LASSO

Stort allvar när bästa ostkakan utses

Publicerat: tisdag 23 oktober 2012 kl 17:09 , Nyheter P4 Jönköping

Ikväll är det dags för årets ostkaketävling. Fjolårets länstävling slutade i kaos; med förväxlingar och ilska och avhopp. I år hoppas Ostkakans vänner  att det ska gå lugnare till.

Trots att förra årets tävling slutade med upprörda protester så är det ikväll dags igen. Det ska avgöras vem som gör den bästa ostkakan i länet.

– Vi får hoppas att det blir lugnare i år. Vi ska försöka hålla ihop det bättre, säger Eric Andersson, styrelseledamot i Ostkakans vänner och tävlingsansvarig.

Förra året blandade juryn i hop byttorna med ostkaka, vilket fick flera tävlande att lämna lokalen i vredesmod. Eric Andersson berättar att tävlingen startade som en kul grej, men att det har förändrats.

– Det har blivit ett stort allvar i tävlingen, de som tävlar går in i det här till 100 procent, säger Eric Andersson.

Tävlingen är en kvalificeringstävling och den hålls i Värnamo på Café Timjan. Den som vinner går vidare till SM i ostkaka som hålls 17 november på Stora segerstad naturbruksgymnasium.