Ingen tysk hjälp till Grekland
Tyskland hjälper Grekland bara som sista utväg, sa Merkel i det tyska parlamentet på förmiddagen, inför avresan till toppmötet i Bryssel som startar i dag.
Tyskland har hittills vägrat diskutera direkt EU-stöd till Grekland. Och före sin avresa till Bryssel har den tyska förbundskanslern Angela Merkel nu på förmiddagen förklarat den tyska hållningen i förbundsdagen, det tyska parlamentet.
– Som tysk kansler bär jag ett stort ansvar. Tyska folket litade på att de skulle få en stabil euro när de gav upp d-marken. Det förtroendet får inte svikas, sa Angela Merkel inför de tyska parlamentarikerna.
Hon upprepade den tyska linjen att Grekland bara i yttersta nödfall ska få bistånd utifrån. Och i så fall inte från EU direkt, eller från euroländerna gemensamt. Grekerna bör söka stöd hos Internationella valutafonden IMF, anser den tyska regeringen.
Därutöver kan enskilda länder i eurozonen ge bilateral hjälp till Grekland. Och om alla euroländer då ställer upp så kommer också Tyskland att göra det. Men, upprepade Angela Merkel i förbundsdagen, bara i yttersta nödfall. Och där är Grekland inte ännu.
Den hårda tyska linjen har dels inrikespolitiska skäl. Om Grekland skulle få EU-hjälp så skulle troligen finansmarknadernas spekulationer mot andra skuldsatta euroländer öka, och Tyskland som EU:s viktigaste ekonomi skulle få allt fler och allt dyrare inbetalningskort.
Att Tyskland skulle bli betalningsansvarigt för euroländernas skulder kan Merkel inte försvara inför sina väljare.
Men den tyska kanslern har också ett europeiskt argument. EU:s fördrag har inte förutsett och tillåter inte att andra länder träder in och ger stöd till ett euroland i kris.
– En god europé är inte nödvändigtvis snabb. Utan en god europé håller sig till fördragen, sa Merkel.
Om tyskarna nu skulle gå med på pengar till Grekland vid sidan av de europeiska fördragen, så skulle de besluten senare kunna upphävas av den stränga tyska författningsdomstolen.
Per Eurenius, Berlin
per.eurenius@sr.se
Textarkiv
Torsdag 25 mars 2010
Mycket tyder på att misshandeln av spädbarn ökat i Sverige på senare år. Nu ska forskare försöka ta reda på om det är en verklig ökning eller om det är så att sjukvården blivit bättre på att upptäcka misshandeln.
Barnläkare Staffan JansonMisshandel av spädbarn ska undersökas (1:54)Mycket tyder på att misshandeln av spädbarn ökat i Sverige på senare år. Nu ska forskare försöka ta reda på om det är en verklig ökning eller om det är så att sjukvården blivit bättre på att upptäcka misshandeln. Barnläkare Staffan Jansson intervjuas av Jens Ericson. Ekot. 2010-02-25.
Statsminister Fredrik Reinfeldt och oppositionsledaren Mona Sahlin möttes i går kväll i en debatt, som till stora delar handlade om jobben och skatterna, men också om dödshjälp.
Statsminister Fredrik Reinfeldt och oppositionsledaren Mona Sahlin möttes i går kväll i en debatt, som till stora delar handlade om jobben och skatterna. En nyhet var att Mona Sahlin gjorde klart att hon tycker att den 31-åriga kvinna som vårdas i respirator som bett om att få avsluta sitt liv ska få tillåtelse till det av Socialstyrelsen. Reporter: Catarina Friskman/Ekot 2010-03-25
Under det svenska EU-ordförandeskapet blev Sverige av med ett tjänstemanna-toppjobb i EU-kommissionen - ett offer i det politiska spelet när kommissionärsposterna fördelades.
Under det svenska EU-ordförandeskapet blev Sverige av med ett toppjobb i EU-kommissionen och löften om ersättning verkar utebli. Herman Melzer rapporterar från Bryssel. Ekot. 2010-03-25.
