlek, Intiman Stockholm
Clara Ahlström/Tomas Malmros
Uggla, Rheborg, Ulveson, Cirkus Stockholm

BÄSTA SCENOGRAFI
Per A Jonsson
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm
Erik Fredriksson/Marcus Engelsson
The Producers, Chinateatern Stockholm
Ingemar Wiberg
Rabalder i Ramlösa, Fredriksdalsteatern Helsingborg
Kuta & kör Lorensbergsteatern Göteborg, Slagthuset Malmö

BÄSTA KOREOGRAFI
Siân Playsted

High School Musical, Nöjesteatern Malmö
Göta Lejon, Stockholm
Denise Holland-Bethke
The Producers, Chinateatern Stockholm
Hans Marklund
Uggla, Rheborg, Ulveson, Cirkus Stockholm

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL MUSIKAL/REVY
Helene Sjöholm
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm
Eva Rydberg
Rabalder i Ramlösa, Fredriksdalsteatern Helsingborg
Caroline Johansson Kuhmunen
High School Musical, Nöjesteatern Malmö
Göta Lejon Stockholm

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL MUSIKAL/REVY
Claes Malmberg

The Producers, Chinateatern Stockholm
Kim Sulocki
The Producers, Chinateatern Stockholm
David Lindgren
High School Musical, Nöjesteatern Malmö
Göta Lejon Stockholm

BÄSTA KVINNLIGA HUVUDROLL TALPJÄS
Babben Larsson
Obesvarad kärlek, Intiman Stockholm
Sissela Kyle
Dina dagar är räknade, Rival Stockholm
Carina Lidbom
Kuta & kör, Lorensbergsteatern Göteborg
Slagthuset Malmö

BÄSTA MANLIGA HUVUDROLL TALPJÄS
Loa Falkman
Obesvarad kärlek, Intiman Stockholm
Brasse Brännström
Kuta & kör, Lorensbergsteatern Göteborg
Slagthuset, Malmö
Jojje Jönsson
Solsting och sne’språng, Vallarnas friluftsteater Falkenberg
Lisebergsteatern Göteborg

BÄSTA KVINNLIGA BIROLL musikal/revy/show/talpjäs
Monica Nielsen
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm
Marianne Mörck
Rabalder i Ramlösa, Fredriksdalsteatern Helsingborg
Annika Herlitz
High School Musical, Nöjesteatern Malmö
Göta Lejon Stockholm

BÄSTA MANLIGA BIROLL musikal/revy/show/talpjäs
Magnus Härenstam
The Producers, Chinateatern Stockholm
Ola Forssmed
The Producers, Chinateatern Stockholm
Jan Malmsjö
My Fair Lady, Oscarsteatern Stockholm

BÄSTA FÖRESTÄLLNING
Dina dagar är räknade - Rival Stockholm
The Producers - Chinateatern Stockholm
Obesvarad kärlek - Intiman Stockholm

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".