Sverige

Efter skandalerna: Djurparkerna i möte

Publicerat: fredag 26 oktober 2012 kl 12:18 , Nyheter P4 Kalmar 1 kommentar

I dag har cheferna för landets djurparker ett möte med Jordbruksverket i Jönköping. Bakgrunden är den senaste tidens avslöjanden om att både djur och personal farit illa. Uppgifterna som framkommit handlar bland annat om att djur slagits ihjäl och att sällsynta djur avlivats.

Eva Wickberg sitter med i styrelsen för Svenska djurparksföreningen och tror att det är bra att alla samlas.

Den senaste tiden har media uppmärksammat missförhållanden på Ölands djurpark och Parken Zoo i Eskilstuna.

– Det är bra att Jordbruksverket kallat till det här så får vi lägga fram våra saker och komma vidare, säger Torbjörn Bergvall, vd på Parken Zoo.

Uppgifterna som framkommit handlar bland annat om att djur slagits ihjäl och att sällsynta djur avlivats. Jonas Wahlström från Skansen säger såhär om det han sett.

– Jag hoppas alla kommer lära sig städa i sina frysar och inte ljuga för journalister.

Ingrid Eilertz som arbetar på avdelningen för djurskydd och hälsa på Jordbruksverket har kallat till mötet.

– Det är viktigt att branschen tar sitt samlade ansvar för att behålla förtroendet.