Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Innebandy

Två segrar för Endres damer i elitserien

Publicerat söndag 24 februari 2008 kl 15.18

Endre vann lördagens match i damernas elitserie i innebandy mot Boden med 11-6 och på söndagen besegrades Skellefteå med 7-1.

Pärlans herrar vann i bowlingens elitserie mot BK Flash med 11-9 - Robert Gustavsson noterade 971 poäng.

Helgens övriga sport, läs vidare....

BADMINTON

Svenska Cup (SM i lag för ungdomar)

U 13

Aura-Visby BMK 9-0

Tellus-Visby BMK 6-3

Askim-Visby BMK 6-3

Vännersborg-Visby BMK 4-5

Dom slutade på fjärde plats i USM för trettonåringar

U17

Borås-Visby BMK 2-7

Vätterstad-Visby BMK 6-3

Skogås-Visby BMK 7-2

Vårvinden-Visby BMK 4-5

Dom slutade på femte plats i USM för sjuttonåringar

BASKET

Divison 2 damer

Lördagen den 23 februari

Katrineholm-Visby BBK 97-55

Söndagen den 24 februari

Eskilstuna-Visby BBK 66-62

BOWLING

Elitserien

Söndagen den 24 februari

Pärlan-Flach 11-9 (2-3, 4-1,1-4, 4-1)

Robert Gustavsson 971, Robert Norberg 893, Stefan Bergh 888, Jonas Gustavsson 885

Division 1 södra herrar

Lördagen den 23 februari

Runan-Pärlan B

Division 1 dam

Lördagen den 23 februari

Cobbers-Rosen 15-5

Söndagen den 24 februari

Lin-Rosen 13-7

FRIIDROTT

Söndagen den 24 februari

Inomhus SM

Mattias Sunneborn blev 4:a i tresteg

och tog brons i längdhopp

Lördagen den 23 februari

11.00 Vintercupen del 3

HANDBOLL

Division 5 herrar

Linneaiterna-VIF Gute

INNEBANDY

Elitserien

Lördagen den 23 februari

Endre-Boden 11-6 (5-2, 3-2, 3-2)

Mål: Anna Jakobsson 3, Maria Jakobsson 3, Eva Jansson, Camilla Wahlström, Eva Didriksson, Jessica Storm, Emma Larsson.

1:a (5-2)

02.09 1-0 Maria Jakobsson/Sara Anteryd

02.58 2-0 Eva Jansson/Sabina Wedberg

03.26 Utv 2 min Emma Larsson Endre (obstruktion)

03.39 3-0 Anna Jakobsson/Anete Seina

07.45 4-0 Camilla Wahlström/Anna Jakobsson

09.34 4-1 Emma Blomqvist/Marlene Cathie

12.12 Utv 2 min Maria Jakobsson Endre (hårt spel)

12.14 4-2 Sandra Widmark/Tanja Ertük

15.04 Utv 2 min Nina Sorsa Boden (otillåten trängning)

15.16 5-2 Eva Didriksson/Anete Seina

2:a (3-2)

04.20 6-2 Anna Jakobsson/Eva Jansson

05.29 7-2 Maria Jakobsson/Emma Larsson

07.58 7-3 Sofia Åman/Michela Kathriner

09.44 Utv 2 min Camilla Wahlström Endre (upprepade förseelser)

10.35 7-4 Tanja Ertük/Sandra Widmark

12.53 8-4 Anna Jakobsson/Camilla Wahlström

14.04 Utv 2 min Eva Didriksson Endre (hårt spel)

14.04 Utv 2 min Mimmi Åkerlund Boden (hårt spel)

19.20 Utv 2 min Emma Larsson Endre (felaktigt avstånd)

3:e (2-2)

00.54 Utv 5 min Tanja Ertük (hårt spel)

05.30 9-4 Maria Jakobsson/Sara Anteryd

06.41 9-5 Mimmi Åkerlund

09.11 9-6 Malanie Cathie/

09.15 Utv 2 min Maria Jakobsson Endre (hårt spel)

09.15 Utv 2 min Tanja Ertük Boden (hårt spel)

11.03 10-6 Jessica Storm/Anna Jakobsson

17.42 Utv 2 min Maria Jakobsson Endre (låsning av klubban)

19.42 11-6 Emma Larsson/Sara Anteryd

Publik 450 st

Övriga matcher:

IKSU-Karlstad 9-0

Täby-Skellefteå 7-1

Pixbo-Rönnby 3-2

KAIS Mora-Örnsköldsvik 5-6

Falun-Dalen

Balrog-Engelholm 7-3

Täby-Skellefteå 7-1

Söndagen den 24 februari

Endre-Skellefteå 7-1 (3-0, 1-0, 3-1)

Mål: Maria Jakobsson 3, Anete Seina, Anna Jakobsson, Emma Larsson, Camilla Wahlström

1:a (3-0)

01.05 Utv 2 min Britta Granberg Skellefteå (spel med handen)

02.50 1-0 Anete Seina/Sara Anteryd

11.13 2-0 Maria Jakobsson/Sara Anteryd (50 poängen denna säsong)

18.41 3-0 Anna Jakobsson/Louise Ruthström

2:a (1-0)

03.33 4-0 Maria Jakobsson/Emma Larsson

17.57 Straff miss Anna Jakobsson

17.57 Utv 2 min Angelica Johansson Skellefteå (låsning av klubba)

3:e (3-1)

05.35 5-0 Emma Larsson/Sara Anteryd

07.55 6-0 Maria Jakobsson/Sara Anteryd

08.48 6-1 Lia Grass/Frida Nordström

11.38 Utv 2 min Angelica Johansson Skellefteå (fasthållning)

13.09 7-1 Camilla Wahlström/Sara Anteryd

Övriga resultat: Balrog-Pixbo 8-3

Endre på 5:e plats i tabellen.

Divison 2 herrar

Söndagen den 24 februari

17.00 Visby IBK-Arlanda 16-4

Mikael Järlö 4 mål

Roslagen-Odelberg/Gustavsberg 7-16

ISHOCKEY

Division 3 herrar

Söndagen den 24 februari

14.30 Västerhanninge-Graip

VOLLEYBOLL

Division 1 herrar

15.45 Teknikum-Team Gotland

Söndagen den 24 februari

14.00 Tierp-Team Gotland

SKYTTE

DM Luftgevär öppen klass

1 Björn Ahlby Väte 685,1

2 Jonny Jonasson Endre 669,1

3 L-O Larsson Endre 670

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".