Regeringen vill att ensamma flyktingbarn som kommer till Sverige och söker asyl ska kunna skickas tillbaka till sina hemländer och få bo på speciella barnhem som Sverige bekostar, skriver Sydsvenskan.
Amerikansk polis utreder hot mot ett tiotal demokratiska politiker i kongressen som röstade ja till sjukförsäkringsreformen.
I Washingon hade Israels premiärminister Benjamin Netanyahu under onsdagen möte med USA:s Mellanösternsändebud, George Mitchell. Netanyahu förlängde sitt besök för att försöka nå lösning på konflikten.
USA:s högsta domstol stoppade en avrättning i Huntsville-fängelset i Texas mindre än en timme innan den skulle äga rum.
Många skolor får kritik från Skolinspektionen för att de inte arbetar tillräckligt mot mobbning.
EU:s utrikesminister, Catherine Ashton, fördömde på onsdagen Israels beslut att bygga nya bosättarbostäder på palestinsk mark i östra Jerusalem.
Grekland har pressats att ge löften om att köpa försvarsmateriel för tiotals miljarder kronor. Detta trots att landet står på gränsen till statsbankrutt.
Grekland har pressats att ge löften om att köpa försvarsmateriel för tiotals miljarder kronor. Detta trots att landet står på gränsen till statsbankrutt. Reporter: Staffan Sonning. Ekot. 2010-02-25.
I dag kan regeringen råka ut för en motgång i riksdagen. Den rödgröna oppositionen har lagt ett förslag om att kommunerna ska få lägga in veto mot uranletning och flera borgerliga politiker har sagt att de ska stödja förslaget.
Jonas Fredén rapporterarKommunalt uranveto kan bli verklighet (1:49)I dag kan regeringen drabbas en rejäl motgång i riksdagen. Den rödgröna oppositionen har lagt ett förslag om att kommunerna ska få lägga in veto mot uranletning och flera borgerliga politiker har sagt att de ska stödja förslaget. Reporter: Jonas Fredén.
För att hindra spridningen av salmonella vill den europeiska smittskyddsmyndigheten EFSA att EU ska skärpa reglerna för foderhantering.
För att hindra spridningen av salmonella vill den europeiska smittskyddsmyndigheten EFSA att EU ska skärpa reglerna för foderhantering. Reporter: Annika Digréus/Ekot.
Gapet mellan kvinnors och mäns chefslöner ökar. Det visar en ny undersökning från fackförbundet Ledarna. Någon förklaring till varför gapet ökar finns inte.
Gapet mellan kvinnors och mäns chefslöner ökar, visar en ny undersökning från fackförbundet Ledarna. Någon förklaring till varför gapet ökar finns inte. Reporter: Catarina Friskman/Ekot.
USA:s president Barack Obama har i sina starkaste ordalag hittills kritiserat Kubas hantering av mänskliga rättigheter. Han kräver bland annat att alla politiska fångar släpps.
USA:s president Barack Obama kritiserade i natt i sina starkaste ordalag hittills situationen för mänskliga rättigheter på Kuba, och kräver att alla politiska fångar på Kuba måste släppas. Tonfallet är delvis nytt från Obama som ju försökt förbättra relationerna till Kuba. Reporter Daniel Alling, New York/Ekot. 2010-03-25.
Piratpartiet har problem med både ekonomin och internt bråk inför riksdagsvalet. Valberedningen vill peta EU-parlamentarikern Christian Engström från partistyrelsen, och han drar då in ett stort lån till partiet. (P3 Nyheter)
Den etiopiska regeringen fortsätter att skrämma oppositionspolitiker, journalister och människorättsaktivister inför presidentvalet i maj.
Margareta Svensson rapporterarPolitisk förtryck breder ut sig i Etiopien (1:39)Den etiopiska regeringen fortsätter att skrämma oppositionspolitiker, journalister och människorättsaktivister inför presidentvalet i maj. Reporter: Margareta Svensson, Johannesburg/Ekot. 2010-03-24.
Koppen te på morgonen kan bli dyrare snart, i alla fall att döma av stigande priser på världens te-börser.
