Sveriges Radio
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4
  • Nyheter
  • Sport
  • Språk
    Kanaler
    • Sameradion
    • Sisuradio
    • Meän raatio
    • SR International
    • Shqip (albanska)
    • العربية (arabiska)
    • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
    • Bosanski/Hrvatski/Srpski (bosniska/kroatiska/serbiska)
    • English (engelska)
    • Jiddisch
    • Kurmancî كوردی (kurdiska)
    • فارسی (persiska)
    • Romani
    • Somali (somaliska)
    • Deutsch (tyska)
    • Suomeksi
    • Русский/po-russki (ryska/vitryska)
  • Barn
    Gå till Barnwebben Gå till Junior
Global sök på sverigesradio.se
  • Alla kanaler
  • Alla program A-Ö
  • Allt på sverigesradio.se
Alla program A-Ö
Visa:
  • Alla
  • P1
  • P2
  • P3
  • P4-program
  • Arkiverat
()
Lyssna direkt
Just nu: Ekonomieko kl.08:32
Nästa: Nyheter från Vetenskapsradion kl.08:37
tablå
Ekot
  • Startsida
  • Inrikes
  • Utrikes
  • Lokala nyheter
  • Ekonomi
  • Kultur
  • Vetenskap
  • Valet 2010
  • Klartext
  • Lyssningsarkiv
  • Kontakt
Senaste nytt:
  • 08:31 Premiär för "Du sköna" (Nyheterna P4 Värmland)
  • 08:23 Polis porrsurfade på arbetstid (Nyheter P4 Sjuhärad)
  • 08:21 Krävde busskorten tillbaka (Nyheter P4 Örebro )
  • 08:19 Kulturhuset räddas kvar ett tag (Hallandsekot)
  • 08:17 Tekniksatsning på MDH (Nyheterna P4 Sörmland)
  • 08:16 Tung förlust för Arvidsson (Radiosporten)
  • 08:09 Anmäler tjugo felbehandlingar (Nyheter P4 Västernorrland)
  • 08:08 För lite personal på Resurscenter (Nyheterna P4 Sörmland)
  • 08:06 Hemtjänsten sparar tid på planerade resor (Nyheter P4 Blekinge)
  • 08:05 Fler barn blev ofredade (Nyheter P4 Blekinge)

Alliansen vill behålla skillnaden i a-kasseavgifter

Publicerat: torsdag 03 juni kl 05:30, Ekot, 1 kommentar

De borgerliga partierna går till val på en obligatorisk a-kassa där alla som arbetar måste gå med. Trots att frivilligheten försvinner bör a-kasseavgiften fortfarande vara olika stor beroende på hur stor risken att bli arbetslös är, säger folkpartiledaren Jan Björklund.

Jan Björklund, FolkpartietAlliansen vill behålla skillnaden i a-kasseavgifter (1:35)
De borgerliga partierna går till val på en obligatorisk a-kassa där alla som arbetar måste gå med. Trots att frivilligheten försvinner bör a-kasseavgiften fortfarande vara olika stor beroende på hur stor risken att bli arbetslös är, säger Folkpartiledaren Jan Björklund. Reporter: Mari Forssblad/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Hur tycker du att A-kassan borde vara utformad?
Visa resultat
Mer om Valet 2010
Vad tycker du? Diskutera här!

– En allmän arbetslöshetsförsäkring innebär att alla betalar en avgift till den försäkringen och den är då relaterad till risken för arbetslöshet i den egna branschen.

Den borgerliga alliansen går till val på en obligatorisk a-kassa igen. Frågan drevs även i förra valrörelsen, och utreddes, men regeringen blev inte nöjd med resultatet. 

Hur den nya modellen för en a-kassa för alla kommer att se ut utreds i den pågående socialförsäkringsutredningen och svar kommer inte innan valet.

Men de fyra partierna är överens om att avgiften till a-kassan fortsatt ska vara beroende av hur stor risken för att bli arbetslös är.

I dag betalar en läkare 90 kronor i a-kasseavgift medan en metallare betalar 410 kronor i månaden.

Men när det gäller avgiften till den allmänna obligatoriska sjukförsäkringen och arbetsskadeförsäkringen så finns ingen sådan riskbedömning.

Trots att risken att bli skadad i arbetet förmodligen är mindre för en läkare än för en metallare och trots att risken för sjukdom kan skilja sig stort mellan olika arbetsplatser.

Anledningen är alliansens ursprungsidé om a-kasseavgiften - att den även som obligatorisk ska påverka fack och arbetsgivare när de förhandlar löner, säger Jan Björklund.

– Man ska inte driva upp lönerna i sin bransch så mycket att branschen inte tål det. Då innebär det att man får vara med och betala lite mer i avgift om man har hög arbetslöshet.

– Det är idén med det här systemet. Det är nyligen infört och finanspolitiska rådet rekommenderar att det blir kvar.

Nyckelord
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmarknad
  • Centerpartiet
  • Ekonomi
  • Ekonomiekot
  • Folkpartiet
  • Inrikes
  • Kristdemokraterna
  • Moderaterna
  • Valet 2010
Dela artikeln
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
Skriv ut

Mari Forssblad

Ekot

Textarkiv

Föregående dag Torsdag 03 juni 2010 Nästa dag

Torsdag 03 juni 2010

KD vill ha domstolsplikt
Torsdag 03 juni 2010 kl 03:26

Kristdemokraterna (KD) vill införa domstolsplikt, så som i USA. Det systemet skulle bättre spegla befolkningen än dagens nämndemannasystem, menar partiet.

Spanien utökar sitt rökförbud
Torsdag 03 juni 2010 kl 03:38

Spanien kommer att utöka rökförbudet i landet till att inom ett år gälla även barer och restauranger.

