Likud gör gemensam sak med ultrahögern
Inför det tidigarelagda valet i Israel den 22 januari har premiärminister Benjamin Netanyahu och den ultranationalistiske utrikesministern Avigdor Lieberman kommit överens om att deras partier, Likud och Yisrael Beitenu ska ha en gemensam lista.
– Israel behöver en stark regeringskoalition och därför en lista, som är grundad på genuint samarbete och vi ber därför folket att rösta för en starkare stat och ger mig ett starkt mandat, sa Netanyahu, när han presenterade beslutet för reportrar.
Netanyahus Likudparti har för närvarande 26 av de 120 platserna i parlamentet, Knesset, Liebermans Yisrael Beitenu har 15, och regeringskoalitionen behöver stöd av försvarsminister Ehud Baraks mittenparti, Oberoende partiet
Men en opinionsmätning tidigare den här månaden visade att Netanyahu och hans allierade höger- och ultraortodoxa partier skulle få en klar majoritet i Knesset om det vore val idag.
För ett par veckor sedan gav premiärminister Benjamin Netanyahu besked om att det blir val i januari istället för i oktober nästa år som det var tänkt.
Själv förklarade Netanyahu det med problem för den nuvarande regeringskoalitionen att komma överens om budgeten.
Bedömare anser att det snarare handlar om att Netanyahu vill passa på när han ligger bra till i opinionsmätningarna, där han för närvarande inte har någon utmanare på premiärministerposten i Israel.
Ekot