Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens sportresultat

Publicerat söndag 28 oktober 2007 kl 14.22

Sporten 43 (22-28 oktober) 2007

Badminton
Riksklasskval

Final DS U13

Emma Gate, Visby BMK - Anna Oscarsson, Visby BMK

(Både Emma och Anna blev riksklassade, VBMK har nu 5 riksklassade spelare)

Final DS U15

Sofie Olsson, Aura - Sofia Oscarsson, Visby

Final MD U13

Segrare Jonathan Lawergren/Anna Oscarsson VBMK

HS A

Segrare Jonas Andersson, VBMK

Basket
Damligan

Lördagen den 27 oktober

Visby Ladies-Brahe 75-59 (40-35)

Alyssa Wahl 25 poäng

Bowling
Elitserien

Lördagen den 27 oktober

Sundbyberg-Pärlan 17-3

Robert Nordberg, 903 Stefan Bergh 904, Arvid Thomsson 854

Söndagen den 28 oktober

Flach-Pärlan 17-3

Division 1 damer

Lördagen den 27 oktober

Rosen-Ön 9-11

Rosen-Eva 6-14

Division 1 herrar

Lördagen den 27 oktober

Sollentuna-Pärlan F 17-3

Åkeshov-Pärlan F 10-9

Fotboll
Division 4:a kval

Söndagen den 28 oktober

Hangvar-Graip 5-3 (2-1)

HSK:Jonathan Bogren , Fredrik Johansson, Oscar Bogren 2, Alf Hansson

Graip: Daniel Andersson, självmål

Hangvar spelar i division fyra nästa säsong

Häst
Dressyr

Western Raiders

Innebandy

Elitserien

Lördagen den 27 oktober

Endre-Karlstad 9-3 (4-2, 2-0, 3-1)

Mål: Sara Anteryd 2, Jenny Almgren, Jessica Storm, Sabina Wedberg, Anete Seina, Josefine Holmertz, Anna Jakobsson, Maria Jakobsson

1:a (4-2)

02.32 1-0 Sara Anteryd

03.19 2-0 Jenny Almgren

08.17 3-0 Jessica Storm

09.24 2 min Caroline Persson Karlstad

10.59 3-1 Malin Andersson/Sofia Nilsson

15.25 3-2 Karin Hallberg/Jennie Dalgren

18.53 4-2 Sabina Wedberg/Eva Jansson

2:a

02.55 5-2 Anete Seina/Sara Anteryd

03.10 2 min Jessica Storm Endre

13.03 6-2 Sara Anteryd/Maria Jakobsson

3:e

00.33 7-2 Anna Jakobsson/Louise Ruthström

01.25 8-2 Josefine Holmertz

06.18 9-2 Maria Jakobsson

09.00 2 min Sara Anteryd Endre

17.34 9-3 Sofia Nilsson

Publik 413

Söndagen den 28 oktober

Endre-Rönnby 7-8 (3-4, 3-1, 1-3)

Mål: Anna Jakobsson 2, Camilla Wahlström 2, Maria Jakobsson, Eva Jansson, Sabina Wedberg

1:a

05.29 1-0 Anna Jakobsson/Emma Larsson

06.24 2-0 Camilla Wahlström/Sabina Wedberg

06.51 2-1 Anna Vartiainen/Karolina Widar

08.18 2 min Eva Jansson Endre

09.57 2-2 Susanna Touminen/ Anna Vartiainen

13.28 2-3 Helena Lundqvist/Susanna Touminen

15.07 2-4 Sara Ståhlberg/Karoline Widar

17.10 2 min Emma Larsson Endre

19.47 3-4 Anna Jakobsson/Emma Larsson

2:a

06.26 2 min Hellevi Karlsson Rönnby

06.42 4-4 Camilla Wahlström/Sara Anteryd

07.33 5-4 Maria Jakobsson/Camilla Wahlström

15.37 5-5 Sara Ståhlberg

19.11 6-5 Eva Jansson/Anna Jakobsson

3:e

01.27 6-6 Sara Ståhlberg

07.42 6-7 Malin Hansen/Sanna Scheer)

