Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Bordtennis

Taberg föll i första kvarten

Publicerat onsdag 4 april 2012 kl 21.31
Madeleine Stenqvist. " Små marginaler."
(1:18 min)
Tabergs Madeleine Stenqvist (till höger) förlorade sista matchen i kvartsfinal 1 mot Ängby. Foto:Patrik Bromander P4 Jönköping

Taberg SK förlorade den första kvartsfinalen i damernas bordtennisslutspel. Gästande Ängby vann en jämn match med 5-1 i Ungomens Hus.

Kvartsfinalen i Ungdomens Hus var en jämn match där fyra av sex matcher gick till fem set. Tabergs Marina Donner vann sin första match klart med 3-0 i set. Och Huda Mustafa tog matchen mot Ängbys landslagsspelare Linda Bergström till fem set men förlorade sista set 2-11.

Kvällens bästa spelare var Madeleine Stenqvist som trots två förluster spelade bra men inte hade marginalerna med sig, och föll i två femsetare.
Lagledaren i Taberg Stefan Henriksson var trots förlusten inte för nedstämd och tror att hans Taberg kan vinna nästa match.
På fredag möts lagen igen i Stockholm i den andra i bästa av tre matcher. Och då krävs det seger för Taberg om inte säsongen ska ta slut.

Taberg SK - Ängby SK 1-5
Huda Mustafa - Linda Bergström 6-11,7-11,11-5,11-9,2-11
Marina Donner - Josefin Lund 11-5,11-4,11-9
Madeleine Stenqvist - Caroline Wersäll 11-8,9-11,8-11,12-10,5-11
Marina Donner - Linda Bergström 9-11,11-4,7-11,11-7,11-13
Huda Mustafa - Caroline Wersäll 5-11,8-11,1-11
Madeleine Stenqvist - Josefin Lund 11-7,6-11,10-12,11-6,6-11

Publik: ca 70 i Ungdomens Hus

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".