Koppen te på morgonen kan bli dyrare snart, i alla fall att döma av stigande priser på världens te-börser. Reporter Nils Horner, Colombo/Ekot. 2010-03-25.
En elvaårig flicka från Värnamo har varit försvunnen sedan i måndags. Under onsdagskvällen efterlystes hon och flera polispatruller sökte då också efter flickan i Alvesta.(SR Jönköping)
Det är stora störningar i tågtrafiken i framför allt Mälardalen nu på morgonen sedan ett banfel i går kväll inträffat mellan Flen och Katrineholm. (SR Sörmland)
En tioårig pojke i Vaggeryds kommun har polisanmälts. Det är en mamma som gjort anmälan efter att hennes son blivit slagen av tioåringen. (SR Jönköping)
Tioårsjubilerande Nordiska Akvarellmuseet i Skärhamn fick i går ta emot priset av kulturministern. (SR Väst)
Nordiska Akvarellmuseet på Tjörn har utsetts till Årets Museum. Priset delades ut igår kväll. Akvarellmuseets chef Bera Nordahl är förstås nöjd. Reporter Peter Sundberg, Vaken i P3 och P4.
Nu amorterar vart tredje hushåll inte någonting på sitt bostadslån, visar en undersökning som Dagens Industri refererar. Enligt undersökningen, som är gjord på uppdrag banken SEB, så är det främst unga bostadsköpare i storstäder som låter bli att amortera.
Uppdaterad: 17:22Bromsklossarna på olyckståget i Oslo släppte när en vagn kopplades samman med det övriga tågsetet. Så mycket vet haverikommissionen, men inte om det var ett tekniskt eller mänskligt fel.
Flera demokratiska kongressledamöter i USA har blivit utsatta för allvarliga hot efter att ha röstat för den stora sjukförsäkringsreformen i söndags kväll.
Flera demokratiska kongressledamöter i USA har blivit utsatta för allvarliga hot efter att ha röstat för den stora sjukförsäkringsreformen i söndags kväll. Reporter Daniel Alling/Ekot. 2010-03-25.
Uppdaterad: 16:30I dag lanserar Sveriges Radio sin nya sajt. Det ska bli lättare att lyssna på radio på webben och det ska också bli lättare att hitta innehållet med en ny söktjänst.
Uppdaterad: 23:43LO-facket Livs ledning har ilsknat till på arbetsgivarna och varslar därför om strejk vid sju arbetsplatser. Livs hävdar att Livsmedelsföretagen uppmanar sina medlemmar till strejkbryteri.
Angela Merkel vill ändra EU:s fördrag för att kunna förhindra ekonomiska kriser likt den i Grekland i framtiden. Hon sa i regeringsförklaringen i dag att Tyskland hjälper Grekland bara som sista utväg.
Den elvaåriga flicka från Värnamo som försvann i Alvesta i måndags hittades på torsdagsförmiddagen hemma hos en kompis.
I USA måste Barack Obamas stora sjukvårdsreform dras ännu en gång genom representanthuset. Senatens högste tjänsteman i regelfrågor har givit klartecken för att två klagomål från Republikanerna ska tas upp.
Hela Värnamo saknade elektricitet under några minuter i förmiddags. (SR Jönköping)
Tyskland hjälper Grekland bara som sista utväg, sa Merkel i det tyska parlamentet på förmiddagen, inför avresan till toppmötet i Bryssel som startar i dag.
Angela Merkel förklarade den tyska hållningen i förbundsdagen i förmiddags inför toppmötet i Bryssel. Reporter: Per Eurenius.
En 22-årig man häktades i dag på sannolika skäl misstänkt för mordet på en 18-årig kvinna i Hjällbo i Göteborg i slutet av december förra året.
Den 22-årige mannen som misstänks för det uppmärksammade mordet på en 18-årig kvinna i Hjällbo i Göteborg häktades i dag på sannolika skäl misstänkt för mordet. Jonas Franzén, Göteborg/Ekot. 2010-03-25.
