Nya rön om havandeskapsförgiftning
Svenska forskare har utvecklat ett sätt att på tidigt stadium upptäcka vilka kvinnor som riskerar att drabbas av havandeskapsförgiftning.
Med ett enkelt blodprov eller urinprov kan det redan under fjortonde graviditetsveckan förutspås vilka som är i farozonen, skriver Svenska Dagbladet.
Forskarna, som är knutna till Biomedicinskt centrum i Lund, har även utvecklat ett möjligt botemedel mot sjukdomen. Det bygger på ett protein, Alfa-1, som kroppen använder för att skydda mot skador.
Textarkiv
Onsdag 07 april 2010
Uppdaterad 02:55Den indonesiska ön Sumatra skakades av ett skalv med magnituden 7,8 inatt, det uppger amerikanska geologiska experter. Tre efterskalv har också skett, enligt den indonesiska skalvmyndigheten.
I Finland har en strejk bland anställda inom livsmedelsbranschen brutit ut inatt. Strejken är planerad att pågå i tre dagar och gäller tolv fabriker inom köttförädlings- och bagerisektorn.
Intresset för att få det statliga stödet till biogasen är stort, men beslutet om vilka som får stödet skjuts nu upp.
Intresset för att få det statliga stödet till biogasen är stort, men beslutet om vilka som får stödet skjuts nu upp. Ivan Garcia/Ekot. 2010-04-07.
Svenska forskare har utvecklat ett sätt att på tidigt stadium upptäcka vilka kvinnor som riskerar att drabbas av havandeskapsförgiftning.
I Nordkorea har en amerikansk medborgare dömts till åtta års hårt straffarbete efter att ha tagit sig in olagligt i landet.
EU-kommissionären Cecilia Malmströms förslag att medlemsländerna ska kunna spärra barnporrsajter på internet möter motstånd från den tyska regeringen.
EU-kommissionären Cecilia Malmströms förslag att medlemsländerna ska kunna spärra internetsajter som innehåller barnpornografi möter motstånd från den tyska regeringen. Ekot. 2010-04-07.
Den avhoppade moderate riksdagsledamoten Göran Thingwall hotas av uteslutning ur sitt nya parti Sveriges Pensionärers Intresseparti (SPI), eftersom han har sagt att han kommer att rösta emot partilinjen.
Ingeborg Oléni, partisekreterare SPIThingwall hotas av uteslutning (1:45)Den avhoppade moderate riksdagsledamoten Göran Thingwall hotas av uteslutning i sitt nya parti Sveriges Pensionärers Intresseparti (SPI), eftersom han har sagt att han kommer att rösta emot partilinjen. Pontus Mattsson/Ekot. 2010-04-07.
Uppdaterad: 12:41I Brasilien har minst 102 människor omkommit i samband med de omfattande regn som drabbat landet och framför allt Rio de Janeiro de senaste dygnen.
I Brasilien har minst 95 människor omkommit i samband med de omfattande regn som drabbat landet och framför allt Rio de Janeiro de senaste dygnen. Reporter: Lars Palmgren, Santiago/Ekot. 2010-04-07.
I dag ska Telia Soneras bolagsstämma avgöra om bolagets ledning ska få ha bonusar eller om finansmarknadsminister Mats Odells förslag om att slopa bonussystemet ska röstas igenom.
Aktiespararnas vd Günther MårderTelias bonussystem avgörs i dag (2:22)I dag ska Telia Soneras bolagsstämma avgöra om bolagets ledning ska få ha bonusar eller om finansmarknadsminister Mats Odells förslag om att slopa bonussystemet ska röstas igenom. Catarina Friskman/Ekot. 2010-04-07.
Höjda löner till lärare som tillbringar mer tid i skolan. Det föreslår i dag arbetsgivarorganisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL.
Höjda löner till lärare som tillbringar mer tid i skolan, det föreslår i dag arbetsgivarorganisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL. Reporter: Lotta Karlsmark. Ekot. 2010-04-07.
Att samla in och förvara koldioxiden i bergrum under havsbotten, det kan vara ett sätt att få ner koldioxidutsläppen från industrin. På Chalmers tekniska högskola i GÖteborg pågår just nu ett EU-projekt kring hur industrierna i Skageracks- och Kattegattsregionen ska bli näst intill koldioxidneutrala. ...
Filip Johnsson, professor vid ChalmersChalmers testar koldioxidförvaring i bergrum (1:45)Att samla in och förvara koldioxiden i bergrum under havsbotten, det kan vara ett sätt att få ner koldioxidutsläppen från industrin. På Chalmers pågår just nu ett EU-projekt kring hur industrierna i Skageracks- och Kattegattsregionen ska bli näst intill koldioxidneutrala. Alla stora industrier i området är med. Medverkande: Filip Johnsson, professor och Jan Kjärstad forskningsingenjör på Chalmers. Benedikta Cavallin/Ekot. 2010-03-29.
