Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens sport i resultatform 13-14 oktober.

Publicerat söndag 14 oktober 2007 kl 18.22

Premiärseger för Visby Ladies i damligan i basket.

Pärlan utklassade Avance i herrarnas elitserie i bowling.

Förlust för Endres innebandydamer, men storseger för Visby IBK i div. 2.

Fortsatt segertåg för Visby/Roma och Sudret i hockeyns div. 2.

Helgens Gotlandssport i resultatform.

Badminton

Team Gotland åker till Grönland för spela ”deras” Ö-spel.

6 öar deltar och Visby BMK har stora förhoppningar om medaljer.

Basket

Lördagen den 13 oktober.

Damligan (seriepremiär)

Jämtland-Visby Ladies 63-66 (24-29)

Flechy 23, Marie Söderberg 18, Jonna Ausmann 13, Alyssa Wahl 10

Övriga matcher:

Luleå - Marbo Borås 71 - 73

Eskilstuna - Brahe 72 - 71

Telge - Sundsvall 82 - 91

Stockholm - Norrköping 76 - 63

Div 2 damer

Norrköping-Visby BBK 56-58

Första segern för den nybildade klubben Visby BBK

Bowling

Söndagen den 14 oktober

Elitserien

Pärlan-Avance 17-3 (4-1, 3-2, 5-0, 5-0)

Jonas Gustavsson 879, Claes Gauffin 852,

Stefan Bergh 848. Pärlan på 4:e plats

och man möter Joker i en tidig seriefinal nästa helg.

Fotboll

Söndagen den 14 oktober

Div 1 södra

VIF Gute-Trollhättan 3-0 (1-0, 2-0)

Sista matchen för säsongen,

klart sedan tidigare att VIF Gute åker ner i div. 2

Kval till div 3

Rotebro-Levide 10-0

Levides förlust innebär att det blir kval till div. 4

Gotland mellan Hangvar och Graip.

Gotland får trots allt en representant i div. 3 genom domaren Rickard Pettersson.

Friidrott

Lördagen den 13 oktober.

Levideloppet

42 personer, barn och vuxna motionerade och tävlade.

Resultat damer 4 km.

1.a Åsa Edman Roma IF 15,12,

2:a Lilly Wizen Roma IF 16,13,

3:a Lena Karlsson 16,21

Resultat herrar 8 km.

1:a Olf Tunegard 26,28,

2:a Henrik Reintz 27,25,

3:a Håkan Andersson IK Tjelvar 36,40

Resultat herrar 4 km.

1:a Sture Åhs Huddige AIS 14,33,

2:a Simon Andersson VIF Gute 15,40

3:a Viktor Berglind/Ekman IK Tjelvar 16,12

Innebandy

Lördagen den 13 oktober.

Roslagsbro-Visby IBK 3-13 (1-5,2-3, 0-5)

Micke Järlö 3, Mikel Lundin 2, Chrille Nilsson 2, Andreas Wahman 2 Micke Andersson, Andreas Wilson, Emil Zetterberg, Jonas Gatu

Söndagen den 14 oktober

Elitserien

Endre-IKSU 3-5

Camilla Wahlström 2, Anete Siena.

Ishockey

Fredagen den 12 oktober

Div 2 södra

VisbyRoma-Värmdö 9-0 (7-0,2-0,0-0)

Jani Pollari 2, Robin Pettersson 2, Tobias Lilja 2, Miko Smura, Tim Ekstedt,Tyler Shybunka

Visby Roma har nu gjort 25-1 på tre matcher och leder div 2.

Lördagen den 13 oktober.

Sudret-Värmdö 2-0 (0-0,2-0,0-0)

Magnus Johansson, Josef Båtelsson

Sudret tredje raka vinst

Söndagen den 14 oktober

Åkers-Sudret 2-5

Salem-VisbyRoma 4-8

Fyra segrar vardera för Visby/Roma & Sudret så här långt.

Div 2 södra damer

Fredagen den 12 oktober.

Sudret-Gnesta 6-3

Ella Nordling, Carina Mårdbrink, Josefin Söderström,Hanna Rylander, Sara Andersson, Cecillia Snöbohm

Lördagen den 13 oktober

Norsborg-Sudret 4-5 (1-3,3-1,0-1)

Rugby

SM- final nr 2.

Gotländskorna Frida Pettersson & Katarina Bohman i

Uppsala Rugbyklubb, förlorade förra helgen med 15-7

mot Stockholm Exiles. Retur i går

och ny förlust, nu med 34-5.

Dock SM-silver för gotländskorna.

Undervattensrugby

Bottenskraparna klara för Elitserien!

Volleyboll

Söndagen den 14 oktober

Allsvenskan

Södertelge-Team Gotland 3-2

(15-12 i avgörande set).

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".