Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Lyssna direkt
Just nu: Ring P1! kl.09:20
Ring P1 och tala klarspråk i aktuella frågor, tel: 099-510 10. I dag svarar Sofie Ericsson i Malmö. Sänds även i kortversion kl. 20.35 och i morgon kl. 05.35.
Nästa: Ekonyheter kl.10:00
tablå
Ekot
  • Startsida
  • Inrikes
  • Utrikes
  • Lokala nyheter
  • Ekonomi
  • Kultur
  • Vetenskap
  • Valet 2010
  • Klartext
  • Lyssningsarkiv
  • Kontakt
Senaste nytt:
  • 09:40 Göteborgska radioproduktioner nominerade (Nyheter P4 Göteborg)
  • 09:38 Hjärta av järn ska ge evig kärlek (Nyheter P4 Örebro )
  • 09:36 Handbollslag tippar till elitserien (Hallandsekot)
  • 09:35 Ny varning för falska radonfakturor (Nyheter P4 Örebro )
  • 09:33 Voltigelag saknar laholmare (Hallandsekot)
  • 09:32 Danmarks bästa allt närmare final (Radiosporten)
  • 09:26 Borås vill lära Brasilien återvinna (Nyheter P4 Sjuhärad)
  • 09:23 Mats Strandberg: Nu går Federer hela vägen (Radiosporten)
  • 09:09 Fler flyg till solen i vinter (Nyheterna P4 Värmland)
  • 09:05 Pojke påkörd av bil (Hallandsekot)

Turkiets regeringsparti får sitta kvar

Publicerat: onsdag 30 juli 2008 kl 17:31, Ekot
Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan. Foto: Scanpix. Premiärminister Erdogan

Uppdaterad 19:13
Turkiets författningsdomstol förbjuder inte regeringspartiet AKP och ogillar därmed ett åtal från statsåklagaren som anser att partiet brutit mot konstitutionen för att ha blandat samman politik med religion. Men beslutet på onsdagen fattades med minsta möjliga marginal.

SR:s korrespondent Jan AnderssonTurkiets regeringsparti får sitta kvar (1:32)
Den turkiska författningsdomstolen förbjuder inte regeringspartiet AKP och ogillar därmed ett åtal från statsåklagaren som anser att partiet brutit mot konstitutionen för att ha blandat samman politik med religion. Men beslutet fattades med minsta möjliga marginal. Reporter Jan Andersson, Istanbul.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Utrikesminister Carl BildtUtrikesminister Carl Bildt om beskedet (1:03)
Utrikesminister Carl Bildt om utslaget från Turkiets författningsdomstol om att inte förbjuda regeringspartiet AKP. Reporter Petter Allvin.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Turkiets president kan stängas av (28 juli)

Det krävdes sju domarröster för att stänga ner partiet, men bara sex av de elva domarna vid författningsdomstolen röstade för att förbjuda partiet. Därmed kan AKP fortsätta att regera här i Turkiet, även om partiet, enligt författningsdomstolens utslag ska få halverade statliga bidrag i partistöd.

Statsåklagaren ville, precis som stora delar av den politiska oppositionen, stänga AKP för att partiet blandat samman religion med politik.

En av de stora symbolfrågorna under de senaste månaderna har varit AKP:s sätt att försöka driva igenom ett upphävande av slöjförbudet för kvinnor vid högskolor och universitet. Just det beslutet ogiltigförklarade dock författningsdomstolen för att det stred mot konstitutionen där religion och politik ska vara åtskiljda.

– Innebörden av det här beslutet är att det här partiet har blivit varnat, ordenligt varnat. Jag hoppas och jag antar att det här utslaget kommer att leda till att nödvändiga åtgärder genomförs, sa författningsdomstolens president, Hasim Kilic.

Han var inte mer konkret än så på onsdagskvällen.

Ändå är utslaget en stor seger för AKP, som anklagat oppositionen och delar av de rättsvårdande instanserna för att ha försökt genomföra en statskupp med hjälp av paragrafer i konstitutionen, och inte respekterat det faktum att partiet fick 47 procent och egen majoritet i parlamentet efter valet förra året.

Därmed väntar sannolikt nu en lugnare politisk period här i Turkiet, och regeringen kan återigen koncentrera sig på till exempel förhandlingarna om ett turkiskt EU-medlemsskap.

Jan Andersson, Istanbul
jan.andersson@sr.se

Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Textarkiv

Föregående dag Onsdag 30 juli 2008 Nästa dag

Onsdag 30 juli 2008

Viss framgång i kampen mot aids
Onsdag 30 juli 2008 kl 00:19

Nya siffror från FN om omfattningen av aids i världen visar på en liten framgång i arbetet med att få bukt med spridningen.

Världsrekord i stavhopp
Onsdag 30 juli 2008 kl 00:53

Jelena Isinbajeva har slagit världsrekord igen. Vid Monacos super-GP hoppade ryskan 5.04 och slog därmed sitt nya rekord med en centimeter.

Större oljeläckage än befarat i Göteborg
Onsdag 30 juli 2008 kl 03:29

En oljeläcka vid Cityvarvet i Göteborg på måndagen var större än vad som framkommit tidigare.