Från Nordkorea kommer rapporter om att hungern nu förvärras, samtidigt som regimen vägrar ta emot mat som USA är berett att skicka. Varje år lyckas ett fåtal nordkoreaner fly till demokratiska Sydkorea. Men många har svårt att anpassa sig i det hypermoderna landet.
Nils Horner från ett kafé i SeoulFarlig flykt till annan värld (2:24)Från Nordkorea kommer rapporter om att hungern nu förvärras, samtidigt som regimen vägrar ta emot mat som USA är berett att skicka. Varje år lyckas ett fåtal nordkoreaner fly till demokratiska Sydkorea. Men många har svårt att anpassa sig i det hypermoderna landet. Reporter: Nils Horner, Seoul/Ekot. 2010-04-07.
Även från den katolska kyrkan i Norge kommer uppgifter om sexuella övergrepp.
Sverige tappar mark i den internationella patentligan. Enligt statistik från FN:s patent- och varumärkesorganisation WIPO började kräftgången redan före it-kraschen för 10 år sedan.
Sverige tappar mark i den internationella patentligan. Enligt statistik från FN:s patent- och varumärkesorganisation WIPO började kräftgången redan före it-kraschen för 10 år sedan. Medverkande: Professor Pontus Branunerhjelm, som ordförande i regeringens globaliseringsråd. Reporter: Christer Hillbom/Ekot.2010-04-04.
Sex trädgårdsarbetare i Skåne har tvingats betala olagliga granskningsavgifter till Kommunal. Nu kräver de att få ersättning inte bara av Kommunal utan också av arbetsgivarna i Skogs- och lantarbetsgivareförbundet.
Juristen Clarence Crafoord vid Centrum för rättvisaArbetare stämmer fack och arbetsgivare (1:21)Sex trädgårdsarbetare i Skåne har tvingats betala olagliga granskningsavgifter till Kommunal. Nu kräver de att få ersättning inte bara av Kommunal utan också av arbetsgivarna i Skogs- och lantarbetsgivareförbundet. Intervjuad: Clarence Crafoord, chefsjurist Centrum för rättvisa. Reporter: Mats Eriksson/Ekot. 2010-04-07.
I Thailands huvudstad Bangkok tog sig regeringskritiska demonstranter, de så kallade rödskjortorna, i dag in i parlamentsbyggnaden.
Uppdaterad: 16:28En man i 30-årsåldern har gripits och anhållits misstänkt för grovt folkrättsbrott alternativt mord i Kosovo i slutet av 1990-talet. Det är andra gången som den svenska krigsbrottskommissionens arbete leder till ett gripande i Sverige
En man i 30-årsåldern har gripits och anhållits misstänkt för grovt folkrättsbrott alternativt mord i Kosovo i slutet av 1990-talet. Det är andra gången som den svenska krigsbrotts-kommissionens arbete leder till ett gripande i Sverige, gruppens chef Thomas Ackheim berättar om misstankarna mot mannen. Reporter Tove Svenonius/Ekot. 2010-04 -07.
Den 34-åriga kvinna som är häktad, misstänkt för två mord i Växjö, genomgick psykiatrisk tvångsvård för drygt ett år sedan. Men i mars förra året skrevs hon ut och nu ska landstinget Kronoberg göra en intern analys. (P4 Kronoberg)
Forskare har nu lyckats avla fram myggor som i stället för att sprida sjukdomar kan sprida vaccin mot en vanlig parasitsjukdom i tropikerna.(P1 Vetenskapsradion)
Klockan 10 i dag får fack och arbetsgivare i handelskonflikten ett bud från medlarna. Parterna ska lämna sina svar i eftermiddag.
I Kirgizistan i Centralasien pågår oroligheter i flera städer och myndigheterna försöker nu få kontroll över situationen.
I Kirgizistan i Centralasien pågår oroligheter i flera städer och myndigheterna försöker nu få kontroll över situationen. Reporter: Fredrik Wadström, Moskva/Ekot. 2010-04-07.
I Thailand stormade regeringskritiska demonstranter, de så kallade rödskjortorna, in i ett avspärrat område vid parlamentet. En ledande politiker evakuerades i helikopter.
I Thailand stormade regeringskritiska demonstranter, de så kallade rödskjortorna, in i ett avspärrat område vid parlamentet. En ledande politiker evakuerades i helikopter. Reporter Nils Horner. Ekot 2010-04-07.
En begränsad licensjakt på varg kommer att tillåtas även nästa år meddelade miljöminister Andreas Carlgren i dag.
