Schäuble tillbakavisar kritik om ECB:s krislån
I Tyskland riktas i dag stark kritik mot gårdagens beslut av Europeiska centralbanken. I tyska medier anklagas ECB bland annat för att vilja finansiera nödlidande länder med hjälp av sedelpressarna – så kallad monetär finansiering. Men det tillbakavisas kraftigt av Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble, som är på besök i Stockholm i dag.
– Det vore oacceptabelt om ECB tog över länders lån med hjälp av sedelpressarna, men så är det inte, sa Wolfgang Schäuble vid en pressträff i regeringskansliet Rosenbad.
– ECB:s beslut i går ligger helt inom ramen för deras mandat.
Tyska medier kritiserar i dag ECB i krigsrubriker. ”ECB har skrivit ut en blank check till krisländerna”, skriver Tysklands största tidning, Bild Zeitung.
Och ansedda Frankfurter Allgemeine Zeitung skriver att gränsen mellan finanspolitik och penningpolitik har blivit otydlig i och med ECB:s beslut.
De avser alltså beslutet att erbjuda statskassorna i eurozonens krisande länder obegränsat med lån från ECB, för att räntorna därmed ska pressas ned.
Wolfgang Schäuble gick till hårt angrepp mot medierna i dag. Reaktionerna baseras på missförstånd, sa han.
– I första skedet är medierna alltid mycket nervösa, för det är bra för rubrikerna.
Man kan dock konstatera, att både Schäuble och förbundskansler Angela Merkel tidigare har motsatt sig just såna här åtgärder. Men en regering kan inte kritisera en centralbank, även om det till äventyrs skulle vara frestande.
Politiker ska hålla fingrarna borta från centralbankens penningpolitik. Och Schäuble underströk vikten av centralbankens oberoende.
– Om Centralbanken blir ett verktyg för politikerna, då är slaget förlorat, sa Wolfgang Schäuble.