Menni överklagar dom om Stockholmsbomben

Publicerat: måndag 10 september 2012 kl 20:05 , Ekot

Den man som nyligen dömdes i Skottland för att ha finansierat den så kallade Stockholmsbombarens verksamhet tänker överklaga domen.

Nasserdine Menni som lärde känna självmordsbombaren Taimour Abdulwahab när han studerade i Luton, dömdes till sju års fänglese för att ha finansierat Abdulwahabs tid i Sverige genom att föra över omkring 60 000 kronor till hans konto.

Menni själv hävdar att pengarna var avsedda för hans familj i Algeriet och att Abdulwahab skulle förmedla dem till en släkting som sen skulle ta med dem till landet.

Juryn i den skotska domstolen friade visserligen Menni för medhjälp till själva dådet i Stockholm i december 2010 men domaren menade att Nasserdine Menni borde förstått att pengarna skulle kunnat användas till terrorbrott och han dömdes alltså för det.

Redan innan den utdragna rättegången avslutades i somras, sa Mennis Advokat William Taylor att man skulle överklaga en eventuellt fällande dom.

Enligt domstolen i Skottland har han nu formellt lämnat in en första skrivelse om just det. Senare ska Menni komma in med en mer utförlig grund för överklagandet, som sen en domare ska ta ställning till.