En begränsad licensjakt på varg kommer att tillåtas även nästa år meddelade miljöminister Andreas Carlgren i dag. Reporter är Annika Digréus/Ekot. 2010-04-07.
Ett par på skotertur nära Ammarnäs trodde knappt sina ögon när byltet i skoterleden visade sig vara ett spädbarn. (SR Västerbotten)
Sveriges kommuner och landsting, SKL, föreslår högre lärarlöner, men bara om lärarna tillbringar mer tid i skolan. Förslaget väcker kraftiga reaktioner.
Arbetsgivarorganisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL, föreslår högre lärarlöner, men bara om lärarna tillbringar mer tid i skolan. Förslaget väcker kraftiga reaktioner hos Lärarnas riksförbund. Metta Fjelkner, ordförande för Lärarnas riksförbund. Reporter Lotta Karlsmark/Ekot 2010-04-07
Också i Norge skakas nu den katolska kyrkan av anklagelser för sexuella övergrepp. Den förre katolske biskopen i Trondheim lämnade sin post i somras, men först nu kommer det fram att det var på grund av att han förgripit sig på en korgosse. Och nu kommer fler fall fram.
Också i Norge skakas nu den katolska kyrkan av anklagelser för sexuella övergrepp. Den förre katolske biskopen i Trondheim lämnade sin post i somras, men först nu kommer det fram att det var på grund av att han förgripit sig på en korgosse. Och nu kommer fler fall fram. Reporter Christer Fridén. Ekot 2010-04-07.
Uppdaterad: 14:46Det pågår väldiga protestaktioner i Kirgizistans huvudstad Bisjkek, polis och demonstranter har skjutit mot varandra och flera människor ska ha dödats. Undantagstillstånd och utegångsförbud kvällstid har utfärdats. Alla radio och tv-sändningar har brutits, rapporterar ...
I Kirgizistan i Centralasien rapporteras om skottlossning mellan polis och demonstranter under de pågående oroligheterna. Undantagstillstånd har utfärdats och det finns ögonvittnesuppgifter om flera dödsoffer och skadade. Reporter: Fredrik Wadström, Moskva/Ekot. 2010-04-07.
SAS vd Mats Jansson spår en ljusning för bolaget från och med nästa år. Det sa han vid dagens bolagsstämma.
I dag blev det klart att några av bilvärldens stora aktörer ska börja ett nära samarbete. Det handlar framför allt om franska Renault och tyska Daimler, men affären får skarp kritik från Sverige.
Christer Gardell, Cevian CapitalRenault och Daimlers samarbete får kritik (2:08)I dag blev det klart att några av bilvärldens stora aktörer ska börja ett nära samarbete. Det handlar framför allt om franska Renault och tyska Daimler, men affären får skarp kritik från Sverige. Reporter Jens Möller. Ekot 2010-04-07.
Under årets första kvartal blev minskningen nästan en femtedel, 17 procent, enligt siffror från affärs- och kreditupplysningsföretaget UC. Kvartalssiffrorna är nu i nivå med genomsnittet för 2000-talet.
Uppdaterad: 16:18Lärlingsutbildning inom gymnasieskolans yrkesprogram ska bli permanent och en särskild anställningsform som är tidsbegränsad ska införas. Det är några av förslagen till en ny lärlingsutbildning som lämnades över till utbildningsminister Jan Björklund i dag.
Lärlingsutbildning inom gymnasieskolans yrkesprogram ska bli permanent och en särskild anställningsform som är tidsbegränsad ska införas. Det är några av förslagen till en ny lärlingsutbildning som lämnades över till utbildningsminister Jan Björklund i dag. Reporter: Katarina Helmerson och Leo Razzak. 2010-04-07.
21-åringen döms för att ha försökt mörda sin före detta flickvän på Näsby Fält i Kristianstad förra året. (P4 Kristianstad)
Kirgizistan är en av fem forna Sovjetrepubliker i Centralasien och gränsar till Kina, Kazakstan, Tadzjikistan och Uzbekistan. Landet är ungefär hälften så stort som Sverige, med drygt fem miljoner invånare. Huvudstad är Bisjkek.
Äldreminister Maria Larsson vill ha en lag som tvingar kommunerna att ordna ett gemensamt boende för äldre, om båda vill det.
Uppdaterad: 16:45Oroligheterna har förvärrats i Kirgizistan. Minst 17 människor har dödats i sammanstötningar mellan oppositionen och regeringsstyrkor men i dag har också förhandlingar inletts för att hitta en lösning på det svåra läget.
Sten Sjöström rapporterarVåldet eskalerar i Kirgizistan (2:12)Oroligheterna har förvärrats i Kirgizistan. Minst 17 människor har dödats i sammanstötningar mellan oppositionen och regeringsstyrkor men i dag har också förhandlingar inletts för att hitta en lösning på det svåra läget. Reporter: Sten Sjöström/Ekot. 2010-04-07.
