Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Visby IBK:s innebandyherrar och Erika Lickhammer är helgens glädjeämnen i den gotländska sporten.

Publicerat söndag 2 december 2007 kl 19.34

Erika Lickhammer 2:a i Stockholm International Horse Show i Globen.

Seger för Visby IBK mot Orminge med hela 15-4.

En förlust och en oavgjord för Endres innebandydamer i elitserien.

Förlust för Visby Ladies i damligan i basket.

Pärlans första hemmaförlust för säsongen i elitserien i bowling.

Läs mer om helgens sport.....

BADMINTON

Division 3 sammandragning

Uppsala-Visby BMK: 2-6

Tyresö-Visby BMK: 1-7

Täby-Visby BMK: 3-5

Visby BMK är obesegrade och leder serien 2 p före BMK Komet, som man möter i en tidig seriefinal 12:e januari.

BASKET

Damligan

(lör) 08 Stockholm-Visby Ladies 65-58 (40-25, 23-18, 17-5,14-19)

Katy Flecky 20, Alyssa Wahl 12, Marie Söderberg 10, Agnes Nordström 9,

Olga Kjellsson 3,Hanna Munthe-Gottberg 2, Sofia Uddin 2

Division 2 damer

(lör) Norrköping-Visby BBK 97-40 (Visby med enbart fem spelare!)

(sön) KFUM Central-Visby BBK 69-59

BOWLING

Elitserien

Söndag

Pärlan-Domino: 8-12 (3-2, 3-2, 1-4, 1-4)

Clas Johansson 843, Robert Gustavsson 826,

Arvid Thomsson 711 (3 serier).

Division 1 södra

Sön. Pärlan-Jollen: 8-12

HÄST

Stocholm International Horse Show (Globen)

Klass S6 - 1.50 Table A with one jump off. Article 238.2.2 Ridhäst

1. Robert Whitaker, Lacroix 9, Great Britain

2. Erika Lickhammer, Magic Dream, Sweden

3. Tina Lund, Zamiro, Denmark

Erika fick 75000:- i prispengar.

INNEBANDY

Elitserien damer

Endre-Dalen 7-8 (3-2,4-2,0-4)

Mål:Anna Jakobsson 2,Sara Anteryd 2,Anete Seina,Emma Larsson, Maria Jakobsson.

Endre-Örnsköldsvik: 4-4

Mål: Jessica Storm, Maria Jakobsson, Sabina Wedberg, Anna Jakobsson.

Mora - Boden: 14-2

Divison 2

Visby IBK-Orminge 15-4 (5-2,3-1,7-1)

Mål: Micke Järlö 4, Christian Nilsson 2, Emil Zetterberg 2, Mattias Forre, Mikael Lundin, Philip Tiding, Mikael Andersson, Andreas Wahman, Tobias Dahlström, Sebastian Pettersson

Övr.matcher:

Roslagen - Telge 8 - 7 e.fl

Nykvarn - Hammarby 7 - 11

Huddinge - Arlanda 13-3

Värmdö - Duvbo 7-8

Bollstanäs - Odelberg/Gustav 8-11

Visby IBK på andra plats en poäng efter

Odelberg/Gustavsberg

ISHOCKEY

Division 2

Lör. Visby Roma-Hanviken/Tyresö 5-5 (3-5, 0-0, 2-0)

Mål: Mike Oulett, Jani Pollari 2, Patrik Vedin, Mats Einarsson

Sön. Spånga-Visby Roma 3-3 (1-0, 1-3, 1-0)

Sön. Salem-Sudret 6-2 (3-0, 1-1, 2-1)

Mål: Magnus Mårdbrink, Travis Hampton

Division 2 damer

Nyköping-Sudret 1-1 (0-0,0-0,1-1) Mål: Josefine Söderlund,

Sudret-Västerhaninge: 1-5 Mål: Cilla Snöbihm

SKYTTE

Lördag Skinkskjutning med K-pist

1. John Göthberg Stånga, 35

2. Birger Johansson Stenkumla, 35

3. Sixten Backman Stenkumla, 35

Söndag Skinkskjutning med gevär

1. Bengt-Åke Gullin Klinte, 30

2. Björn Ahlby Väte, 30

3. Sixten Backman Stenkumla, 30

4. Lars-Olov Larsson GardaLau, 30

5. Jeanette Löfgren GardaLau, 29

VOLLEYBOLL

Division 1

Sön Team Gotland-Vingåker: 2-3 (25-22, 24-26, 19-25, 25-16, 12-15)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".