Självmordsbenägna unga lämnas utan tillsyn
Torsdag 03 juni 2010 kl 04:00

Självmordsbenägna ungdomar har i flera fall lämnats ensamma på statens särskilda ungdomshem trots att de skulle ha ständig tillsyn av personal. Minst två gånger det senaste året har det lett till allvarliga självmordsförsök. Det visar Ekots fortsatta granskning av ungdomshemmen.

"Matilda" 15 år försökte ta livet av sigSjälvmordsbenägna unga lämnas utan tillsyn (2:57)
Självmordsbenägna ungdomar har i flera fall lämnats ensamma på statens särskilda ungdomshem trots att de skulle ha ständig tillsyn av personal. Minst två gånger det senaste året har det lett till allvarliga självmordsförsök. Det visar Ekots fortsatta granskning av ungdomshemmen. Reporter: Daniel Velasco/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Alliansen vill behålla skillnaden i a-kasseavgifter
Torsdag 03 juni 2010 kl 05:30

De borgerliga partierna går till val på en obligatorisk a-kassa där alla som arbetar måste gå med. Trots att frivilligheten försvinner bör a-kasseavgiften fortfarande vara olika stor beroende på hur stor risken att bli arbetslös är, säger folkpartiledaren Jan Björklund.

Jan Björklund, FolkpartietAlliansen vill behålla skillnaden i a-kasseavgifter (1:35)
De borgerliga partierna går till val på en obligatorisk a-kassa där alla som arbetar måste gå med. Trots att frivilligheten försvinner bör a-kasseavgiften fortfarande vara olika stor beroende på hur stor risken att bli arbetslös är, säger Folkpartiledaren Jan Björklund. Reporter: Mari Forssblad/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Gazaaktivist: Det var överlagt mord
Torsdag 03 juni 2010 kl 06:29

De sista svenskarna från fartygskonvojen Ship to Gaza kom i natt till Istanbul. På flygplatsen fanns ett stort medieuppbåd och många anhöriga till de nära 500 turkiska medborgare som också kom i tre specialplan.

Edda Manga var på fartyget där nio dog: "Vi kunde ha dött"Edda Manga om bordningen av Mavi Marmara (0:26)
Idéhistorikern Edda Manga var en av två svenskar på båten där nio människor dödades av israelisk militär. Reporter är Maria Persson Löfgren/Ekot. 2010-06-02.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Religonshistorikern Mattias GardellMattias Gardell: Det var överlagt mord (3:35)
De sista svenskarna från fartygskonvojen Ship to Gaza kom i natt till Istanbul. På flygplatsen fanns ett stort mediauppbåd och många anhöriga till de nära 500 turkiska medborgare som också kom i tre specialplan. Religionshistorikern Mattias Gardell och hans hustru Edda Manga var enda svenskar på båten där nio människor dödades av israelisk militär. Reporter Maria Persson Lögren, Istanbul/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Edda Manga sommarpratar 2004Sommar med Edda Manga 2004 (52:09)
Sommar i P1 den 14 juni 2004 med idéhistorikern Edda Manga. I programmet pratar Edda Manga om Kairo, kläder, kärlek och krig. - Det är ett slags vittnesmål om vad jag har hört och sett sedan jag nyligen flyttade till Kairo och en reflektion över konfrontationen med den västerländska islamofobin. (Musiken i programmet är nedklippt av upphovsrättsliga skäl.)
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Öppna i spelaren
Gaza i skuggan av konvojen
Torsdag 03 juni 2010 kl 06:47

Gaza i skuggan av konvojenSjälva Gaza har delvis hamnat i skymundan av Gazakonvojens politiska förvecklingar och fördömanden och diskussioner om vad som egentligen skedde ombord på fartygen. Vår korrespondent har träffat några Gazabor i konvojens skugga.

Cecilia Uddén rapporterar från GazaEn gul plastgitarr i Gaza (2:48)
Själva Gaza har delvis hamnat i skuggan av Gazakonvojens politiska förvecklingar och fördömanden och diskussioner om vad som egentligen skedde ombord på fartygen. Gazaborna är chockade, men många ser också en politisk seger i det som inträffat. Nu är det Israel som är belägrat av världsopinionen, säger man på den isolerade Gazaremsan. Cecilia Uddén/Gaza. Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
FN-rapport kräver "drönar-stopp"
Torsdag 03 juni 2010 kl 07:35

FN-rapport kräver En ny FN-rapport kräver att USA slutar med bombattacker genomförda med förarlösa flygplan, så kallade drönare. Under president Obamas presidentskap har antalet drönarattacker i Afghanistan och Pakistan blivit fler bland annat jakten på al-Qaidaledare. Men i FN-utredningen hävdas att USA använder ...

Daniel Alling rapporterarFN-rapport kräver "drönar-stopp" (2:00)
En ny FN-rapport kräver att USA slutar med bombattacker genomförda med förarlösa flygplan, så kallade drönare. Under president Obamas presidentskap har antalet drönarattacker i Afghanistan och Pakistan blivit fler bland annat i sin jakt på al-Qaidaledare. Men i FN-utredningen hävdas att USA använder drönarna på ett sätt som bryter mot internationella krigslagar. Reporter Daniel Alling, New York/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Flera handelsplatser förenklar för insiderbrott
Torsdag 03 juni 2010 kl 07:45

De friande domarna i det stora insidermålet har väckt debatt. Många har önskat hårdare lagstiftning. Ett annat problem är att handeln med värdepapper i dag sker på så många olika marknadsplatser men de olika övervakningsavdelningarna får inte samarbeta, säger Annika von Haartman, chef för övervakningen ...

Annika von Haartman, chef för övervakningen på Nasdaq OMX NordenFlera handelsplatser förenklar för insiderbrott (2:02)
De friande domarna i det stora insidermålet har väckt debatt. Många har önskat hårdare lagstiftning. Ett annat problem är att handeln med värdepapper i dag sker på så många olika marknadsplatser men de olika övervakningsavdelningarna får inte samarbeta, säger Annika von Haartman, chef för övervakningen på Nasdaq OMX Norden. Reporter: Louise Andrén Meiton/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Priset på mjölk stiger igen
Torsdag 03 juni 2010 kl 08:06

Priset på mjölk stiger igenEfter ett par hårda år för mjölkbönderna är priset på mjölk nu återigen på väg upp. Så sent som i veckan höjde Arla med 20 öre. Det är ett ökande behov och konkurrens om råvaran som gör att priserna stiger.

