"Det är klart att det känns oroligt"
I och med skottlossningen på Långtäppan i Karlstad under torsdagskvällen har personal från kommunens trygghetscenter och Brottsofferjouren funnits på plats i Rudskyrkan. Detta för att svara på allmänhetens frågor och lugna oroliga Rudsbor.
– Det är klart att det känns oroligt och man funderar jag på vad orsaken är, säger Ulla Siik som bor på Långtäppan.
Även kommunstyrelsens ordförande Per-Samuel Nisser och kommundirektör Anna Sandborgh besökte kyrkan under förmiddagen för att prata med allmänheten.
– Det vi fått veta är att det är en gängkriminalitet, långt ifrån alla inblandade bor i Karlstad och det har egentligen inget att göra med platsen det skedde på, utan det kunde ha skett någon annanstans. Det är många tillfälligheter, säger Anna Sandborgh.
Kommunens hemsida och Facebook står öppen hela helgen och polisens presstalesman kan svara på allmänhetens frågor