Nya brandmän ska stoppa sabotage
Onsdag 30 juli 2008 kl 04:02

Räddningstjänsten Syd rekryterar brandmän med utomnordisk bakgrund. Det skriver tidningen Sydsvenskan. Det här ska vara ett sätt att få bukt med hot och våld vid brandkårsutryckningar i Rosengård i Malmö.

Karadzic på väg till tribunalen i Haag
Onsdag 30 juli 2008 kl 04:43

Den misstänkte krigsförbrytaren Radovan Karadzic är på väg till FN:s krigsförbrytartribunal i Haag, rapporterar nyhetsbyrån Tanjug.

Yngre män riskerar att drunkna
Onsdag 30 juli 2008 kl 04:50

Efter att drygt 15 människor har drunknat på bara några dagar överväger Svenska livräddningssällskapet att förändra sina kampanjer. Det är vanligast att äldre drunknar, men i de senaste olyckorna har ovanligt många yngre män dött.

Karin Brand, Svenska livräddningssällskapetFler yngre män drunknar (1:54)
Svenska livräddningssällskapet överväger att ändra sina informationskampanjer efter en rad drunkningsolyckor på senare tid. Bara sedan i fredags har över 15 människor drunknat. Vanligast är det att äldre drunknar, men vid de senaste olyckorna har ovanligt många yngre män omkommit. Intervjuad: Karin Brand, generalsekreterare på Svenska livräddningssällskapet. Reporter: Andreas Kron, Göteborg.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
WTO-förhandlingarna bröt samman
Onsdag 30 juli 2008 kl 05:23

Förhandlingarna om ett nytt avtal för världshandeln bröt samman på tisdagskvällen. Som huvudansvariga för att det inte blev ett avtal pekas Indien och USA ut. Det amerikanska presidentvalet kan nu komma att sätta nya käppar i hjulet för eventuella fortsatta förhandlingar.

Handelsminister Ewa Björling kommenterarBjörling kommentar (1:26)
Den svenska handelsministern Ewa Björling hade planerat att åka ner till Genève och förhandlingarna på onsdagen, men ställer nu in resan. Reporter: Malin Marcko.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren SR:s Sten Sjöström rapporterarWTO-förhandlingarna bröt samman (1:47)
Förhandlingarna om ett nytt avtal för världshandeln bröt samman på tisdagskvällen. Som huvudansvariga för att det inte blev ett avtal pekas Indien och USA ut. Det amerikanska presidentvalet kan nu komma att sätta nya käppar i hjulet för evetuella fortsatta förhandlingar.Sten Sjöström,New York
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Karadzic på väg till Haagtribunalen
Onsdag 30 juli 2008 kl 05:52

Uppdaterad 06:40Bosnienserbernas tidigare ledare Radovan Karadzic, som är anklagad för folkmord, är nu på väg till FN:s krigsförbrytartribunal i Haag. Enligt nyhetsbyrån Reuters har Karadzic nu anlänt till Rotterdam. Därifrån ska han transporteras med helikopter till Haag.

SR:s Mats Eriksson rapporterarKaradzic på väg till Haagtribunalen (1:18)
Bosnienserbernas tidigare ledare Radovan Karadzic, som är anklagad för folkmord, är nu på väg till FN:s krigsförbrytartribunal i Haag, enligt uppgifter från Belgrad. Mats Eriksson, Moskva
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Start för rättegång om Arbogamorden
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:00

Idag inleddes rättegången mot den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mor. Förhandlingarna planeras pågå i närmare tre veckor och för första gången kommer mamman nu att konfronteras med den misstänkta förövaren.

Marcus Eriksson rapporterar inför rättegångenStart för rättegång om Arbogamorden (1:54)
Idag inleds rättegången mot den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mor. Förhandlingarna planeras pågå i närmare tre veckor och för första gången kommer mamman nu att konfronteras med den misstänkta förövaren. Intervjuade: Ulrika Borg, advokat, Frieda Gummesson.Reporter: Marcus Eriksson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Anhållen rwandier ska begäras utlämnad
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:00

Sedan snart två veckor sitter en man från Rwanda anhållen i Sverige, misstänkt för folkmord. Han är efterlyst av Rwanda, som nu håller på att slutföra arbetet med att begära honom utlämnad.

Åklagare Jean Mosco Motangana i KigaliMisstänkt krigsförbrytare nära begäras utlämnad (2:36)
Sedan snart två veckor sitter en man från Rwanda anhållen i Sverige, misstänks för folkmord. Han är efterlyst av Rwanda, som nu håller på att slutföra arbetet med att begära honom utlämnad. Intervjuade: Jean Mosco Motangana, chef enhet som spårar krigsförbrytare, hos åklagarmyndigheten i Rwanda, Maria Lönegård, biträdande chef kriminalpolisenheten Rikspolisstyrelsen. Reporter: Henrika Åkerman.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kraftig ökning av sömnmedel bland unga
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:13

Under 2000-talet har det varit en konstant ökning av sömnmedel bland unga. Enligt Apotekets statistik har antalet dygnsdoser som skrivs ut ökat med 71 procent för personer mellan 15 och 34 år. (P3 Nyheter)

Kraftigt buller på många kontor
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:21

Fem av sex kontor har för högt buller. Det visar en ny studie från Göteborgs universitet. Riktvärdena för buller överskreds med mer är tre decibel i nästan en tredjedel av fallen.