Mjökbonden Linda Nilsson ser ljuset i tunnelnPriset på mjölk stiger igen (1:46)
Efter ett par hårda år för mjölkbönderna är priset på mjölk nu återigen på väg upp. Så sent som i veckan höjde Arla med 20 öre. Det är ett ökande behov och konkurrens om råvaran som gör att priserna stiger. Reporter: Daniel Rundqvist/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Man skjuten i huvudet i Alby
Torsdag 03 juni 2010 kl 08:13

En man har skjutits i huvudet i Alby utanför Stockholm, uppger Stockholmspolisen.

Kraftigt uppåt på Asienbörserna
Torsdag 03 juni 2010 kl 08:18

De ledande Asienbörserna steg rejält i dag som en föld av gårdagens kraftiga uppgångar på USA-börserna.

Över 16 miljarder sms förra året
Torsdag 03 juni 2010 kl 09:39

Över 16 miljarder sms förra åretVi svenskar ringer nu fler samtal via mobiltelefon än via fast telefon, enligt den årliga rapporten om den svenska telemarknaden från Post- och telestyrelsen.

"Mobilsurf driver utvecklingen"Över 16 miljarder sms förra året (1:08)
I Sverige rings nu fler samtal via mobiltelefon än via fast telefon, enligt den årliga rapporten om den svenska telemarknaden från Post- och telestyrelsen. Petra Bergman intervjuar Katarina Kämpe, ställföreträdande generaldirektör på PTS. Ekot 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
USA försvarar Israels rätt att borda konvoj
Torsdag 03 juni 2010 kl 10:20

USA:s vicepresident Joe Biden ger Israels rätt att borda fartygen som var på väg till Gaza för att förhindra vapensmuggling.

Sökandet avbrutet efter överlevande efter husras
Torsdag 03 juni 2010 kl 10:30

Sökandet avbrutet efter överlevande efter husrasRäddningsmanskap i Bangladeshs huvudstad Dhaka avbröt i dag sökandet efter överlevande i det flervåningshus som rasade ihop sent i tisdags kväll. 25 döda har grävts fram ur husresterna.

Döda aktivisterna sköts ihjäl
Torsdag 03 juni 2010 kl 11:25

Döda aktivisterna sköts ihjälÅtta av aktivisterna som sköts till döds i samband med bordningen av det turkiska fartyget Mavi Marmara var turkar. Den nionde var amerikansk medborgare med turkiskt ursprung.

– Vi har varit vittnen till överlagda mord. En mycket förvånande och aggressiv överreaktion från Israels sida, säger Mattias Gardell.Mattias Gardell: Det var överlagt mord (3:35)
De sista svenskarna från fartygskonvojen Ship to Gaza kom i natt till Istanbul. På flygplatsen fanns ett stort mediauppbåd och många anhöriga till de nära 500 turkiska medborgare som också kom i tre specialplan. Religionshistorikern Mattias Gardell och hans hustru Edda Manga var enda svenskar på båten där nio människor dödades av israelisk militär. Reporter Maria Persson Lögren, Istanbul/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren – Vi befann oss på däck, vi kunde ha dött.Edda Manga om bordningen av Mavi Marmara (0:26)
Idéhistorikern Edda Manga var en av två svenskar på båten där nio människor dödades av israelisk militär. Reporter är Maria Persson Löfgren/Ekot. 2010-06-02.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Dror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget SofiaDror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget Sofia (10:12)
Den svenske konstnären och författaren Dror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget Sofia i Studio Ett 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Irländskt fartyg väntas nå Gaza på måndag
Torsdag 03 juni 2010 kl 11:35

Fartyget MV Rachel Corrie som är på väg mot Gaza med förnödenheter kommer inte att komma fram till den Israeliska territorialvattengränsen som planerat i morgon.

Olaglig bestraffning på statliga ungdomshem
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:04

Olaglig bestraffning på statliga ungdomshemDet finns flera fall där ungdomar bestraffats genom att hindras från att träffa andra ungdomar. Det visar Ekots granskning av så kallad "vård i enskildhet" på statliga ungdomshem. Saga, som egentligen heter något annat, fick vård i enskildhet i tre månader i sträck, och fick då inte träffa de andra ungdomarna. ...

Mobbad isolerades i enskildhetEkot granskar: Olaglig bestraffning på statliga ungdomshem (3:05)
Det finns flera fall där ungdomar bestraffats genom att hindras från att träffa andra ungdomar. Det visar Ekots granskning av så kallad ”vård i enskildhet” på statliga ungdomshem. Saga, som egentligen heter något annat, fick vård i enskildhet i tre månader i sträck, och fick då inte träffa de andra ungdomarna. Övriga medverkande: Ewa Persson-Göransson, generaldirektör på Statens institutionsstyrelse. Daniel Velasco/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Konvoj-attacken förstärker sprickorna i Israel
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:20

Konvoj-attacken förstärker sprickorna i IsraelDet israeliska angreppet på fartygskonvojen som ville bryta blockaden mot Gaza var ett misslyckande tycks de flesta i Israel vara överens om. Men stödet för blockaden är fortfarande starkt.

Christer Fridén på plats i Jerusalem: 60 procent tycker att attacken var misslyckadKonvoj-attacken förstärker sprickorna i Israel (2:00)
Det israeliska angreppet på fartygskonvojen som ville bryta blockaden mot Gaza var ett misslyckande tycks de flesta i Israel vara överens om. Men stödet för blockaden är fortfarande starkt. Reporter är Christer Fridén, Jerusalem/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Tidningskrönikan: "Världen kokar över"
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:26

På dagens ledarsidor fortsätter diskussionerna efter Israels tillslag mot fartygen på väg till Gaza i måndags. Ett tillslag som även påverkar en del svenskars köpvanor. Marcus Eriksson har läst ledarsidorna.

