Motionerar för bättre väg
Idag började Riksdagens motionstid, där riksdagsledamöterna får lämna in förslag till riksdagen. En av de första att lämna in en motion var Andreas Carlson, kristdemokratisk riksdagsledamot från Mullsjö.
I motionen skriver Andreas Carlson att den planerade ombyggnaden av riksväg 26/47 bör tidigareläggas. En ombyggnation av sträckan mellan Mullsjö och Jönköping är planerad någon gång innan 2021 men på grund av de många olyckor, som flera gånger har krävt människors liv, som inträffat på sträckan kräver nu Andreas Carlson i sin motion att ombyggnaden ska börja så snart som möjligt.
– Vägen håller inte ur trafiksäkerhetssynpunkt skriver Andreas Carlson i ett pressmeddelande och menar att förutom olyckorna är det tillväxthämmande för området att vägen är så dålig. En bättre väg skulle vara mycket positivt för näringslivet i trakten, fortsätter Andreas Carlson.
Han menar slutligen att väg 26/47 mellan Mullsjö och Jönköping därför uppfyller de kriterier som regeringen har för en tidigareläggning av ombyggnation.