Regeringen vill att ensamma flyktingbarn som kommer till Sverige och söker asyl ska kunna skickas tillbaka till sina hemländer för att bo på speciella barnhem som bekostas av Sverige.
Regeringen vill att ensamma flyktingbarn som kommer till Sverige och söker asyl ska kunna skickas tillbaka till sina hemländer för att bo på speciella barnhem. Maria Repitsch och Karin Johansson/Ekot. 2010-03-25.
Allt tyder nu på att det blir Nordeas styrelse som går segrande ur bonusbråket med storägaren svenska staten på dagens bolagsstämma.
Allt tyder nu på att det blir Nordeas styrelse som går segrande ur bonusbråket med storägaren svenska staten på dagens bolagsstämma. Reporter Christina Zander/Ekot. 2010-03-25.
Efter bråket om justitieminister Beatrice Asks uttalande att hon kunde tänka sig att de som är misstänkta för sexköp skulle få grälla kuvert hemskickade förklarar Ask i dag vad hon menade.
Efter bråket om justitieminister Beatrice Asks uttalande att hon kunde tänka sig att de som är misstänkta för sexköp skulle få grälla kuvert hemskickade förklarar Ask i dag vad hon menade. Karin Runblom/Ekot. 2010-03-24.
Frivilligarbetare och ett tydligt fokus på jobbpolitiken, men ingen gemensam symbol för den rödgröna alliansen. Det är delar av den valkampanj som S, MP och V presenterade i dag. Vänsterpartiets informationschef Jenny Lindahl Persson tror att de rödgröna har vind i seglen.
Högbergaskolan i Södertälje höll på att rivas när taket rasade in i förmiddags. Två byggnadsarbetare har skadats. (SR Stockholm)
Tågtrafiken mellan Katrineholm och Flen ska vara igång igen, enligt Banverkets presstjänst. (SR Sörmland)
De svenska soldaterna kapten Johan Palmlöv och löjtnant Gunnar Andersson dödades när de blev beskjutna under ett patrulluppdrag i Afghanistan den 7 februari i år.
Enligt Försvarsmaktens egen utredning var det en enda gärningsman vid dödsskjutningen i Afghanistan den 7 februari i år, men man kan inte utesluta att det har funnits vådaskott med i bilden.
Försvarsmakten har nu på eftermiddagen presenterat en delredovisning av sin utredning om hur det gick till när två svenska officerare sköts till döds i Afghanistan. Det går inte att utesluta att de träffades också av svenska kulor, säger arméinspektör Berndt Grundevik, även om försvarets slutsats är att det var en afghansk gärningsman som dödade dem. Reporter Gunilla Österlund/Ekot. 2010-03-25.
Statsminister Fredrik Reinfeldt uppger att det inte är aktuellt för Sverige att ställa upp med lån till Grekland, men han vill heller inte utesluta det helt.
Ekots Eriks Ridderstolpe intervjuar statsminister Fredrik Reinfeldt i BrysselEkots Eriks Ridderstolpe intervjuar statsminister Fredrik Reinfeldt (1:35)Statsminister Fredrik Reinfeldt uppger att det inte är aktuellt för Sverige att ställa upp med lån till Grekland, men han vill heller inte utesluta det helt. Erik Ridderstople/Ekot. 2010-03-25.
En 15-årig pojke döms till rättspsykiatrisk vård för att ha mördat sin 19-åriga syster på familjens gård utanför Sjöbo i augusti förra året.
Våldtäktsfallet som SVT-programmet Uppdrag Granskning tog upp i går har väckt starka reaktioner. För ett år sedan blev 14-åriga Linnea våldtagen på en skoltoalett i det lilla samhället Bjästa utanför Örnsköldsvik. Efteråt utsattes hon för ryktesspridning och kränkningar.
I eftermiddag började EU:s toppmöte där huvudämnet är tänkt att vara EU:s ekonomiska framtidsstrategi. Men Greklands ekonomiska problem kommer att ta över toppmötet, medgav EU-kommissionens ordförande Jose Manuel Barroso tidigare i dag.