Tidningskrönikan 3 juni 2010Tidningskrönikan 3 juni 2010 (2:57)
På dagens ledarsidor fortsätter diskussionerna efter Israels tillslag mot fartygen på väg till Gaza i måndags. Ett tillslag som även påverkar en del svenskars köpvanor. Krönikör Marcus Eriksson/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Uppåt för fordonsindustrin
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:35

Uppåt för fordonsindustrinFordonsindustrin är på väg upp ur en djup svacka, visar nya siffror från USA. Uppgången har även betydelse även för svenska tillverkare.

"uppgången snabbare än väntat"Uppåt för fordonsindustrin (1:49)
Fordonsindustrin är på väg upp ur en djup svacka, visar nya siffror från USA. Uppgången har även betydelse även för svenska tillverkare. Reporter Tommy Fredriksson. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Allmän värnplikt ifrågasätts i Tyskland
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:40

Allmän värnplikt ifrågasätts i TysklandI Tyskland ifrågasätts nu den allmänna värnplikten. Det är försvarsministerns själv som satt igång debatten för att tyska staten nu måste spara pengar.

Läckor från försvarsdepartementet talar om en halveringAllmän värnplikt ifrågasätts i Tyskland (1:28)
I Tyskland ifrågasätts nu den allmänna värnplikten. Det är försvarsministerns själv som satt igång debatten för att tyska staten nu måste spara pengar. Per Eurenius, Berlin/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Tidiga betyg får en del barn att plugga vidare
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:49

Borttagandet av betyg i låg- och mellanstadiet ledde till att färre barn till lågutbildade föräldrar slutförde en gymnasieutbildning.

– Den snarast stödjer min syn på att vi måste ha mycket tydligare utvärderingsinstrument som har sin bas i forskning,Tidiga betyg får en del barn att plugga vidare (2:01)
Borttagandet av betyg i låg- och mellanstadiet ledde till att färre barn till lågutbildade föräldrar slutförde en gymnasieutbildning. Men Mats Pertoft, Miljöpartiets skolpolitiske talesperson, som är emot betyg, hittar också stöd i rapporten. Reporter Lotta Myhrén/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren Betygen påverkade barn till högutbildade negativtTidiga betyg får barn till lågutbildade att plugga vidare (1:45)
Borttagandet av betyg i låg och mellanstadiet ledde till att färre barn till lågutbildade föräldrar slutförde en gymnasieutbildning. Reporter är Lotta Myhrén/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Sverigekänd Acehledare död
Torsdag 03 juni 2010 kl 12:50

Sverigekänd Acehledare dödGrundaren av separatiströrelsen GAM i den indonesiska Acehprovinsen Hasan di Tiro avled på torsdagen, 84 år gammal, rapporterar TT. Under många år levde han i självpåtagen exil i Alby utanför Stockholm.

Brand på båt utanför Djursholm
Torsdag 03 juni 2010 kl 13:51

Enligt Räddningstjänsten är det en brand i maskinrummet. Alla 36 passagerarna ombord har evakuerats från båten.

Domare sköts till döds i centrala Bryssel
Torsdag 03 juni 2010 kl 14:49

En fredsdomare och en domstolstjänsteman sköts i dag ihjäl i en domstolsbyggnad i Bryssels centrum, enligt officiella källor.

Bakgrund: Datalagringsdirektivet kontroversiellt i Sverige
Torsdag 03 juni 2010 kl 15:15

I februari i EU:s domstol för att regeringen inte infört datalagringsdirektivet i svensk lag.

Tryckt stämning i Whitehaven dagen efter
Torsdag 03 juni 2010 kl 15:47

Tryckt stämning i Whitehaven dagen efterDagen efter dödskjutningarna i Cumbria i nordvästra England då tolv människor sköts ihjäl av en ensam gärningsman är stämningen tryckt i Whitehaven, staden varifrån det första larmet kom. Det var en taxichaufför som blev ihjälskjuten, en kollega till den 52-årige gärningsmannen.

Orsaken var en tvist om ett arv?Tryckt stämning i Whitehaven dagen efter dödsskjutningarna (1:24)
Dagen efter dödskjutningarna i Cumbria i nordvästra England då tolv människor sköts ihjäl av en ensam gärningsman är stämningen tryckt i Whitehaven, staden varifrån det första larmet kom. Det var en taxichaufför som blev ihjälskjuten, en kollega till den 52-årige gärningsmannen. Johan Prane, London/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Turkiet sörjer dödade aktivister
Torsdag 03 juni 2010 kl 15:58

Turkiet sörjer dödade aktivisterFlera av de nio aktivister som dödades när Israel stormade fartygen i Ship to Gaza-konvojen hedrades i dag med en begravningsceremoni i Turkiet.

Färre utländska bärplockare söker sig till Sverige
Torsdag 03 juni 2010 kl 17:05

Färre utländska bärplockare söker sig till SverigeDet ser ut att komma betydligt färre utländska bärplockare till Sverige i sommar jämfört med förra året. Hittills har Migrationsverket inte fått in en enda ansökning om arbetstillstånd.

"Döless på diskussionerna om slavarbete"Färre utländska bärplockare söker sig till Sverige (1:42)
Det ser ut att komma betydligt färre utländska bärplockare till Sverige i sommar jämfört med förra året. Hittills har Migrationsverket inte fått in en enda ansökning om arbetstillstånd. Svenska bärföretag tar till nya grepp för att hitta plockare. Bärentreprenören Leif Ögren i Piteå vill anställa 500 svenska ungdomar. Övriga medverkande: Ida Rankvist i Piteå. Nils Eklund, Luleå/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Politiker oense om hur långa vårdköerna är
Torsdag 03 juni 2010 kl 17:30

Socialdemokraternas anklagar regeringen för att vilja dölja hur långa vårdköerna är.

