Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens sportresultat

Publicerat söndag 11 november 2007 kl 17.38

Sporten V 45 (5-11 november) 2007.

Badminton

Lördagen den 10 november

DM

Söndagen den 11 november

10.00 DM finalspel

Herrsingel:

1) Björn Eriksson, Visby.

2) Marcus Carlsson, do

Finalres: 21-9,21-12

Damsingel:

1) Sofia Oscarsson, Visby.

2) Miranda Hall, do

Finalres: 21-16,21-14

Sofia Oscarsson är den yngsta spelaren som vunnit en seniortitel. Hon är bara 14 år.

Herrdubbel:

1) Johan Gate/Björn Eriksson, Visby.

2) Niklas Dufour/Christian Pettersson, do

Finalres: 21-14,21-12

Mixeddubbel:

1) Niklas Dufour/Miranda Hall, Visby.

2)Johan Gate/Emma Gate, do

Finalres: 21-10,21-7

Basket

Elitserien

Fredagen den 9 november

Visby Ladies-Umeå 80-70

Katherine Flecky 28, Alyssa Wahl 20, Agnes Nordström 9, Marie Söderberg 9, Erika Persson 7, Joanna Ausmann 4, Olga Kjelsson 3.

Söndagen den 11 november

17.00 Visby Ladies-Eskilstuna

Division 2 damer

Lördagen den 10 november

12.00 Linköping-Visby BBK

Fotboll

Fredagen den 9 november

Fotbollsgalan

Stora fotbollspriset

Leif Orleifsson Levide

GA-bollen (54:e)

Kaj Andersson VIF Gute

GA-trofén (30:e)

Rebecca Martis Dalhem

Årets målvakt:

Viktoria Axell FG/KIK

Jonas Lind Levide

Årets back

Frida Åberg-Mattsson Dalhem

Björn Nyman Levide

Årets mittfältare

Helena Nirs Dalhem

Peter Edlund Levide

Årets forwards

Rebecca Martis Dalhem

Kaj Andersson Klintehamn

Årets domare

Rikard Pettersson Visby

Exporten

Andreas Haglund IFK Norrköping

Årets idrottsförening

FG 86

Svenska Spels ungdomsledarstipendium

Christer Johansson P18

Palle Nilsson VIF Gute

Häst

Lördagen den 10 november+ Söndagen den 11 november

10.00 Hoppning

Innebandy

Landslagsturnering i Finland

Fredag-Söndag

Sverige-Schweiz 11-1

Anna Jakobsson 2, Maria Jakobsson 1

Sverige-Tjeckien 5-1

Anna Jackobsson 1 mål

Sverige - Finland 10-2

Anna Jakobsson 1 mål

Ishockey

Division 2

Fredagen den 9 november

Visby Roma-Gnesta 4-2

Period 1:

1-0 Robin Peterson (M.Einarsson) 8.08

2-0 Patrik Vedin (S.Jacobsson) 11.51

2-1 18.54

Period 2:

3-1 Mikko Smura 13.16

4-1 Tobias Lilja (M.Ouellet) 17.18

Period 3:

4-2 10.02

Skott: 43-20 (13-5, 19-7, 10-8)

Utv:

Publik:

Lördagen den 10 november

Sudret-Gnesta 5-1 (2-1,2-0,1-0)

Magnus Johansson, Trevis Hampton, Jake Noonan, Johan Larsson, Kristoffer Green

Söndagen den 11 november

14.45 Tyresö/Hanviken -Visby Roma 3-3

15.30 Värmdö-Sudret 2-2

Division 3

Lördagen den 10 november

Graip-Boo 3-4

Söndagen den 11 november

Graip-Boo 6-5 (4-3,1-2, 1-0)

Skytte

Söndagen den 11 november

Fältskjutning K-pist

Resultat AF Elit

1 Gunilla Norbäck Stenkumla Skg 57

2 Sixten Backman Stenkumla Skg 53

Undervattenrugby

Lördagen den 10 november

Bottenskraparna har två matcher i Göteborg

Volleyboll

Allsvenskan

Lördagen den 10 november

15.45 Bromma-Team Gotland

Söndagen den 11 november

14.30 Solna-Team Gotland

Handboll

A-pojkar -91 -92

Vaggeryd- Vif/Gute 12-47

Vaggeryd- Vif/Gute 11-31

Värnamo- Vif/Gute 18-24

Värnamo- Vif/Gute 18-29

Christoffer Widerström 37 mål

Bra också Adam Karlsson i målet.

Pingis DM

Herrar

1. Jonas Hederstedt Vif/Gute

2. Jonas Berglund Vif/Gute

Dam.

1. Annika Ahlgren Vif/Gute

2. Martina Eskedahl Stenkyrka

Herrdubbel

1. Jonas Mattsson/Jonas Berglund Vif/Gute

2. Jonas Hederstedt/Ola Granlund Vif/Gute

Pingisiaden

pojkar

1. Erik Lövgren Levide

Flickor

1. Mikaela Orleisson Levide

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".