Kraftig ökning av varsel
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:25

Antalet varsel ökar kraftigt i Sverige. Under första halvåret i år varslades cirka 24 000 personer om uppsägning, en ökning med 62 procent, jämfört med samma period.

Sammanbrottet överraskade inte Asien
Onsdag 30 juli 2008 kl 06:52

I Asien kommer det knappast som en överraskning att det är Indien, Kina och Indonesien som motsatt sig framför allt USA men även övriga västvärlden i fråga om ett nytt globalt frihandelsavtal.

SR:s Vladislav Savic rapporterarSammanbrottet ingen överraskning i Asien (2:09)
I Asien kommer det knappast som en överraskning att det är Indien, Kina och Indonesien som motsatt sig framföralt USA.s men även övriga västvärldens i fråga om ett nytt globalt frihandelsavtal. Vladislav Savic, Bangkok
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Karadzic framme vid tribunalen i Haag
Onsdag 30 juli 2008 kl 07:21

Uppdaterad 08:00Bosnienserbernas förre ledare Radovan Karadzic, anklagad för folkmord, har nu förts till FN:s krigsförbrytartribunal i Haag där han nu finns i fängsligt förvar.

Ekots Olof Sjölander rapporterarKaradzic på väg till tribunalen i Haag (1:48)
Bosnienserbernas förre ledare Radovan Karadzic, anklagad för folkmord, landade för en stund sedan i Rotterdam i Nederländerna. Därifrån ska han föras vidare till FN:s krigsförbrytartribunal i Haag.Olof Sjölander
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Risk för prishöjning på hemelektronik
Onsdag 30 juli 2008 kl 07:32

De senaste åren har hemelektronik som tv-apparater, digitalboxar och datorer blivit allt billigare och slagit försäljningsrekord. Men nu kan de stigande råvarupriserna börja synas på prislapparna.

Anders Appelqvist, vd organisationen ElektronikbranchenPriset på hemelektronik kan stiga (2:03)
De senaste åren har hemelektronik som tv-apparater, digitalboxar och datorer blivit allt billigare och slagit försäljningsrekord. Men nu kan de stigande råvarupriserna börja synas på prislapparna. Anders Appelqvist, vd för organisationen Elektronikbranschen intervjuas av Kristoffer Morén.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Golfare får längre liv
Onsdag 30 juli 2008 kl 08:10

Golf förlänger livet, det visar en ny svensk studie som gjorts vid Karolinska Institutet.(SR Halland)

Nya restauranger med snabbmat stoppas
Onsdag 30 juli 2008 kl 08:23

Myndigheterna i Los Angeles godkände igår ett ettårigt förbud mot att öppna snabbmatsrestauranger i fattiga områden med överviktig befolkning.

Många fortkörare på sjön i år
Onsdag 30 juli 2008 kl 08:28

Dubbelt så många fartsyndare till sjöss har upptäckts i år jämfört med i fjol, enligt statistik från sjöpolisen. Förklaringen kan vara bättre båtväder och fler polisinsatser. Det skriver Göteborgs-Posten.

Magsjukemedel kan lindra Alzheimers
Onsdag 30 juli 2008 kl 10:00

Forskare i Sverige och Australien har fått lovande resultat när de prövat ett gammalt magsjukemedel mot Alzheimers.

24-åring häktad för bensinstöld
Onsdag 30 juli 2008 kl 10:06

Den 24-åring som suttit anhållen misstänkt för bensinstölden i Torhamn för en vecka sedan, då en 60-åring också blev påkörd och senare avled, har begärts häktad av åklagaren. (SR Blekinge)

Arbogarättegången – dag ett
Onsdag 30 juli 2008 kl 10:27

Klockan tio på onsdagen startade rättengången mot den kvinna som misstänks för mord på två barn i Arboga. Åklagarsidan har kallat 56 vittnen. Den misstänkta kvinnan nekar till brott.

JK kritisk mot polisens vapenhantering
Onsdag 30 juli 2008 kl 10:47

Uppdaterad 16:45Stockholmspolisen får kritik från justitiekanslern, JK, för att ha haft stora brister i sin vapenhantering. JK vill nu att Stockholmspolisen ska försäkra att kontrollen har skärpt och att myndighetens vapen inte kan hamna i fel händer.

Lars Hallberg, tjänsteförrättande btr länspolismästareBrister i polisens vapenhantering (1:47)
Justitiekanslern, JK, kritiserar polismyndigheten i Stockholm för att ha haft stora brister i sin vapenhantering. Även om flera brister nu rättats till vill JK ha en försäkran om att kriminella inte kan få tillgång polisens vapen. Lars Hallberg, tjänsteförrättande biträdande länspolismästare i Stockholm, och Göran Lambertz, justitiekansler intervjuas av Henrika Åkerman.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Islamistiska rebeller dödade i strid
Onsdag 30 juli 2008 kl 10:57

I Pakistan uppger militären att den dödat 25 islamistiska rebeller i strider i den oroliga Swatdalen, nära gränsen till Afghanistan

Indiskas grundare har gått bort
Onsdag 30 juli 2008 kl 11:35

Indiskas grundare, Åke Thambert är död. Han föddes i Gnosjö och växte upp i Rydaholm och gick senare på folkhögskolan i Värnamo. (SR Jönköping)

Kina censurerar internet under OS
Onsdag 30 juli 2008 kl 11:43

Kina kommer ett att censurera internet för utländska journalister under OS. Det säger de kinesiska myndigheterna.