"Ett sätt att mörka att man inte förbättrat väntetiderna"Oense om hur långa vårdköerna är (1:51)
Socialdemokraternas anklagar regeringen för att vilja dölja hur långa vårdköerna är. Reporter Karin Runblom/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Kronan stärks mot euron - hela raset återhämtat
Torsdag 03 juni 2010 kl 17:58

Kronan stärks mot euron - hela raset återhämtatDen svenska kronan är nu starkare gentemot euron än vad den var före Lehman Brothers-kraschen i september 2008, enligt valutastatistik från Riksbanken. Botten nåddes i mars förra året, när man fick betala 11 kronor och 65 öre för en euro.

Valutaförändringarna drivs av ökat risktagandeKronan stärks mot euron - hela raset återhämtat (1:35)
Den svenska kronan är nu starkare gentemot euron än vad den var före Lehman Brothers-kraschen i september 2008, enligt valutastatistik från Riksbanken. Botten nåddes i mars förra året, när man fick betala 11 kronor och 65 öre för en euro. Tommy Fredriksson/Ekot. 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Spanska sparbanker går ihop
Torsdag 03 juni 2010 kl 18:02

I Spanien har fyra onoterade sparbanker enats om att gå ihop. Fusionen sker efter hård press från regeringen och Spaniens centralbank men en full sammanslagning är det ändå inte riktigt.

Sparkassorna har likviditetsproblemSpanska sparbanker går ihop (1:24)
I Spanien har fyra onoterade sparbanker enats om att gå ihop. Fusionen sker efter hård press från regeringen och Spaniens centralbank men en full sammanslagning är det ändå inte riktigt. Reporter: Alice Petrén/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
BO: "Gör om lagen om tvångsvård för unga"
Torsdag 03 juni 2010 kl 18:21

Gör om lagen om tvångsvård för unga. Det kräver Barnombudsmannen efter Ekots och P1-programmet Kalibers avslöjanden om missförhållanden på statliga ungdomshem.

Socialtjänstministern: "Jag blir väldigt berörd"BO: ”Gör om lagen om tvångsvård för unga” (1:27)
Gör om lagen om tvångsvård för unga. Det kräver Barnombudsmannen efter Ekots och P1-programmet Kalibers avslöjanden om missförhållanden på statliga ungdomshem. Reporter: Daniel Velasco och Jörgen Huitfeldt.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Oenighet kring europeisk stabilitetsfond
Torsdag 03 juni 2010 kl 18:43

Oenighet kring europeisk stabilitetsfondPolitiker inom EU är oeniga om behovet av en ny europeisk stabilitetsfond för banker. Fonden är tänkt att vara en buffert för banker som drabbas av allvarliga problem, till exempel vid en ny finanskris.

EU-parlamentarikern Gunnar HökmarkOenighet kring europeisk stabilitetsfond (2:32)
Politiker inom EU är oeniga om behovet av en ny europeisk stabilitetsfond för banker. Fonden är tänkt att vara en buffert för banker som drabbas av allvarliga problem, till exempel vid en ny finanskris. Reporter: Jens Möller, Bryssel/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
BP har kapat det läckande röret
Torsdag 03 juni 2010 kl 18:51

Oljebolaget BP har i dag lyckats med det första steget i det senaste försöket att täta oljeläckan i Mexikanska golfen.

Alla svenskar från Gazakonvojen hemma igen
Torsdag 03 juni 2010 kl 19:42

Alla svenskar från Gazakonvojen hemma igenResten av de svenskar som deltog i konvojen till Gaza kom i dag till Sverige och landade på Arlanda flygplats.

Dror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget SofiaDror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget Sofia (10:12)
Den svenske konstnären och författaren Dror Feiler berättar om dramat ombord på fartyget Sofia i Studio Ett 2010-06-03.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Wulff nomineras till Tysklands president
Torsdag 03 juni 2010 kl 20:00

Wulff nomineras till Tysklands presidentNy tysk president blir med stor sannolikhet kristdemokraten Christian Wulff, regeringschef i delstaten Niedersachsen. På torsdagskvällen har han nominerats till posten av de tyska regeringspartierna.

Wulff: "Jag gläder mig åt uppgiften"Wulff nomineras till Tysklands president (1:26)
Ny tysk president blir med stor sannolikhet kristdemokraten Christian Wulff, regeringschef i delstaten Niedersachsen. På torsdagskvällen har han nominerats till posten av de tyska regeringspartierna. Reporter: Per Eurenius, Berlin/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Risk för buss- och färjestrejk
Torsdag 03 juni 2010 kl 20:30

En buss- och färjestrejk hotar att bryta ut på måndag sedan förhandlingarna mellan tjänstemannafacket Unionen och arbetsgivaren Transportgruppen under kvällen har brutit samman.

Minst 108 döda i brand i Bangladesh
Torsdag 03 juni 2010 kl 21:08

Minst 108 döda i brand i BangladeshI Bangladesh omkom minst 108 personer och över 100 skadades i en brand i huvudstaden Dhakas äldre delar.

Gaza: Trängsel vid nålsögat Rafah
Torsdag 03 juni 2010 kl 23:00

Gaza: Trängsel vid nålsögat RafahI det isolerade Gaza försöker nu invånarna ta sig ut genom gränsen till Egypten som öppnades i förrgår efter kritik mot att Egypten samarbetat med Israel för att upprätthålla blockaden. Gränsövergången i Rafah kan inte ersätta den omfattande tunnelhandeln utan är mer en möjlighet för dem som vill ...

