Skogstorpsskolan ökar läsintresset genom läsplattor
På skolan i Skogstorp i Eskilstuna har man under hösten startat upp ett nytt projekt i svenskundervisningen. Skolan sökte pengar för att använda modern teknik för att utveckla läsningen hos eleverna och för pengarna köpte man in läsplattor.
Enligt skolan är målet att försöka nå de elever som är i behov av särskilt stöd och som inte redan är goda läsare. Man riktar sig särskilt till pojkar.
– Läsförståelsen blir sämre bland våra elever, särskilt bland pojkarna och vi trodde att digital teknik kunde trigga igång pojkarna. Men även flickorna gillar det, säger läraren Cecilia Härsing.
Eleverna har fått låna en bok via läsplattan och sen har de diskuterat boken på Facebook.
– Det har varit bra att jobba med läsplattan för den är mycket enklare att hantera än ev vanlig bok, säger eleven Emil.
Pengarna kommer från Läsa-Skriva-Räkna, genom statsbidrag till kommunerna.