Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Sport

Lördagens sportresultat

Publicerat lördag 16 augusti 2008 kl 15.37

Fotboll
Division 2 damer Rimbo-Dalhem 4-4
Division 3A damer Bele/Barkarby-Klintehamn 2-2
Division 4 herrar FG 86-Dalhem 3-1
Innebandy träningsmatcher
Endre-Visby IBK:s 92 3-4
Täby-Visby IBK 1-15
Ishockey träningsmatch
Visby Roma-Vita Hästen(div 1) 1-2

FOTBOLL
Division 4 herrar
Fredagen den 15 augusti
Visby AIK-IFK Visby 2-3

Lördagen den 16 augusti
FG-Dalhem 3-1 (2-0) 
FG:Joakim Sahlsten, Joakim Eneqvist, Kenneth Budin
DIF:Robin Wiberg
Dalhems Kevin Wickman utvisad

Division 2 damer
Rimbo-Dalhem  4-4
Lina Lindgren 2, Frida Åberg-Mattsson 2


Division 3A damer
Bele/Barkarby-Klintehamn  2-2 (2-2)
Norea Jalker, Frida Söderström
Klintehamn ända lag som tagit poäng av serieledarna.

Division 3B damer
P18-Stuvsta 1-1 (1-0)  25 min kvar
Laura Vaughn

GOLF
Lördagen den 16 augusti
Juniortouren i När
Bruttoklass, utan handikapp
1. Tobias Kolberg  När  71 slag
2. Måns Yttergren Visby GK 71 slag
Lag vanns av Visby GK
Netto klass med handikapp
1.Måns Yttergren Visby GK 66 slag

INNEBANDY
Träningsmatch
Herrar
Täby(div 2)-Visby IBK 1-15 (0-5,0-3,1-7)
Henrik Nilsson 2,Andreas Wahman 3, Philip Tiding 2, Micke Andersson 3, Tobias Dahlström, Mikael Lundin 2, Fredik Larsson, Ockander
 

Damer
Träningsmatch
Endre-Visby IBK:s 92  3-4
Anna Jakobsson 2, Sabina Wedberg


ISHOCKEY
Lördagen den 16 augusti
Träningsmatch
Visby Roma-Vita Hästen(div1) 1-2 (0-0,1-2,0-0)
Patrik Vedin
Vita Hästen vann i torsdags med 7-5

TYNGDLYFTNING
Lördag o Söndag
DM för Gotland,Blekinge,Småland
94 kg klassen
1. Oskar Hansson  Visby AK  251 kg (111 ryck+140 stöt)
2. Jonas Pettersson Visby AK 240 kg
3. Gustav Hansson Visby AK 215 kg
85 kg
1. Fredrik Svensson Visby AK 261 kg (120-141)

105 kg
2. Viktor Hovlid Visby AK  232 kg (100-132)

56 kg
1. Oskar Stilman Visby AK 101 kg
Oskar vinner både senior, juinor, och ungdom på detta resultat

Damklassen
2.Cornelia Hansson Visby AK på 138 poäng  (42-51)

VARPA
Lördagen den 16 augusti
Mästerbyvarpan
Banda Sven Gillerfors/Kenneth Pettersson-Banda Hans-Evert Gustavsson/Thomas Pettersson  12-8, 12-9
Stenklassen
IF Varpa Roger Söderholm/Tommy Malmqvist-Eksta Börje Olofsson/Harald Söderström 12-7,12-10
 

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".