Cecilia Uddén rapporterar från RafahGaza: Trängsel vid nålsögat Rafah (2:23)
I det isolerade Gaza försöker nu invånarna ta sig ut genom gränsen till Egypten som öppnades i förrgår efter kritik mot att Egypten samarbetat med Israel för att upprätthålla blockaden. Gränsövergången i Rafah kan inte ersätta den omfattande tunnelhandeln utan är mer en möjlighet för dem som vill ut. Reporter: Cecilia Uddén, Rafah/Ekot.
Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
Till nyhetsarkivet

Lyssna

Senaste sändningenSenaste sändningen
Ekot
Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • KvartifemekotKvartifemekot
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Öppna i spelaren
  • SportnyheterSportnyheter
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • VetenskapVetenskap
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • EkonomiekotEkonomiekot
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Visa mer
  • KulturnyttKulturnytt
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • P3 NyheterP3 Nyheter
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Mitt i musikenMitt i musiken
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • KlartextKlartext
    Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Senaste ljudklippen

  • Carnegie uppges ta över HQ BankCarnegie uppges ta över HQ Bank (0:59)
    Det är nu klart att det blir Carnegie som tar över den havererade HQ Bank, enligt uppgifter till Ekot. Reporter: Sören Granath/Ekot. 2010-09-03.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • EU-länders behandling av romer ifrågasättsEU-länders behandling av romer ifrågasätts (1:47)
    Situationen för romerna i Europa, som aktualiserats på senare tid, kommer att debatteras i EU-parlamentet nästa vecka. Samtidigt ifrågasätter EU-kommissionen i en intern rapport om Frankrikes utvisningar av romer till Rumänien och Bulgarien har gått lagligt till. Reporter Alice Petrén, Paris/Ekot. 2010-09-03.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Fredsamtal i skuggan av hotFredsamtal i skuggan av hot (2:08)
    Flera beväpnade palestinska grupper ska börja samordna angrepp mot Israel. Det uppgav i natt en talesman för det islamistiska Hamas väpnade gren, Izz al-Din al-Qassam. Hotet kom samtidigt som palestiniernas och Israels ledare satt i fredssamtal i Washington, de första förhandlingarna på nära två år. Från Washington rapporteras försiktiga framsteg från de inledande samtalen. Reporter Ginna Lindberg, Washington/Ekot. 2010-0903.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Westerberg: ”Det beslut vi fattade var rätt beslut”Westerberg: ”Det beslut vi fattade var rätt beslut” (2:05)
    Finansinspektionens beslut att inte varna HQ bank utan att direkt dra bankens tillstånd har fått kritik. Men Finansinspektionens ordförande Bengt Westerberg säger att han skulle fatta samma beslut i dag. Louise Andrén Meiton/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • SJ ska kunna bötfällas om tågen inte kommer i tidSJ ska kunna bötfällas om tågen inte kommer i tid (2:15)
    Trafikverket, SJ och andra tågbolag ska tvingas betala kraftiga böter eller straffavgift om inte tågtrafiken fungerar. Det föreslår nu regeringen efter den senaste tidens problem på järnvägarna. Ansvaret måste bli tydligare säger infrastrukturminister Åsa Torstensson. Daniel Rundqvist, Jönköping/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  • Alla lyssningsarkiv
  • Poddradion (MP3-filer för nedladdning)

Sök i nyhetsarkivet

Till nyhetsarkivet

Lokala nyheter: Stockholm

  • 07:38 Fler avhopp från Hammarbys styrelse
  • 06:40 Otydliga regler om tiggare kan utvisas
  • 04:24 Fler lärare i skolorna i Södertälje
  • 19:39 Svårt att övertyga soffliggare
  • 18:03 Valannons skapar upprörda känslor
Till Nyheter P4 Radio Stockholm
  • Väder

    Till vädret
  • Trafik & Service

    • Trafikläget

         Lyssna på senaste trafikenTrafik - 23.17
      Lyssna på senaste trafiken från P4 Stockholm
      Lägg till i spelkö Spara som favoritprogram Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

      06:16 Gävlegatan, Avstängd Vid Norra Stationsgatan och Torsplan. Fredag 27/8 - maj 2011 för ledningsarbeten

    • Kollektivtrafiken

      Tåg, buss, flyg etc. Inga större störningar för närvarande.

    • Service

      Vatten, el, tele etc. Just nu inga stora störningar

    • Planerade störningar

      05:44 Rydbovägen/Ullnavägen under E18/Norrtäljevägen vid trafikplats Arninge N (Ullna, nr 186), avstängd veckodagar nattetid 22 - 05 till 24 sept (2010).

    Till trafik & service

Mest lästa

Carl Bildt (M) och Urban Ahlin (S). Foto: Foto: Claudio Bresciani & Ulf Palm/Scanpix. BIlden är ett montage. Utrikesminister Carl Bildt (M) vill inte debattera, men det vill Urban Ahlin (S).

Bildt vill inte debattera med rödgröna

– Vi håller fast vid vår ståndpunkt. Så länge de inte har presenterat något utrikespolitiskt manifest, om man säger så, någon utrikespolitik...

    Har sagt nej till andra som vill debatteraBildt vill inte debattera med rödgröna (1:48)
    Utrikesminister Carl Bildt vill inte debattera utrikespolitik med Socialdemokraternas talesman i utrikesfrågor Urban Ahlin. Bildt anser att de rödgröna inte har någon gemensam utrikespolitik och säger därför säger nej till debatt. Medverkande: Irena Busic, Carl Bildts pressekreterare, Urban Ahlin, Socialdemokraternas talesman i utrikesfrågor, Anders Hellner från Utrikespolitiska institutet. Pontus Mattsson/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren


  • Lärare får ta fram skurhinken
  • Jämnt mellan blocken i ny mätning
  • Carnegie uppges ta över HQ Bank
  • Ung Pirat störst av ungdomsförbunden