I eftermiddag börjar EU:s toppmöte där huvudämnet är tänkt att vara EU:s ekonomiska framtidsstrategi. Men Greklands ekonomiska problem kommer att ta över toppmötet, medgav EU-kommissionens ordförande Jose Manuel Barroso tidigare i eftermiddag. Övriga medverkande: José Luis Rodríguez Zapatero, Spaniens premiärminister, Angela Merkel, Tysklands förbundskansler. Herman Melzer, Bryssel/SR. 2010-03-25.Ekots Eriks Ridderstolpe intervjuar statsminister Fredrik ReinfeldtEkots Eriks Ridderstolpe intervjuar statsminister Fredrik Reinfeldt (1:35)
Statsminister Fredrik Reinfeldt uppger att det inte är aktuellt för Sverige att ställa upp med lån till Grekland, men han vill heller inte utesluta det helt. Erik Ridderstople/Ekot. 2010-03-25.
Det går inte att utesluta att de svenska officerare som sköts till döds i Afghanistan också träffades av svenska kulor, säger arméinspektör Berndt Grundevik. Men försvarets slutsats är att det var en afghansk gärningsman som dödade dem.
Det går inte att utesluta att de svenska officerare som sköts till döds i Afghanistan också träffades av svenska kulor, säger arméinspektör Berndt Grundevik. Men försvarets slutsats är att det var en afghansk gärningsman som dödade dem. Reporter: Gunilla Österlund/Ekot. 2010-03-25.Berndt Grundevik i en längre intervju (Studio Ett)Skjutningar i Afghanistan (6:59)
För några timmar sedan presenterade Försvarsmakten sin delutredning om vad som hände när två svenska soldater och en tolk sköts till döds i Afghanistan i början av februari. Berndt Grundevik, Arméinspektör medverkar. Studio Ett. 20100325.
Sverige är det enda land inom EU som har kvar revisionsplikten, men nu försvinner den och det berör 250 00 företag.
Näringsminister Maud OlofssonSmåföretag ska slippa revisionsplikten (2:14)Regeringen har beslutat att förenkla reglerna för småföretagen genom att ta bort revisionsplikten. Omkring 250 000 företag berörs, säger näringsminister Maud Olofsson. Reportrar Karin Runblom och Tommy Fredriksson/Ekot. 2010-03-25.
Nu varnar SMHI för översvämningar i norra delen av Götaland. Värme och regn väntas orsaka problem på flera håll under helgen.
Nu varnar SMHI för översvämningar i norra delen av Götaland. Värme och regn väntas orsaka problem på flera håll under helgen. Daniel Rundqvist/Ekot. 2010-03-25.
Regeringens förslag att ensamma flyktingbarn som inte har asylskäl ska kunna skickas tillbaka till sina hemländer för att bo på speciella barnhem som Sverige bekostar får kritik. Syftet är att underlätta att barnet återförenas med sina föräldrar säger Billström.
Migrationsminister Tobias BillströmKritik mot Billströms förslag om barnhem (1:31)Regeringens förslag att ensamma flyktingbarn som inte har asylskäl ska kunna skickas tillbaka till sina hemländer för att bo på speciella barnhem som Sverige bekostar får kritik. Syftet är att underlätta att barnet återförenas med sina föräldrar säger Migrationsminister Tobias Billström. Övriga medverkande: Luciano Astudillo, Socialdemokraternas integrationpolitiske talesman, Vänsterpartiets flyktingpolitisk talesman Kalle Larsson, Kristdemokraternas talesman i integrationsfrågor, Michael Anefur. maria Repitsch/Ekot. 2010-03-25.
Regeringen vann omröstningen i riksdagen om uranprospektering. Därmed föll den rödgröna oppositionens förslag om att ge kommunerna större inflytande över beslut om prospektering.
Solveig Ternström, C, är besvikenRegeringen vann uranstriden (1:30)Regeringen vann omröstningen i riksdagen om uranprospektering. Därmed föll den rödgröna oppositionens förslag om att ge kommunerna större inflytande över beslut om prospektering. Reporter Mari Forssblad/Ekot. 2010-03-25.