Överhängande kris för de fattiga länderna
Onsdag 30 juli 2008 kl 11:51

I västvärlden fruktar många den pågående ekonomiska nedgången. Men i de fattigare länderna är krisen än mer överhängande, där en medelklass snabbt kan förvandlas till en klass under fattigdomsgränsen, där det kan vara svårt att ens få mat för dagen.

SR:s Vladislav Savic rapporterarÖverhängande kris för de fattiga länderna (1:49)
I västvärlden fruktar många den pågående ekonomiska nedgången. Men i de fattigare länderna är krisen än mer överhängande, där en medelklass snabbt kan förvandlas till en klass under fattigdomsgränsen, där det kan vara svårt att ens få mat för dagen. SR:s Vladislav Savic rapporterar.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Stor besvikelse i Asien efter WTO-mötet
Onsdag 30 juli 2008 kl 12:05

Även i Asien uttrycks besvikelse och anklagelserna är många efter att WTO-förhandlingarna bröt samman. Japan som står på samma sida som USA och EU anklagar Kina och Indien för att inte ta ett globalt ansvar.

SR:s Vladislav Savic rapporterarBesvikelse i Asien efter förhandlingskollapsen (1:36)
Även i Asien uttrycks besvikelse och anklagelserna är många. Japan som står på samma sida som USA och EU, och anklagar Kina och Indien för att inte ta ett globalt ansvar. De fokuserade för mycket kring de egna intressena, sade en japansk regeringstalesman vid en presskonferens. Vladislav Savic rapporterar.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Laddad stämning i rättssalen
Onsdag 30 juli 2008 kl 12:24

I dag inleddes rättegången mot den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mamma. I tingsrätten i Köping har åklagarna under förmiddagen börjat berätta hur de kommer att driva målet. Kammaråklagare Frieda Gummesson yrkar att den åtalade kvinnan döms ...

Marcus Eriksson rapporterarLaddad stämning i rättssalen (1:36)
I dag inleddes rättegången mot den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mamma. I tingsrätten i Köping har åklagarna under förmiddagen börjat berätta hur de kommer att driva målet. Kammaråklagare Frieda Gummesson yrkar att den åtalade kvinna döms för mord och mordförsök. Reporter Marcus Eriksson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Starka reaktioner efter WTO-kollapsen
Onsdag 30 juli 2008 kl 12:24

Reaktionerna är många efter att försöken att enas om ett nytt globalt handelsavtal misslyckades under WTO-förhandlingarna i Genève igår kväll. Flera EU-länder anklagar öppet stora utvecklingsländer som Kina och Indien för att ha orsakat kollapsen. Enligt den tyske jordbruksministern sträckte sig ...

SR:s Magnus Thorén rapporterarStarka reaktioner på WTO-misslyckandet (1:48)
Reaktionerna är många så här dagen efter att försöken att enas om ett nytt globalt handelsavtal misslyckades i Genève. Flera EU-länder anklagar öppet stora utvecklingsländer som Kina och Indien för att ha orsakat kollapsen. Magnus Thorén, London.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Bo Magnusson, WTO-expertExperten Bo Magnusson om WTO-förhandlingarna (3:02)
Samtal direkt i Lunchekot med Bo Magnusson, WTO-expert på Kommerskollegium, om hur WTO-kollapsen påverkar Sverige.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Karadzic har tagit plats i sin cell
Onsdag 30 juli 2008 kl 12:30

Anklagad för folkmord och brott mot mänskligheten av krigsförbrytardomstolen i Haag har nu Radovan Karadzic efter tretton års flykt utlämnats.

SR:s Christina Gustafsson rapporterarKaradzic har tagit plats i sin cell (2:33)
Anklagad för folkmord och brott mot mänskligheten av krigsförbrytardomstolen i Haag har nu Radovan Karadzic efter tretton års flykt utlämnats. SR:s Christina Gustafsson rapporterar.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Vattenfall redovisar rekordvinst
Onsdag 30 juli 2008 kl 13:02

Den statliga energijätten Vattenfall redovisar en rekordvinst på fem och en halv miljarder kronor före skatt för det andra kvartalet. Det är nära en halv miljard bättre än samma period förra året.

Lars G Josefsson, vd på VatttenfallVattenfall redovisar rekordvinst (1:34)
Den statliga energijätten Vattenfall redovisar en rekordvinst på fem och en halv miljarder kronor före skatt för det andra kvartalet. Det är nära en halv miljard bättre än samma period förra året. Vattenfalls vd Lars G Josefsson ser positivt på företagets framtid trots stigande bränslepriser och ökande kostnader för koldixidutsläpp.Reporter Kristoffer Morén.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Finsk kärnkraftsbygge började brinna
Onsdag 30 juli 2008 kl 14:08

En brand bröt natten till onsdagen ut vid kärnkraftverksbygget Olkiluoto 3 i Finland.