Mest lyssnat

  1. Bildt vill inte debattera med rödgrönaBildt vill inte debattera med rödgröna (1:48)
    Utrikesminister Carl Bildt vill inte debattera utrikespolitik med Socialdemokraternas talesman i utrikesfrågor Urban Ahlin. Bildt anser att de rödgröna inte har någon gemensam utrikespolitik och säger därför säger nej till debatt. Medverkande: Irena Busic, Carl Bildts pressekreterare, Urban Ahlin, Socialdemokraternas talesman i utrikesfrågor, Anders Hellner från Utrikespolitiska institutet. Pontus Mattsson/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  2. Ung Pirat störst av ungdomsförbundenUng Pirat störst av ungdomsförbunden (3:07)
    Sverigedemokraternas ungdomsförbund, SDU, har växt i antal medlemmar och har för första gången kunnat ansöka om statligt stöd för sin verksamhet hos Ungdomsstyrelsen. Samtidigt visar de samlade ansökningarna från de politiska ungdomsförbunden att Piratpartiets ungdomsförbund är det klart största av förbunden i landet till antalet medlemmar räknat, medan Centerns ungdomsförbund varit så få till antalet att de inte kan ansöka i år. Medverkande: Niklas Dahl, distriktsordförande för Ung Pirat Stockholm, Erik Almqvist, ordförande i Sverigedemokraternas ungdomsförbund, SDU, Elisabeth Börjesson, riksombudsman för Centerpartiets ungdomsförbund. Marcus Eriksson/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  3. SJ ska kunna bötfällas om tågen inte kommer i tidSJ ska kunna bötfällas om tågen inte kommer i tid (2:15)
    Trafikverket, SJ och andra tågbolag ska tvingas betala kraftiga böter eller straffavgift om inte tågtrafiken fungerar. Det föreslår nu regeringen efter den senaste tidens problem på järnvägarna. Ansvaret måste bli tydligare säger infrastrukturminister Åsa Torstensson. Daniel Rundqvist, Jönköping/Ekot. 2010-09-02.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  4. Carnegie uppges ta över HQ BankCarnegie uppges ta över HQ Bank (0:59)
    Det är nu klart att det blir Carnegie som tar över den havererade HQ Bank, enligt uppgifter till Ekot. Reporter: Sören Granath/Ekot. 2010-09-03.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren
  5. EU-länders behandling av romer ifrågasättsEU-länders behandling av romer ifrågasätts (1:47)
    Situationen för romerna i Europa, som aktualiserats på senare tid, kommer att debatteras i EU-parlamentet nästa vecka. Samtidigt ifrågasätter EU-kommissionen i en intern rapport om Frankrikes utvisningar av romer till Rumänien och Bulgarien har gått lagligt till. Reporter Alice Petrén, Paris/Ekot. 2010-09-03.
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

Radiosporten

Radiosporten avslöjar

Förlust ikväll - då blir det inget EM

Kommer ni ihåg landslagets kvalförluster på Råsunda. De där tunga torskarna. Mot Danmark förra sommaren, mot Österrike hösten 1996, mot Portugal...

  • 08:16 Tung förlust för Arvidsson
  • 23:40 Robin Söderling enkelt vidare
  • 19:43 Kvinnliga travtränare allt fler - som Anna Forsell
  • 10:58 Längre matchtid för proffsboxning i Karlstad
  • 10:21 Nästan allt talar för Söderling
Till Radiosporten

Senaste nytt

  • 07:45 Westerberg: "Det beslut vi fattade var rätt beslut"
  • 07:22 Ung Pirat störst av ungdomsförbunden
  • 07:00 Carnegie uppges ta över HQ Bank
Till nyhetsdygnet

Mest kommenterade



Nya korrespondenter
Sveriges Radios nya korrespondenter. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio

Här är Sveriges Radios nya korrespondenter. Läs mer om korrarna och deras områden!

Gunnar Bolin, kulturkorrespondent
Caroline Salzinger, Berlin
Jens Möller, Bryssel
Maria Sjöqvist, Maputo
Sten Sjöström, New York
Om valet i dag
Ekots inrikespolitiska kommentator, Inger Arenander.

Hur summerar man bäst de olika partiernas valutspel hittills? Vad har de egentligen lovat? Ekots inrikespolitiska kommentator, Inger Arenander, har svarat på frågor i en chatt om valrörelsen och de politiska utspelen.

Läs chatten med Inger Arenander
Valpejl
Sätt din politiker under lupp på valpejl.se
Ekot i katastrofens Pakistan
Margita Boström och Vladislav Savic/pojke i Pakistan.

Sommarens översvämningar är den värsta naturkatastrofen i Pakistans historia. Ekots Margita Boström och Vladislav Savic har besökt området - läs och hör deras rapporter.

Ekots samlade rapportering
BAKGRUND | Miljoner har drabbats
Läs chatten med Margita Boström om Pakistan
Tidningskrönikan

Ekot läser tidningarnas ledarsidor.

Här hittar du våra krönikor
Prenumerera
Prenumerera
Twitter
RSS

Följ Sveriges Radios nyheter enkelt via RSS och Twitter.

Liknande program

P1
Ekonomiekot Lördag – Samtal och diskussioner om global ekonomi i förändring

Ekots lördagsintervju – En aktuell makt-havare intervjuas om aktuella frågor, utan filter

Godmorgon, världen! – P1:s veckomagasin för en komplett, tidningslös söndagsmorgon

Kaliber – Sveriges Radios program för undersökande journalistik

Konflikt – Samhällsprogram på gränsen mellan internationell debatt och svensk vardag

Kulturnytt – Nyheter, recensioner, reportage, krönikor och debatt om kulturlivet

Lantz – Aktuella ämnen och dagens nyheter utifrån Annika Lantz perspektiv

Nordegren i P1 – Djuplodade samhälls-betraktelser i Thomas Nordegrens talkshow

P1-morgon – Allt om det viktigaste som har hänt när du sätter på radion på morgonen

Studio Ett – Fördjupning i dagens nyheter genom samtal, debatt, reportage och analyser

Vetenskapsradion – Vetenskapsnyheter från alla tänkbara forskningsområden

P2
Mitt i musiken – Nyheter från musikens värld, med intervjuer och reportage

P3
Brunchrapporten – Aktuellt från så väl Washington som Vällinge under lupp

P3 Nyheter – Nyhetsbevakning med lite extra koll på det som berör yngre människor

P4
P4 Extra – En mix av dagens händelser och aktuella personer, kända och okända

Upptäck mer

Allt samlat på ett ställe
  • Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX

    Allt du behöver veta inför 19 september

    Nyheter, opinionsmätningar, debatter, partiledarintervjuer och analyser.
    På Valsajten samlar vi allt det senaste från valrörelsens slutspurt.