Uppdaterad: 17:53Parterna inom handeln kom i eftermiddags överens om ett nytt kollektivavtal. Därmed är den strejk som facket varslat om i morgon avblåst.
Catarina Friskman rapoporterarIngen strejk inom handeln (2:32)Parterna inom handeln kom i eftermiddags överens om ett nytt kollektivavtal. Därmed är den strejk som facket varslat om i morgon avblåst. Reporter: Catarina Friskman/Ekor. 2010-04-07.
Piloten har anmälts till försvarets personalansvarsnämnd för att ha flugit utan glasögon, trots synfel. (P4 Radio Stockholm)
Den 34-årige man som åtalats misstänkt för att ha mördat sin sambo i Falun ska genomgå en liten sinnesundersökning - en så kallad paragraf 7-undersökning.(P4 Dalarna)
Uppdaterad: 17:42Bolagsstämman i svensk-finska Telia Sonera har i eftermiddag fattat beslut i den hett omdebatterade frågan om bonusar till högsta cheferna.
Christer Hillbom kommenterarChrister Hillbom kommenterar (1:39)Bolagsstämman i svensk-finska Telia Sonera har i eftermiddag fattat beslut i den hett omdebatterade frågan om bonusar till högsta cheferna. Ekonomiekots Christer Hillbom kommenterar. Studioreporter Matilda Durehed. Ekot. 2010-04-07.Tommy Fredriksson rapporterarNej till bonusar för Telias högsta chefer (2:02)
Bolagsstämman i svensk-finska Telia Sonera har i eftermiddag fattat beslut i den hett omdebatterade frågan om bonusar till högsta cheferna. Reporter Tommy Fredriksson/Ekot. 2010-04-07.
Inga barnvagnar fick godkänt när Konsumentverket testade tio olika modeller. Vagnarna hade allvarliga brister som gällde allt från klämrisk till trasiga handtag och bromsar som inte fungerade.
I Thailand har premiärministern utlyst undantagstillstånd, detta efter att regeringskritiska demonstranter, de så kallade rödskjortorna, i dag en kort stund stormat parlamentet. Det är fjärde gången på mindre än två år som undantagstillstånd nu råder i Bangkok.
Thailand har premiärministern utlyst undantagstillstånd, detta efter att regeringskritiska demonstranter, de så kallade rödskjortorna, i dag en kort stund stormat parlamentet. Det är fjärde gången på mindre än två år som undantagstillstånd nu råder i Bangkok. Reporter Nils Horner. Ekot 2010-04-07.
I dag hade SAS bolagsstämma och där klubbades nyemissionen på fem miljarder kronor igenom. Där beslutades också att styrelsen ska kunna ta upp ett konvertibellån på två miljarder kronor.
Längre intervju med Mats JanssonSAS vd Mats Jansson om nyemissionen (3:06)Idag hade SAS bolagsstämma och där klubbades nyemissionen på fem miljarder kronor igenom. Där beslutades också att styrelsen ska kunna ta upp ett konvertibellån på 2 miljarder kronor. SAS vd Mats Jansson. Reporter Louise Andrén Meiton. Ekot 2010-04-07.
De som skötte den tidigare förundersökningen om mordet på Yenon Levi anser att det finns en rad bevis som stöder Thomas Quicks tidigare erkännande av mordet.
Kirgizistans president uppges ikväll ha flytt landet och regeringen har avgått efter de våldsamma protesterna som krävt minst 40 liv.
Kirgizistans president uppges ikväll ha flytt landet och regeringen ha avgått efter de våldsamma protesterna som krävt minst 40 liv. SR:s Fredrik Wadström rapporterar/Ekot. 2010-04-07.
Brasilien väljer just nu mellan tre olika stridsflygplan för sina framtida flygvapenbehov, och svenska Jas 39 Gripen är ett av alternativen.
Saab Automobiles styrelseordförande, Victor Muller, vill att Saab tar fram en ny version av gamla Saab 92, i retrodesign.
Den andra av de två kvinnor som misstänks för förberedelse av någon form av attentat mot den svenske konstnären Lars Vilks, nekade i dag till brott när hon ställdes inför häktningsdomstol.
En anställd på Banverket, som orsakat flera tågförseningar genom att inte sköta sitt jobb, har varnats av personalansvarsnämnden.
Turkiets premiärminister Erdogan och Armeniens president Sargsyan kommer att träffas för samtal i Washington nästa vecka.
När regeringens vårbudget presenteras, kommer varken oppositionen eller medierna få ta del av den i förväg, utan istället få materialet samma dag som den offentliggörs.








