Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Många nya ansikten i landstingsfullmäktige

Publicerat fredag 1 oktober 2010 kl 15.57
Foto: Lars-Gunnar Olsson/Sveriges Radio.

När det nya landstingsfullmäktige träffas den 29-30 november kommer 37 nya politiker att vara på plats. Tre av de 37 (av totalt 81) nya har varit ledamöter tidigare.

De 81 ledamöterna i landstingsfullmäktige:

Moderaterna- 16 mandat
Catarina Segersten Larsson, Kil
Göran Nilsson, Karlstad
Karin Andersson, Forshaga (ny)
Ingvar Klang, Karlstad
Anna Högberg, Karlstad (ny)
Thorsten Björkehed, Hammarö (ny)
Malin Hall, Karlstad (ny)
Lars Österdahl, Karlstad (ny)
Margareta Jarlstedt, Arvika
Peter Joensuu, Ottebol
Johnny Lundgren, Eda (ny)
Stellan Jansson, Kristinehamn (ny)
Björn Kihl, Filipstad.
Fredrik Larsson, Säffle
Annétthe Zettergren, Sysslebäck
Maria Widlund, Östra Ämtervik (ny)

Centerpartiet- 8 mandat
Thomas Ohlsson, Skattkärr
Henrik Lander, Molkom (ny)
Mona Smedman, Arvika (ny)
Ulla Enarsson, Årjäng (ny)
Jane Larsson, Kristinehamn (ny)
Kerstin Einevik, Säffle (ny)
Karl-Johan Adolfsson, Västra Ämtervik
Anna-Karin Berglund, Östra Tönnet

Folkpartiet- 5 mandat
Gert Ohlsson, Karlstad
Birgitta Kringlund, Kil
Uno Halfvardsson, Töcksfors
Naeimy Blücher Johansson, Kristinehamn (ny)
Marianne Åhman, Sunne (ny, tidigare varit ledamot)

Kristdemokraterna- 3 mandat
Elisabeth Kihlström, Karlstad
Ida Lundblad Kullgren, Karlstad (ny)
Jonny Mattsson, Karlstad

Sjukvårdspartiet- 5 mandat
Jan Nilsson, Karlstad
Marianne Utterdahl, Säffle (ny)
Görel Hopman, Kristinehamn (ny, tidigare varit ledamot)
Erik Jansson, Säffle
Lena Rudner, Hammarö

Socialdemokraterna- 33 mandat
Monica Gundahl, Karlstad
Mats Sandström, Kil
Christina Wahrolin, Karlstad
Erik Olsson, Karlstad (ny)
Ann-Charlott Eskel, Hammarö
Hans Magnusson, Mölnbacka
Birgitta Gauffin, Karlstad
Mats Thunér, Karlstad (ny)
Birgit Bergman Blank, Kil
Gunnar Törnqvist, Hammarö
Therese Göthe, Karlstad (ny)
Thomas Réhn, Karlstad
Myrna Labusan Jönsson, Forshaga (ny)
Daniel Schützer, Årjäng (ny)
Aina Wåhlund, Arvika
Gerd Karlsson, Arvika
Nils Gunnar Andersson, Arvika
Cecila Mtuya, Arvika (ny)
Tommy Glader, Charlottenberg
Inga-Lill Röhr, Kristinehamn
Per Gruvberger, Filipstad
Marina Pettersson, Filipstad (ny, tidigare varit ledamot)
Jomark Polintan, Filipstad (ny)
Monica Iversen, Persberg
Ulrika Nilsson, Säffle (ny)
Inge Carlsson, Grums
Olga Ljung, Säffle (ny)
Ulric Andersson, Munkfors
Ann-Katrin Järåsen, Torsby
Lars Jonsson, Rottneros
Ann-Christine Janhagen Olsén, Hagfors
Jan Bohlin, Hagfors (ny)
Pia Falk, Munkfors

Vänsterpartiet- 4 mandat
Gun Partanen, Karlstad
Lill Nilsson, Karlstad
Anders Nilsson, Nykroppa
Gert Raiml, Arvika (ny)

Miljöpartiet- 4 mandat
Eva Hallström, Sunne (ny)
Asso Zand, Karlstad (ny)
Maria Frisk, Karlstad (ny)
Jesper Johansson, Grums (ny)

Sverigedemokraterna- 3 mandat
Gunilla Persson, Kristinehamn (ny)
Britt Engqvist, Molkom (ny)
Runar Filper, Sunne (ny)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".