Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Visby/Roma vann i div. 1-kvalet

Publicerat söndag 9 mars 2008 kl 15.49

Visby/Roma inledde kvalet till division 1 i ishockey med seger borta mot Järfälla med 6-5.

Bottenskraparna vann JSM i undervattensrugby både i klassen äldre respektive yngre juniorer.

Fortsatt tungt för Pärlans herrar i bowlingens elitserie efter förlust mot Elbogen med 13-7.

Förlust för Endres innebandydamer mor KAIS Mora med 10-7. Endre möter Rönnby i kvartsfinal.

Helgen övriga sport läs vidare....

BORDTENNIS

Lördagen den 8 mars

GAs guldracket

Resultat:

Final: IK Skruven - Vägbanksbolaget 5-3

3. Nabbrack borde förbjudas

4. SSG

5. 23,88 (med Sunnerborn)

6. Fiskb... I ekologisk mjölk

7. JCC

8. Ream Rovide

Söndagen den 9 mars

Ljungsbro och Kalmar kvalar till elitserien (Elin Schwarz 0733 121404)

BOWLING

Söndagen den 9 mars

Elitserien herrar

Pärlan-Elbogen 7-13 (2-3,2-3,1-4,2-3)

Divison 1 damer

Rosen-Mistral 10-10

Chansen till seriesegern är liten men finns kvar.

FOTBOLL

Träningsmatcher

Klintehamns damer-Visby AIK P15 0-7

Dalhems damer-Gute P15  4-4

Herrar:

Visby IBK-Dalhem 1-2 (0-2)

Klintehamn-Fårösund 0-1

IFK Visby-Levide 2-2

Wisby Innerstad-FG 86 2-2

Wisby innerstad-Dalhem 1-3

FRIIDROTT

Vid USM blev Gotlands enda deltagare

Frida Björkegren utslagen i försöken på 60 m.

Hon kom 4:a på tiden 8,23 det krävdes 8,20 för

att gå till semifinal.

HANDBOLL

Lördagen den 8 mars

Division 5 herrar

VIF Gute-Jakan: 22-27

VIF Gute på en tredje plats (två lag går upp).

Haninge som leder får inte gå upp så chansen är fortfarande stor för

VIF Gute att gå upp till div. 4.

INNEBANDY

Lördagen den 8 mars

Elitserien damer (sista omgången)

KAIS/Mora-Endre 10-7

I lottningen till kvartsfinalen blev det Rönnby och den första matchen spelas den 16 mars och returen går den 20 mars (skärtorsdagen).

Balrog-KAIS/Mora

IKSU - Dalen

Pixbo-Falun

ISHOCKEY

Kvalserien till division 1D

Järfälla-Visby Roma 5-6 (3-1,1-2,1-2,0-1) 

Visby/Roma avgör 1,48 in i Sudden death genom Tyler Sybunka.

Målgörare: Tyler Shybunka 3, Mike Ouellet 2, Johan Lindström. 

Övr. Matcher

Sollentuna-Nynäshamn 1-4

SKYTTE

Skyttiaden luftgevär.

Gotlands ende deltagare Rickard Gardelin kom på 22:a plats

TYNGDLYFTNING

Lördagen den 8 mars

Elitserien

Omg 3:

Visby AK vann före Eskilstuna Allmänna SK och

Stockholms AK

Visby AK leder serien inför sista omgången som avgörs 5 april (före Kalmar AK och Allmänna SK). Fyra lag går till final.

Bästa lyftare Fredrik Svensson, Oskar Hansson.

Jonas Pettersson slog dock personligt rekord i ryck 115 och i stöt 138.

VOLLEYBOLL

Final Four med Team Gotland i Degerfors

Herrar

Semifinal Team Gotland-Jönköping 0-3

Match om 3:e pris Team Gotland-Jomala (Åland) 1-3

UNDERVATTENSRUGBY

JSM (Lördag och Söndag)

Äldre Juniorer

Bottenskraparna-Trelleborg 3-1

Avgjordes först efter straffläggning.

Yngre Juniorer

Bottenskraparna-Esurf (Eslöv) 6-4

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".