Svältkatastrof hotar Nordkorea
Onsdag 30 juli 2008 kl 14:43

En ny hungerkatastrof väntar bortåt sex miljoner människor i Nordkorea om inte omvärlden agerar och skickar hjälp ganska omgående, den varningen utfärdade i dag FN:s matprogram, World Food Program.

SR:s Vladislav Savic rapporterarHungerkatastrof hotar Nordkorea (1:38)
En ny hungerkatastrof väntar bortåt sex miljoner människor i Nordkorea om inte omvärlden agerar och skickar hjälp ganska omgående, den varningen utfärdade i dag FN:s matprogram, World Food Program. Vladislav Savic, Bangkok.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Fler inträffade drunkningsolyckor
Onsdag 30 juli 2008 kl 14:52

Ytterligare minst tre drunkningsolyckor befaras ha inträffat de senaste dagarna i Sverige. I dag hittade polisens dykare en 25-årig man som försvann i måndags under en simtur i Årjäng.

Allt fler kör för fort på sjön
Onsdag 30 juli 2008 kl 15:26

Det går fort längs våra svenska kuster. I många fall, alldeles för fort. Från Västkusten och längs södra Sveriges kuststräcka har Kustbevakning och sjöpolis redan nu fångat betydligt fler fortkörare än hela förra året.

Kurt Andersson och Jan Johannesson, båtägareFör höga hastigheter på sjön (2:17)
Det går fort längs våra svenska kuster. I många fall, alldeles för fort. Från Västkusten och längs södra Sveriges kuststräcka har Kustbevakning och sjöpolis redan nu fångat betydligt fler fortkörare än hela förra året. Andreas Kron, Ekot i Göteborg.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Felkonstruerad ventilation skapar trötthet
Onsdag 30 juli 2008 kl 15:32

På många arbetsplatser gör brummande och sus från ventilationssystem att de anställda blir trötta, okoncentrerade och jobbar sämre. Det visar en ännu opublicerad studie gjord av Kerstin Persson Waye på enheten för arbets- och miljömedicin vid Göteborgs universitet.

Kerstin Persson Waye, Göteborgs universitetFelkonstruerad ventilation skapar trötthet (2:16)
På många arbetsplatser gör brummande och sus från ventilationssystem att de anställda blir trötta, okoncentrerade och jobbar sämre. Det visar en ännu opublicerad studie gjord av Kerstin Persson Waye på enheten för arbets- och miljömedicin vid Göteborgs universitet och Klaes Edhall, delägare i advokatfirman Mannheimer Swartling intervjuas av Ulrika Lindqvist
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Dådet var planerat länge enligt åklagaren
Onsdag 30 juli 2008 kl 15:51

Den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mamma, hade i flera månader planerat dådet. Det menar åklagarsidan i den rättegång som i dag har börjat vid tingsrätten i Köping.

SR:s Marcus Eriksson rapporterarArbogadådet var planerat länge (2:34)
Den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga och försökt mörda deras mamma, hade i flera månader planerat dådet. Det menar åklagarsidan i den rättegång som i dag har börjat vid tingsrätten i Köping.Reporter Marcus Eriksson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Tillåtet röka i små barer i Tyskland
Onsdag 30 juli 2008 kl 16:00

Den tyska författningsdomstolen beslutade på onsdagen att det ska vara tillåtet att röka i små barer och restauranger som bara har ett enda serveringsrum.

Slow Food ska rädda bruna bönan
Onsdag 30 juli 2008 kl 16:58

Kan den öländska bruna bönan bli global och Slow Food-certifierad? Linda Kay från Slow Foods internationella Ark-kommission besökte på tisdagen Öland som ett led i bruna bönans lansering.

Fredrik Fogelberg från Föreningen för Bruna Bönor på ÖlandSlow Food ska rädda bruna bönan (0:56)
Kan den öländska bruna bönan bli global och Slow Food-certifierad? Linda Kay från Slow Foods internationella Ark-kommission besökte på tisdagen Öland som ett led i bruna bönans lansering. Fogelberg från Föreningen för Bruna Bönor på Öland intervjuas av Mia Wendel.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Vassa pålar skulle spetsa badgäster
Onsdag 30 juli 2008 kl 17:10

Under onsdagsförmiddagen upptäcktes att någon stuckit ner ett flertal spetsiga pålar på botten just utanför en badbrygga vid Karlsbybadet drygt en mil norr om Motala. (SR Östergötland)

Håren kom inte från familjens katter
Onsdag 30 juli 2008 kl 17:15

De katthår som hittats på den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga, kommer inte från familjens katter. Det visar den tekniska undersökning som nyligen blev officiell under rättegången i Köping.

SR:s Marcus Eriksson rapporterarKatthåren binder inte den misstänkta kvinnan till dådet (2:34)
De katthår som hittats på den 32-åriga kvinna som misstänks ha mördat två små barn i Arboga, kommer inte från familjens katter. Det visar den tekniska undersökning som nyligen blev officiell under rättegången i Köping. Åklagare Frieda Gummesson och försvarsadvokat Per Ingvar Ekblad hörs i inslaget. Reporter Marcus Eriksson.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Gripna misstänks för bombdåd i Istanbul
Onsdag 30 juli 2008 kl 17:26

I Istanbul i Turkiet har nio personer gripits, misstänkta för inblandning i sprängdåden i söndags, då 17 människor dödades, rapporterar nyhetsbyrån Anatolia.

