Kina återupptar storsatsningen på kärnkraft
Kina ska nu återigen ge tillstånd för byggandet av nya kärnkraftverk. Utgivandet av tillstånd för nya kärnkraftverk i Kina har varit stoppat sedan Fukushimakatastrofen i Japan i mars förra året.
Huvuddelen av Kinas energiförsörjning kommer idag från kolkraft, och kärnkraften ses som det främsta sättet att begränsa landets utsläpp av växthusgaser. Men utbyggnaden väcker även oro.
– Ja, jag är orolig, för om det skulle inträffa en olycka kommer konsekvenserna att bli svåra för de närboende, säger 27-åriga Yuan Yizhen.
Den snabba ekonomiska utvecklingen i Kina har medfört att höghus, motorvägar och järnvägar byggs i en rasande fart.
Men ibland har det gått för snabbt, och byggfusk och konstruktionsfel har ofta orsakat svåra olyckor.
Efter Fukushima ökade oron för att även byggandet av kärnkraftverk var på väg att gå för fort, och tillståndsgivandet för nya verk stoppades.
Bara några dagar innan Fukushimakatastrofen hade Kina offentliggjort planer på att redan år 2020 ha fler kärnkraftverk än alla andra länder i världen tillsammans.
De planerna har nu begränsats kraftigt, och det exakta antalet som ska byggas är än så länge oklart.
Kina har idag 16 reaktorer och 27 nya håller på att byggas. Kärnkraften svarar för närvarande bara för knappt två procent av landets elproduktion.
Peking investerar även stort i förnyelsebara energikällor, men sådana energikällor är långt ifrån tillräckliga för det energihungriga Kina.
Och de flesta i Kina verkar stödja utbyggnaden.
– Jag är inte det minsta orolig. Det har funnits ett kärnkraftverk i min hemstad i flera år, och det har aldrig bekommit mig, säger 31-åriga Chen Jingyi.
– Den kinesiska befolkningen är för stor för att det ska fungera med bara vindkraft till exempel, vårt land behöver kärnkraftverken, säger han.