I Turkiet växer kritiken mot regeringens förslag till grundlagsändring. Högsta domstolens chefsdomare hävdar att förändringen hotar oberoendet för domstolarna och rättsväsendet i Turkiet.
I Turkiet växer kritiken mot regeringens förslag till grundlagsändring. Högsta domstolens chefsdomare hävdar att förändringen hotar oberoendet för domstolarna och rättsväsendet i Turkiet. Maria Persson Löfgren rapporterar. Ekot. 2010-03-25.
I dag beslutade riksdagen formellt att godkänna att staten är med och stoppar in nya pengar i det krisande flygbolaget SAS och att regeringen också får mandat att på sikt minska ägandet i bolaget.
Magnus Thorén rapporterarStatens köp av SAS-aktier godkänt (2:34)I dag beslutade riksdagen formellt att godkänna att staten är med och stoppar in nya pengar i det krisande flygbolaget SAS och att regeringen också får mandat att på sikt minska ägandet i bolaget. Reporter: Magnus Thorén/Ekot.
Det är nu klart att Nordeas toppchefer behåller sina bonusar efter att styrelsen gått segrande ur bonusbråket med storägaren svenska staten på dagens bolagsstämma.
Det är nu klart att Nordeas toppchefer behåller sina bonusar efter att styrelsen gått segrande ur bonusbråket med storägaren svenska staten på dagens bolagsstämma. Christina Zander/Ekot. 2010-03-25.
Tjänstemannafacken på Volvo Personvagnar stöder inte längre den kinesiska biltillverkaren Geelys köp av företaget. (SR Göteborg)
Rikspolisstyrelsen skärpte idag straffen för poliserna i Malmö som bland annat använde uttrycket "apejävel" i samband med kravaller på Rosengård i december 2008. (SR Malmö)
Uppdaterad: 20:55En uppgörelse är på gång om hur det krisdrabbade Grekland ska få hjälp med sin ekonomi. Det är Tyskland och Frankrike som just nu lägger fram ett förslag i Bryssel inför kvällens middag i samband med det pågående toppmötet.
En uppgörelse är på gång om hur det krisdrabbade Grekland ska få hjälp med sin ekonomi. Det är Tyskland och Frankrike som just nu lägger fram ett förslag i Bryssel inför kvällens middag i samband med det pågående toppmötet. Reporter: Herman Melzer/Ekot. 2010-03-25.
I Pakistan uppges närmare 50 människor ha dödats i dag i samband med att ett pakistanskt stridsflyg attackerade områden i den nordvästra delen av landet.
Hoten mot kongressledamöter i USA fortsätter efter att den stora sjukvårdsreformen röstades igenom i söndags.
En majoritet av danskarna är fortfarande positiva till att införa euro som valuta. Det trots att den grekiska ekonomiska krisen pågår som bäst och den allmänna tilltron till eurosamarbetet sviktar.
En majoritet av danskarna är fortfarande positiva till att införa euro som valuta. Det trots att den grekiska ekonomiska krisen pågår som bäst och den allmänna tilltron till eurosamarbetet sviktar. Christer Fridén rapporterar. Ekot. 2010-03-26.
Uppdaterad: 22:45EU:s strid och oenighet om ett möjligt ekonomiskt stöd till Grekland ser nu ut att vara över. Enligt uppgifter från Bryssel finns nu en överenskommelse mellan de 16 euroländerna.
EU:s strid och oenighet om ett möjligt ekonomiskt stöd till Grekland ser nu ut att vara över. Enligt uppgifter från Bryssel finns nu en överenskommelse mellan de 16 euroländerna. Reporter: Herman Melzer/Ekot. 2010-03-25.
Det blev bråk på läktaren under hockeymatchen mellan Rögle och AIK på Hovet nu ikväll. Flera av AIK:s supportrar försökte ta sig in i Rögles avbytarbås. (Radio Stockholm)
En niondeplats och personbästa. Adrian Schultheiss framgångar fortsätter vid konståknings-VM i Turin. (SR Göteborg)