08.09 2 min Katarina Touminen

19.16 6-8 Helena Lundqvist tomt mål

19.52 7-8 Sabina Wedbrg/Sara Antery

Division 2 herrar

Lördagen den 27 oktober

Nykvarn-Visby IBK 6-5 (2-4,1-1,0-1,1-0)

Sebastian Pettersson, Micke Järlö, Emil Zetterberg, Andreas Wahman, Andreas Wilsson

Ishockey
Division 2

Fredagen den 26 oktober

Visby Roma-Salem 2-1

Lördagen den 27 oktober

Sudret-Salem 4-4(2-1,0-2, 1-1)

Trevis Hampton, Tommy Karlsson 2, Johan Lindström

Söndagen den 28 oktober

Nynäshamn-Visby Roma 2-2

Hanviken/Tyresö-Sudret

Division 2 damer

Söndagen den 28 oktober

Sudret-Nyköping 1-4 (0-1, 0-3,1-0)

Hanna Rylander

Simning
DM

Adam Jakobsson, Daniel Cederqvist, Johnny Allestad tog de

distriktsmästarskap de ställde upp i .

På damsidan var Stina Juhlin samt Nanny Gahm-Strage framstående.

Söndagen den 28 oktober

Skytte

”Höstmönstring”, Visby skyttehall Klass 9

1) Sofie Ahlström, Klinte, 191 poäng 2) Alex Pettersson, Klinte, 166p. 3)

Micaela Ahlby, Väte, 147p.

Klass 11

1) Evelina Bendelin, Väte, 396p. 2) Jesper Sjölund, Visby, 390p. 3) Richard

Gardelin, Visby, 387p. 4) Oliver Karlsson, Klinte, 385p. 5) Fhiliph Holm,

Ala-Gammelgarn, 375p. 6) Oscar Bäckström, Visby, 373p. 7) Pehr

Hansson-Pettersson, Visby, 368p. 8) Michelle Arskarns, Klinte, 345p.

Klass 13

1) Sofia Gullin, Visby, 399p. 2) Rasmus Ahlby, Väte, 399p. 3) Jehnny

Gardelin, Visby, 397p. 4) Leo Norman, Väte, 396p. 5) Albert Askengren, Väte,

392p. 6) My Hansson, Klinte, 386p. 7) Oliver Werkelin, KA3, 383p. 8) Jakob

Hansson, Väte, 383p. 9) Cecilia Ljung, Väte, 377p. 10) Thomas Magnusson,

Endre, 366p.

Klass 15 Rem

1) Josephin Ahlby, Väte, 399p. 2) Sofie Holm, Ala-Gammelgarn, 394p. 3)

Edward Lindberg, Ala-Gammelgarn, 377p. 4) Tim Ahlström, Klinte, 354p.

Klass 15 stå

1) Madeleine Ahlberg, KA3, 300p.

Klass 17

1) Mikaela Holm, Ala-Gammelgarn, 371p.

Klass 20

1) Jannika Lerberg, Väte, 379p. 2) Sara Svensson, KA3, 361p.

Klass Senior

1) Birger Johansson, Endre, 376p. 2) Dick Weström, Endre, 358p.

Allsvenskan

Lördagen den 27 oktober

Norrköping-Team Gotland 3-0 (25-14,25-23.25-19)

Söndagen den 28 oktober

14.00 Vingåker-Team Gotland 0-3 (18-25,22-25,23-25)

Volleyboll
Damer division 2

Team Gotland-Sthlms Vingar 0-3 (23-25,17-25,9-25)

Dans
Det är glada rapporter som vi skickar med fina resultat från nationell danstävling i Sundsvall.

Therese Nellmer från Fårösund, tävlande för Eskilstuna Dansstudio, tog sin andra raka pallplats i den högsta klassen superstar. Andraplatsen innebär att hon ligger på andra plats på den nationella rankinglistan.

Therese tävlade också för första gången med sin nya parpartner, Sofia Räisinen, och vann direkt i guldklassen över 16 år.

Resultaten gör så att det är med tillförsikt som Therese ser fram mot SM som genomförs i Sandviken 24 November

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".