Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Irene Ekelund springer 100 meter på senior-EM

Uppdaterat måndag 17 juni 2013 kl 15.51
Publicerat måndag 17 juni 2013 kl 14.24
Förbundskaptenen: "Hon är en exeptionell talang"
(1:57 min)
Foto: Leo Sellén / SCANPIX

Det 16-åriga friidrottsundret Irene Ekelund från Kils AIK har tagits ut i det svenska seniorlandslaget som deltar i lag-EM i Dublin till helgen. Irene ska springa 100 meter individuellt och stafett 4 x 100 meter där också götisten Freja Jernstig finns med.

Hela truppen till lag-EM i Dublin, uttagen av förbundskapten Karin Torneklint

M Ä N
100m: Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
200m: Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m: Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m: Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m: Johan Hydén 89 Hammarby IF
3000m: Adil Bouafif 78 Hässelby SK
5000m: Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
3000m: H Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m: H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m: H Niclas Åkerström 88, IFK Växjö Höjd Andreas Carlsson 95 IK Ymer.
Stav: Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd: Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg: Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula: Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus: Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga: Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut: Kim Amb 90 F Bålsta IK
4x100m: Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK, Alexander Brorsson 90 IFK Växjö, Odain Rose 92 IFK Umeå, Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI, Johan Wissman 82 Hässelby SK
4x400m: Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK, Dennis Forsman 95 Ullevi FK, Felix Francois 90 Örgryte IS, Johan Wissman 92 Hässelby SK. Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

K V I N N O R
100m: Irene Ekelund 97 Kils AIK
200m: Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m: Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m: Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m: Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
3000m: Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m: vakant
3000m: H Maria Larsson 94 Ullevi FK
100m H: Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
400m H: Frida Persson 89 Hammarby IF
Höjd: Emma Green Tregaro 84 Örgrye IS
Stav: Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd: Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg: Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula: Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus: Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga: Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut: Sofi Flinck 95 Västerås FK
4x100m: Irene Ekelund 97 Kils AIK, Freja Jernstig 92 IF Göta, Daniella Busk 93 Malmö AI, Sandra Törnros 95 Gefle IF
4x400m: Elin Moraiti 91 Hässelby SK, Pernilla Tornemark 85 Malmö AI, Rebecca Högberg 84 Hammarby IF, Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF, Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".