Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens gotländska sport

Publicerat söndag 17 augusti 2008 kl 14.30

Här nedan följer sportbörsen från helgens lokala idrott. sidan uppdateras komtinuerligt.

FOLKRACE
Gutapokalen dag 2
Seniorer
1. Johan Cato
Juniorer
1. Jacob Havdelin

FOTBOLL

Div 2 herrar
Enskede-FC Gute 2-0
FC Gute är precis ovanför kvalplats neråt på 18 poäng


Division 2 damer
Rimbo-Dalhem 4-4
Lina Lindgren 2, Frida Åberg-Mattsson 2

Division 3A damer
Bele/Barkarby-Klintehamn 2-2 (2-2)
Norea Jalker, Frida Söderström
Klintehamn enda laget som tagit poäng av serieledarna.
Båda matcherna slutat oavgjort.

Division 3B damer
P18-Stuvsta 1-1 (1-0)
Laura Vaughn,

Division 4 herrar
FG-Dalhem 3-1
FG:Joakim Sahlsten, Joakim Eneqvist, Kenneth Budin
DIF:Robin Wiberg
Dalhems Kevin Wickman utvisad

GOLF
Juniortouren i När
Bruttoklass, utan handikapp
1. Tobias Kolberg När 71 slag
2. Måns Yttergren Visby GK 71 slag
Lag vanns av Visby GK 

HÄSTSPORT
DM i hoppning på Silikaten
1. Marlene Malmquist, Electrod
2. Åsa Bergström, Quite fun
Juniorer
1. Louise Croon, Diablo
Alla ovannämnda tävlar för Wisby RK

INNEBANDY
Träningsmatch
Täby(div 2)-Visby IBK 1-15 (0-5,0-3,1-7)
Henrik Nilsson 2,Andreas Wahman 3, Philip Tiding 2, Micke Andersson 3, Tobias Dahlström, Mikael Lundin 2, Fredik Larsson, Tobias Ockander

Nynäshamn-Visby IBK 3-5 (1-0,1-1,1-4)
Christian Nilsson,Andreas Wahman,Micke Andersson,Mattias Forre,Emil Zetterberg

Damer
Träningsmatch
Lördag
Endre-Visby IBK:s 92  3-4
Söndag
Endre-Visby IBK:s 92  8-4

ISHOCKEY
Träningsmatch
Visby Roma-Vita Hästen(div1) 1-2 (0-0,1-2,0-0)
Patrik Vedin

Vita Hästen vann i torsdags med 7-5


TYNGDLYFTNING

DM för Gotland, Blekinge, Småland
94 kg klassen
1. Oskar Hansson Visby AK 251 kg (111 ryck+140 stöt)
2. Jonas Pettersson Visby AK 240 kg
3. Gustav Hansson Visby AK 215 kg

85 kg
1. Fredrik Svensson Visby AK 261 kg (120-141)

105 kg
2. Viktor Hovlid Visby AK 232 kg (100-132)

56 kg
1. Oskar Stilman Visby AK 101 kg

Oskar vinner både senior, juinor, och ungdom på detta resultat

Damklassen
2.Cornelia Hansson Visby AK på 138 poäng (42-51)

VARPA
Mästerbyvarpan
Metallklassen
Final:Banda Sven Gillerfors/Kenneth Pettersson-Banda Hans-Evert Gustavsson/Thomas Pettersson 12-8, 12-9

Stenklassen
Final: IF Varpa Roger Söderholm/Tommy Malmqvist-Eksta Börje Olofsson/Harald Söderström 12-7,12-

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".