    Valobservatörerna och Valpejl hjälper dig att hålla koll.
    Valkompassen hjälper till att hitta det parti som passar dig bäst.

      Foto: Yvonne Åsell / SvD / SCANPIX
    RSS Till sida
  • Edgar Valdéz. Foto: Alexandre Meneghini / AP

    Knarkkung gripen

    Mexikos fruktade Edgar Valdéz kallas även "the Barbie".
     
    Alla utrikesnyheter
     
    LyssnaMexikansk knarkkung gripen (1:34)
    Lägg till i spelkö Spara som favoritklipp Dela Facebook Twitter Digg Del.icio.us Poddradio Öppna i spelaren

      Edgar Valdéz. Foto: Alexandre Meneghini / AP
    RSS Till sida
  • Mats Knutson och Anna Hedenmo. Foto: SVT Bild

    Politikerna grillas

    Mats Knutson och Anna Hedenmo möter partiledarna.
     
    Se Utfrågningen i SVT Play
     

    SVT Play

      Mats Knutson och Anna Hedenmo. Foto: SVT Bild
    Till sida

Allt på sverigesradio.se

  • GUIDER

  • P1
  • P2
  • P3
  •  
  • P4 Blekinge
  • P4 Dalarna
  • P4 Gotland
  • P4 Gävleborg
  • P4 Göteborg
  • P4 Halland
  • P4 Jämtland
  • P4 Jönköping
  • P4 Kalmar
  • P4 Kristianstad
  • P4 Kronoberg
  • P4 Malmöhus
  • P4 Norrbotten
  • P4 Radiosporten
  • P4 Sjuhärad
  • P4 Skaraborg
  • P4 Stockholm
  • P4 Sörmland
  • P4 Uppland
  • P4 Värmland
  • P4 Väst
  • P4 Västerbotten
  • P4 Västernorrland
  • P4 Västmanland
  • P4 Örebro
  • P4 Östergötland
  •  
  • Nyheter
  • Sport
  • Barn
  • MINORITET & SPRÅK

  • Sameradion
  • Sisuradio
  • Suomeksi
  • Meän raatio
  • SR International
  • Shqip (albanska)
  • العربية (arabiska)
  • Assyrian/Aramaic (assyriska/syrianska)
  • Bosanski/ Hrvatski/ Srpski (bosniska/ kroatiska/ serbiska)
  • English (engelska)
  • Jiddisch
  • Kurmancî كوردی (kurdiska)
  • فارسی (persiska)
  • Romani
  • Русский (ryska)
  • Somali (somaliska)
  • Deutsch (tyska)
  • FLER KANALER

  • Din gata
  • Metropol
  • P2 Musik
  • P3 Rockster
  • P3 Star
  • P3 Street
  • P3 Svea
  • Radioapans knattekanal
  • SR Atlas
  • SR C
  • SR Klassiskt
  • SR Minnen
  • SR Världen
  • TEMASIDOR

  • Främlingsfientlighet
  • Kungahuset
  • Melodifestivalen
  • Svensktoppen nästa!
  • Utrikes
  • Valet 2010
  • Vi i femman
  • Öresundsbron
  • Östersjöfestivalen
  • TJÄNSTER

  • Digitalradion/DAB
  • Konserthus Berwaldhallen
  • Lyssna i mobilen
  • Lyssnarservice
  • Multikanal 5.1
  • Poddradio
  • Radio via digital-tv
  • RSS
  • SR Butik
  • SR Minnen/arkivet
  • Trafik
  • Väder
  • Om företaget
  • Pressinformation
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser (Teracom)
  • Kontakta oss
  • Webbsupport
© Copyright Sveriges Radio 2010. Ansvarig utgivare: Staffan Sillén Besöksadress (sthlm) för Sveriges Radio AB - Oxenstiernsgatan 20 - 105 10 Stockholm - växel: 08-784 50 00 fler besöksadresser

För att lyssna i webbradion måste du ha Adobe Flash installerat på din dator. Det går även att lyssna med våra direktlänkar. Ok

  • Visa mer
 

Lyssningsarkiv

Det här är ljudspelaren på sverigesradio.se. Just nu spelas ingenting. Klicka på en ljudlänk så startar den. Du kan göra spelaren mindre genom att klicka på knappen Min radio.

Om du har frågor om eller synpunkter på Sveriges radios webbradio kan du höra av dig till webmaster@sr.se

Till

Vill du dela med dig?

  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us

Vill du skapa en prenumeration?

Snabblänkar:
  • iTunes
  • Netvibes
  • Google
  • Superstart
Vill du veta mer om poddradio?
Poddradio / mp3 Dela Spara som favoritprogram Spara som favoritkanal Spara som favoritklipp
Mina favoriter
  • Du kommer alltid åt dina favoritprograms senaste avsnitt och dina favoritkanaler med bara ett klick.

    Lägg till så många du vill!

Spelkö Historik
  • Du kan spara klipp och program i en spelkö. Klicka på pilen efter en ljudlänk och välj att lägga på kö.

  • Allt du lyssnat på kommer du alltid åt med bara ett klick.

    Alla ljudklipp du lyssnar på hamnar här.

Rensa
Hjälp
Byt ljudkvalitet:
  • Låg
  • Mellan
  • Hög