Turkiets regeringsparti får sitta kvar
Onsdag 30 juli 2008 kl 17:31

Uppdaterad 19:13Turkiets författningsdomstol förbjuder inte regeringspartiet AKP och ogillar därmed ett åtal från statsåklagaren som anser att partiet brutit mot konstitutionen för att ha blandat samman politik med religion. Men beslutet på onsdagen fattades med minsta möjliga marginal.

SR:s korrespondent Jan AnderssonTurkiets regeringsparti får sitta kvar (1:32)
Den turkiska författningsdomstolen förbjuder inte regeringspartiet AKP och ogillar därmed ett åtal från statsåklagaren som anser att partiet brutit mot konstitutionen för att ha blandat samman politik med religion. Men beslutet fattades med minsta möjliga marginal. Reporter Jan Andersson, Istanbul.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Utrikesminister Carl BildtUtrikesminister Carl Bildt om beskedet (1:03)
Utrikesminister Carl Bildt om utslaget från Turkiets författningsdomstol om att inte förbjuda regeringspartiet AKP. Reporter Petter Allvin.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Hundratals utan ström på Östermalm
Onsdag 30 juli 2008 kl 17:56

Drygt 1 600 hushåll är utan ström på Östermalm i Stockholm. Enligt elbolaget Fortum är det en brand i en elanläggning som ligger bakom avbrottet. (Radio Stockholm)

Klartecken för statligt krispaket i USA
Onsdag 30 juli 2008 kl 18:13

USA:s president George Bush undertecknade på onsdagen det krispaket som ska rädda landets två stora bolåneinstitut Fannie Mae och Freddie Mac och hundratusentals skuldsatta husägare.

Pappa som förde bort dotter häktad
Onsdag 30 juli 2008 kl 18:33

Idag häktades den 47-årige man som misstänks för att olovligen ha fört bort sin sexåriga dotter till Kambodja.(SR Göteborg)

Israels premiärminister lämnar sin post
Onsdag 30 juli 2008 kl 19:17

Uppdaterad 20:57Israels premiärminister Ehud Olmert avgår i september. Det meddelade han på onsdagen under en hastigt utannonserad presskonferens. Kraven på hans avgång har växt i takt med en omfattande korruptionshärva där Olmert anklagas för att ha tagit emot mutor av en amerikansk affärsman.

Ehus Olmerts besked.Israels premiärminister lämnar sin post (1:33)
Israels premiärminister Ehud Olmert avgår i september, det meddelade han på onsdagen under en hastigt utannonserad presskonferens. Kraven på hans avgång har växt i takt med en omfattande korruptionshärva där Olmert anklagas för att ha tagit emot mutor av en amerikansk affärsman. Reporter Lotten Collin.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Uppvärmning ger stor islossning i Arktis
Onsdag 30 juli 2008 kl 19:28

Ett 20 kvadratkilometer stort isområde har lossnat från den kanadensiska delen av Arktis, rapporterar forskare i Kanada.

Bulgariens regering klarade omröstning
Onsdag 30 juli 2008 kl 22:10

Bulgariens socialistledda regering kan sitta kvar. Den klarade på onsdagen en misstroendeomröstning i parlamentet.

Till nyhetsarkivet

Lyssna

Senaste sändningenSenaste sändningen
Ekot
Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • KvartifemekotKvartifemekot
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Öppna i spelaren
  • SportnyheterSportnyheter
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • VetenskapVetenskap
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • EkonomiekotEkonomiekot
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Visa mer
  • KulturnyttKulturnytt
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • P3 NyheterP3 Nyheter
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Mitt i musikenMitt i musiken
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • KlartextKlartext
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste ljudklippen

  • Leif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicinLeif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicin (5:04)
    Leif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicin. P1-morgon. 100909.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Robin Söderling utslagen ur US OpenRobin Söderling utslagen ur US Open (1:21)
    Robin Söderling förlorade kvartsfinalen mot Roger Federer. Schweizaren vann med 3-0 i set (6-4, 6-4, 7-5). Robin Söderling intervjuas av Sten Sjöström/Radiosporten. 2010-09-09.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Frivilliga startar skolor för katastrofens barnFrivilliga startar skolor för katastrofens barn (2:43)
    Barnen är särskilt utsatta för översvämningskatastrofen i Pakistan, som gjort tio miljoner människor hemlösa. FN säger att det är en av de största humanitära kriserna som organisationen ställts inför. Reporter är Nils Horner/Ekot. 2010-09-09.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • USA:s ekonomi bromsar inUSA:s ekonomi bromsar in (1:26)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Risk för tuberkulos-spridning bland barnRisk för tuberkulos-spridning bland barn (2:04)
    Det råder brist på tuberkulosmedicin för barn i Sverige. Förutom stora risker för enskilda barn finns också risk för epidemier. Maria Björkqvist är överläkare på barnkliniken på Universitetssjukhuset i Örebro där man tvingats skjuta upp behandlingen av barn som är sjuka eller smittade av tuberkulos. Reporter: Oskar Schönning/Ekot. 2010-08-09
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Alla lyssningsarkiv
  • Poddradion (MP3-filer för nedladdning)

Sök i nyhetsarkivet

Till nyhetsarkivet

Lokala nyheter: Stockholm

Skottlossning vid restaurang. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix Skottlossningen inträffade vid en restaurang vid Hornstull. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix
STOCKHOLM

Skottlossning på Södermalm

– Det satt fyra herrar på en uteservering och åt. Då kommer det plötsligt fram en maskerad man med rånarluva, böjer sig fram och sätter en...

