Oljeläckan stoppad i lyckat test
I USA har BP nu för första gången lyckats strypa oljeläckaget i Mexikanska golfen, men oljebolaget BP vågar ännu inte fira eftersom det fortfarande handlar om ett test.
Programledaren i CNN visade bilder direkt från oljeledningen. Plötsligt var det helt stilla i vattnet . Inte som annars när BP:s undervattensbilder som direktsänds i tv varje dag visat en bolmande olja flöda fritt.
Det här kan vara början på slutet på den stora miljömardrömmen. Försöket med det jättelika lock på 75 ton som ska samla upp stora mängder fat olja verkar ha lyckats. BP har klarat att säkra ventilerna.
Om oljebolaget kan stoppa oljan i intervaller finns det hopp om att lösningen är nära. Men BP anser att det är för tidigt att korka upp champagnen. Doug Suttles är operativ ledare och höll presskonferens.
– Det är ett uppmuntrande tecken, om några dagar kan det bli ännu mer uppmuntrande, men firande är fel ord särskilt om man pratar med dem som bor i området, enligt Doug Suttles.
Han säger ändå att BP kan vara nära en lösning. Testen fortsätter och resultaten ska anlyseras, det som också återstår är att få avledningsbrunnar klara.
President Barack Obama är försiktigt optimistisk.
– Det är ett positivt tecken, sade presidenten.
Men även om politiker från de delstater som drabbats ropade hallluja så påminner amerikanska medier om att saneringen kan ta tiotals år.
Sveriges radios nyhetsrapportering om oljeläckan i Mexikanska golfen
- › Oljerigg exploderade i Mexikanska golfen
- › Oljeläget i Louisiana
- › Glest med räkfiskare i Mexikanska golfen
- › Oljeindustrin önskar klarhet kring BP-olyckan
- › Olja fortsätter sköljas upp på stränderna
- › BP-oljan löses upp men finns kvar ändå
- › Rekordböter för BP i USA
- › Dåligt väder hindrar lagning
- › Cement nästa steg i tätningsarbetet vid oljeläckan
- › BP på väg att täta oljeläckan med lera
Mer från Ekot
SJ ska kunna bötfällas om tågen inte kommer i tid
Trafikverket, SJ och andra tågbolag ska tvingas betala kraftiga böter eller straffavgift om inte tågtrafiken fungerar. Det föreslår nu regeringen efter den senaste tidens problem på järnvägarna. Ansvaret måste bli tydligare säger infrastrukturminister Åsa Torstensson.
Köpare finns till HQ Bank
Den kollapsade HQ Bank kommer att öppna igen på måndag. Det skriver banken på sin hemsida.
Fredsamtal i skuggan av hot
Flera beväpnade palestinska grupper ska börja samordna angrepp mot Israel, uppger islamistiska Hamas väpnade gren. Hotet kom samtidigt som det rapporteras om försiktiga framsteg i de pågående fredsamtalen mellan israeler och palestinier.
En skadad efter skottlossning
En man sköts med ett eller flera skott i benet i stadsdelen Rosengård i Malmö i natt. Han blev inte allvarligt skadad.
EU-länders behandling av romer ifrågasätts
Situationen för romerna i Europa, som aktualiserats på senare tid, kommer att debatteras i EU-parlamentet nästa vecka. Samtidigt ifrågasätter EU-kommissionen i en intern rapport om Frankrikes utvisningar av romer till Rumänien och Bulgarien har gått lagligt till.
Bildt vill inte debattera med rödgröna
Utrikesminister Carl Bildt vill inte debattera utrikespolitik med Socialdemokraternas talesman i utrikesfrågor Urban Ahlin. Bildt anser att de rödgröna inte har någon gemensam utrikespolitik och säger därför säger nej till debatt.
Moderatledaren: Blocket som är störst ska regera
Statsminister Fredrik Reinfeldt frågades ut i SVT i går kväll. Många frågor gällde de nya sjukförsäkringsreglerna men han fick också svara på frågan hur han tänker hantera Sverigedemokraterna om partiet kommer in i riksdagen och blir vågmästare.
Lärare får ta fram skurhinken
I Västervik är det inte bara lektioner och rättning av prov som lärarna får ägna sig åt nu, skriver Västerviks-Tidningen.
Nya skogsbränder i Ryssland
Nya skogsbränder har flammat upp i södra Ryssland. Två personer har omkommit och hundratals byggnader förstördes i ett 20-tal byar kring Volgograd, enligt ryska myndigheter.
Oljerigg exploderade i Mexikanska golfen
En oljeplattform exploderade i kväll i Mexikanska golfen. Alla 13 ombord hamnade i havet men klarade sig oskadda.
Tankfartyg hotar läcka olja i Arktis
Ett tankfartyg har gått på grund i Kanadas nordliga farvatten, uppger den kanadensiska kustbevakningen.
Vägarbetare ska skyddas med larm
Ett nytt larmsystem för vägarbetare ska testas vid två vägarbeten i Avesta. Vägarbetarna utrustas med ett armband som vibrerar om ett fordon närmar sig i för hög hastighet, skriver Dala-Demokraten.
"För tidigt att höja räntan nu"
Det är bra fart i svensk ekonomi, enligt Riksbanken som valde att höja sin reporänta till 0,75 procent i dag. Men det finns kritiska röster som ser att arbetslösheten biter sig kvar på en hög nivå trots stark tillväxt. TCO:s chefsekonom Göran Zettergren är en av dem som är kritisk.
Åklagare yrkar på tio års fängelse för rånåtalade
I rättegången om det så kallade helikopterrånet yrkade åklagarna i dag på maxstraffet, tio års fängelse, för dem som åtalats för grovt rån, och mellan fyra och sju års fängelse för dem som misstänks för medhjälp.
GRAFIK: Så gick helikopterrånet till | Helikopterrånet dag för dag
Strejk fortsätter att lamslå Sydafrika
I Sydafrika har landets största fackförening nu sagt nej till regeringens senaste lönebud – och över en miljon statsanställda fortsätter därmed sin strejk.
En död efter frontalkrock med buss
En person avled och fem fick föras till sjukhus efter att en personbil och en SL-buss frontalkrockade i Huddinge på torsdagseftermiddagen.
Sverigedemokraterna vill ha burkaförbud
Sverigedemokraterna vill ha ett förbud mot att bära heltäckande slöja, burka, på allmän plats. Det föreslår Sverigedemokraterna i dag i sitt valmanifest.
Blind man bakbands i flera år på LSS-boende
Socialstyrelsen riktar allvarlig kritik mot stadsdelsfullmäktige i stadsdelen Hyllie i Malmö efter att det uppdagats att en funktionshindrad man varit bakbunden större delen av dygnet under 25 års tid.
Läkare vill slippa bädda själva
Numera ska läkarna i Växjö själva bädda sängarna de sover i under sina jourpass. Men läkarna protesterar.
150 varslas vid Hägglunds
Enligt uppgift till Sveriges Radio Västernorrland kommer BAE Systems Hägglunds i Örnsköldsvik att varsla cirka 150 medarbetare. Detta på grund av uteblivna order, bland annat till försvaret.






























