Nu startar den svenska svampsäsongen på allvar
Efter en lysande kantarellsommar börjar nu höstens delikatesser ploppa upp i markerna. Svart trumpetsvamp och karljohan spås i mängder. Men det finns också rikligt med giftig vit flugsvamp.
Mängden svamp varierar i landet. I Norrland tycks det rekorddåligt efter en kall sommar. Men överlag i södra och mellersta Sverige börjar nu svampsäsongen med besked.
Av godsakerna hittar kännarna mycket blek taggsvamp, svart trumpetsvamp, kremlor, riskor och trattkantareller.
– Men framför allt är karljohan på gång. Det kan nog bli en karljohan-boom inom någon vecka-tio dagar, säger Pelle Holmberg, känd svampexpert.
En udda sort som nu finns i markerna är blomkålssvamp, säger kännaren Michael Krikorev.
– Denna stora tvättsvampsliknande svamp växer vid basen av gamla tallar. Den är riktigt god.
Mandelriska är en smakrik delikatess som brukar vara ovanlig men som haft något av ett rekordår. Den är stor, rödbrun med hård fot ("som en vinkork", säger Krikorev), och blöder mycket vit saft om man bryter den. Doften är omisskännlig och påminner liksom smaken om skaldjur.
En av våra allra giftigaste svampar är också vanlig nu — vit flugsvamp.
– Jag har aldrig sett så mycket i Stockholmstrakten, säger Krikorev som tycker att man ska låta bli vita svampar helt.
TT