    Bengt Hellström, stabsbefäl på SödermalmspolisenMan sköts i benet på servering vid Hornstull (1:02)
    En man i 50-årsåldern blev beskjuten när han satt på en uteservering vid Hornstull i Stockholm. Flera besökare blev vittne till hur en maskerad person kom fram och sköt mannen i ena benet. Bengt Hellström, stabsbefäl på Södermalmspolisen. Reporter Wivianne Svedberg.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • 08:28 En anhållen efter mordet i Alby
  • 08:07 S kräver minimibemanning inom demensvården
  • 08:05 Undersköterska sexofredade patienter
  • 07:48 Barnhospice slår upp portarna
  • 07:45 Hetsig trafikdebatt i landstinget
Till Nyheter P4 Radio Stockholm
  • Väder

    Till vädret
  • Trafik & Service

    • Trafikläget

         Lyssna på senaste trafikenTrafik - 09.32
      Lyssna på senaste trafiken från P4 Stockholm
      Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

      09:42 Gudöbroleden mot Handen, trafikolycka vid Skrubba Malmsvägen

    • Kollektivtrafiken

      09:21 SL Pendeltåg Inställda avgångar pga broöppning.Östertälje - Södertälje centrum kl 10:16Södertälje centrum - Östertälje kl 10:17

    • Service

      08:59 Strömavbrott Haninge, Huddinge, Farsta och Skogår. C:a 1600 kunder berörda.

    • Planerade störningar

      05:43 Rydbovägen/Ullnavägen under E18/Norrtäljevägen vid trafikplats Arninge N (Ullna, nr 186), avstängd veckodagar nattetid 22 - 05 till 24 sept (2010).

    Till trafik & service

Mest lästa

Två ungdomar på arbetsplats. Foto: Staffan Claesson/Scanpix Arkivbild. Foto: Staffan Claesson/Scanpix

Ny anställning risk för 250 000 unga

Enligt LO:s avtalssekreterare Per Bardh innebär det ökad otrygghet för unga. – Det är ett förslag som bara gör att unga får ytterligare en...

    LO: "Ytterligare en otrygg anställningsform"Ny anställning risk för 250 000 unga (1:52)
    Cirka 250 000 unga riskerar att få en ännu svagare ställning på arbetsmarknaden. Det varnar LO och TCO med anledning av alliansens förslag om så kallad lärlingsprovanställning för ungdomar under 23 år. Reporter: Erik Ridderstolpe. Ekot. 2010-09-09.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren


  • "GM bestämde sig tidigt lägga ner Saab"
  • Castro kritiserar sin allierade Ahmadinejad
  • Hemliga spelet bakom Saab avslöjas i ny bok
  • Fler försvunna bosnier har hittats döda

Mest lyssnat

  1. Risk för tuberkulos-spridning bland barnRisk för tuberkulos-spridning bland barn (2:04)
    Det råder brist på tuberkulosmedicin för barn i Sverige. Förutom stora risker för enskilda barn finns också risk för epidemier. Maria Björkqvist är överläkare på barnkliniken på Universitetssjukhuset i Örebro där man tvingats skjuta upp behandlingen av barn som är sjuka eller smittade av tuberkulos. Reporter: Oskar Schönning/Ekot. 2010-08-09
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  2. Robin Söderling utslagen ur US OpenRobin Söderling utslagen ur US Open (1:21)
    Robin Söderling förlorade kvartsfinalen mot Roger Federer. Schweizaren vann med 3-0 i set (6-4, 6-4, 7-5). Robin Söderling intervjuas av Sten Sjöström/Radiosporten. 2010-09-09.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  3. Castro kritiserar IranCastro kritiserar Iran (1:59)
    Fidel Castro uppmanar Irans president Mahmoud Ahmadinejad att sluta baktala judarna. Det sker i en intervju i den amerikanska tidskriften The Atlantic - den andra stora tidningsintervjun han gett på kort tid. Reporter Lars Palmgren. Ekot 2010-09-08.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  4. Leif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicinLeif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicin (5:04)
    Leif Dotevall, biträdande smittskyddsläkare om bristen på tuberkolos-medicin. P1-morgon. 100909.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  5. USA:s ekonomi bromsar inUSA:s ekonomi bromsar in (1:26)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Radiosporten

20100908 New York Roger Federer besegrade svenske Robin Söderling i kvartsfinalen i US open med 3-0 i set. Foto: /Mark Humphrey/AP.
tennis

Söderling chanslös mot Federer

Kvartsfinalen i US Open slutade med förlust i tre raka set för Söderling. En gång är ingen gång, heter det. Och högst troligtvis kommer Robin Söderling...

