Kalmar

Moderater bojkottar möte

Uppdaterat: måndag 24 september 2012 kl 16:28 (publicerades måndag 24 september 2012 kl 13:35) , Nyheter P4 Kalmar 2 kommentarer

Det var öppen splittring i den moderata fullmäktigegruppen i Kalmar vid dagens sammanträde i kommunfullmäktige. De som stödde valberedningens förslag att Linda Blomdahl Petersson skulle ta över som kommunalråd efter Malin Petersson känner sig nu så överkörda att de valde att utebli från dagens möte.

Nu är det bara de sex i moderatgruppen som kuppade in Per Olof Jonsson och han själv som finns på plats i dag då fullmäktige formellt ska ta beslut om att utse Per Olof Jonsson som nytt moderat kommunalråd.

Men trotts protesten tyckte Per Olof Jonsson att det kändes bra att bli välkomnad in i kommunhuset som heltidspolitiker.

– Nu hoppas jag vi kan träffas i gruppen och börja arbeta med politiken igen och inte prata personfrågor.