Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på https://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens sport i sammanfattning 18-19 augusti

Publicerat söndag 19 augusti 2007 kl 16.04

Oavgjort för VIF Gute i fotbollens div. 1.

Storseger för Dalhems damer i fotbollens div. 3 B 

Förlust för P18

Seger för Klintehamn i div. 3 A

Övr. sport läs mer.......

CYKEL

Lördagen den 18 augusti

Ringmuren Ck:s KM 30 km tempo Tingstäde

Herrklassen

1. Magnus Östberg 43.35

2. Niklas Bohn 46.37 Tyskland

Damklassen

1. Martina Karlsson 50.57

FOTBOLL

Söndagen den 19 augusti

Div 1 södra herrar

VIF Gute-Frölunda 2-2 (1-1, 1-1).

Målskyttar Mikael Åhskog, Joakim Lindgren.

VIF Gute kvar på sista plats med 12 poäng, 4 poäng upp till nedflyttningsstrecket. Leder gör Ängelholm på 43 poäng.

Övr. Matcher div. 1 södra

Lördag 18 augusti

Torslanda-Norrby 4-1

Söndag 19 augusti

IFK Malmö-Skärhamn 2-1

Qviding-Carlstad 2-1

Lördagen den 18 augusti

Div 3A damer

Lidingö-Klintehamn 1-2

Cecillia Snöbohm 2

Nacka leder serien på 28 poäng och

Klintehamn ligger på 5:e plats i tabellen med 19 poäng.

Div 3B damer

Segeltorp-Dalhem 0-9

Rebecca Martis 3, Helena Nirs, Mikaela ha-le, Jenny Lööf, Annie Mårdbrink,Linda Åberg-Mattsson, Isabelle Hallgren

P18-Stuvsta 0-1

Dalhem i serieledning på 36 poäng, 10 poäng före P18 på andra plats.

Div 4 herrar

Lördag den 18 augusti

Levide-Hangvar 4-1

LIF:Roger Jonasson

HSK:Philip Dahlman

Söndag den 19 augusti

Visby IBK-Dalhem 3-3 (0-3, 3-0)

Visby IBK: Anders Berg 2, Johan Lindberg

Dalhem: Jesper Jansson, Jonas Karlström, Neng Pettersson

Serien: Visby IBK 27 poäng, Dalhem 25 poäng, Visby AIK 23 poäng.

HÄST

SM i körning terrängkörning

har pågått under 3 dagar med sista tävlingsdagen idag (söndag).

Man tävlar i dressyr, maraton och presition.

Segrare totalt i ponnyklassen

blev Rebecka Kristianssen, Billinge.

Eva Weijmar Kolmodin Hemseorten Ridklubb med hästarna Certina & Almias Kanon, kom på en andra plats.

I ungdomsklassen

blev Josefine Johannnesson 4:a på hästen Dilba.

INNEBANDY

Lördagen den 18 augusti

Träningsmatch Visby IBK-Trollbäcken 5-7

SKYTTE

Lördagen den 18 augusti

DM Gevär 50 m 3x20 skott.

1. Björn Ahlby Väte 559

2. Birger Johansson Endre 549

Söndagen den 19 augusti

FörbundsMästerskap K-pist bana,

Visborgsslätt

Final Senior:

1) Niclas Virgin, Stenkumla Skg, 402 päng.

2) Anders Bergström, Stenkumla Skg, 399

3) Sixten Backman, Stenkumla Skg, 397

Final Veteran:

1) Gert Seinär, Stenkumla Skg, 380

2) Kent Hertzman, Lärbro Skg, 377

3) Clas Virgin, Stenkumla Skg, 371

Kretsmästerskap på pistol

1. Jan Edmunsson Visborgs 481 poäng

2. Mattias Steffenburg Ekeby 475 poäng

3. Tommy Hansson 471 poäng.

VARPA

Lördagen den 18 augusti

Mästerbyvarpan

Eksta-Visby BK 10-12, 12-8, 8-12

(Sylve Gillerfors och Rolf Burgesäter mot Yngve Lindvall och Bernt Jacobsson)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".