    Robin Söderling: "Det är lite surt"Robin Söderling utslagen ur US Open (1:21)
    Robin Söderling förlorade kvartsfinalen mot Roger Federer. Schweizaren vann med 3-0 i set (6-4, 6-4, 7-5). Robin Söderling intervjuas av Sten Sjöström/Radiosporten. 2010-09-09.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • 09:32 Danmarks bästa allt närmare final
  • 09:23 Mats Strandberg: Nu går Federer hela vägen
  • 05:58 Söderling chanslös mot Federer
  • 20:14 Spanien borta från pallen
  • 20:13 "Ville verkligen ha medalj"
Till Radiosporten

Senaste nytt

  • 09:02 18-åring anhållen misstänkt för Alby-mord
  • 07:43 Frihandelsavtal sågas av bilindustrin
  • 07:34 Hemliga spelet bakom Saab avslöjas i ny bok
Till nyhetsdygnet

Mest kommenterade



Ekot i katastrofens Pakistan
Män väntar på utdelning av förnödenheter i södra Sindh-provinsen, nära Karachi. Infällt: Sveriges Radios Asienkorrespondent Nils Horner. Foto: Nils Horner/Sveriges Radio.

Översvämningarna i Pakistan är den värsta katastrofen i landets historia. Sveriges Radios Nils Horner finns nu i området. Följ hans rapportering här

Ekots Margita Boström och Vladislav Savic besökte för några veckor sedan området som de första svenska journalisterna.

Ekots samlade rapportering
BAKGRUND | Miljoner har drabbats
Läs chatten med Margita Boström om Pakistan
Valpejl
Sätt din politiker under lupp på valpejl.se
Nya korrespondenter
Sveriges Radios nya korrespondenter. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio

Här är Sveriges Radios nya korrespondenter. Läs mer om korrarna och deras områden!

Gunnar Bolin, kulturkorrespondent
Caroline Salzinger, Berlin
Jens Möller, Bryssel
Maria Sjöqvist, Maputo
Sten Sjöström, New York
Om valet i dag
Valkompassen

I valompassen kan du jämföra dina politiska åsikter med kandidaternas och partiernas i riksdagsvalet. Testa dig själv i valkompassen

Tidningskrönikan

Ekot läser tidningarnas ledarsidor.

Här hittar du våra krönikor
Prenumerera
Prenumerera
Twitter
RSS

Följ Sveriges Radios nyheter enkelt via RSS och Twitter.

Liknande program

P1
Ekonomiekot Lördag – Samtal och diskussioner om global ekonomi i förändring

Ekots lördagsintervju – En aktuell makt-havare intervjuas om aktuella frågor, utan filter

Godmorgon, världen! – P1:s veckomagasin för en komplett, tidningslös söndagsmorgon

Kaliber – Sveriges Radios program för undersökande journalistik

Konflikt – Samhällsprogram på gränsen mellan internationell debatt och svensk vardag

Kulturnytt – Nyheter, recensioner, reportage, krönikor och debatt om kulturlivet

Lantz – Aktuella ämnen och dagens nyheter utifrån Annika Lantz perspektiv

Nordegren i P1 – Djuplodade samhälls-betraktelser i Thomas Nordegrens talkshow

P1-morgon – Allt om det viktigaste som har hänt när du sätter på radion på morgonen

Studio Ett – Fördjupning i dagens nyheter genom samtal, debatt, reportage och analyser

Vetenskapsradion – Vetenskapsnyheter från alla tänkbara forskningsområden

P2
Mitt i musiken – Nyheter från musikens värld, med intervjuer och reportage

P3
Brunchrapporten – Aktuellt från så väl Washington som Vällinge under lupp

P3 Nyheter – Nyhetsbevakning med lite extra koll på det som berör yngre människor

P4
P4 Extra – En mix av dagens händelser och aktuella personer, kända och okända

Upptäck mer

Allt samlat på ett ställe
  • Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX

    Allt du behöver veta inför 19 september

    Nyheter, opinionsmätningar, debatter, partiledarintervjuer och analyser.
    På Valsajten samlar vi allt det senaste från valrörelsens slutspurt.

    Valobservatörerna och Valpejl hjälper dig att hålla koll.
    Valkompassen hjälper till att hitta det parti som passar dig bäst.

      Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX
    RSS Till sida
  • Romska kulturföreningen i Gubbängen i Stockholm. Foto: Dan Hansson / SvD / SCANPIX

    Om romernas ursprung

    Under nazitiden mördades över en halv miljon romer.
     
    Allt i SR Minnen
     
    LyssnaOm romernas ursprung. Vetandets värld. Från 2003. (17:59)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

      Romska kulturföreningen i Gubbängen i Stockholm. Foto: Dan Hansson / SvD / SCANPIX
    RSS Till sida
  • Ingvar Oldsberg möter Lena Endre i Här är ditt liv. Foto: SVT.

    Här är Lenas liv

    Lena Endre i Här är ditt liv.

    Se premiären i SVT Play
     

    SVT Play

      Ingvar Oldsberg möter Lena Endre i Här är ditt liv. Foto: SVT.
    Till sida

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Staffan Sillén Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög