Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Helgens sportresultat

Följ den gotländska idrotten här

Publicerat fredag 29 augusti 2008 kl 18.20

Ishockey
Ishockeyfestivalen
Visby Roma-Västervik 2-1 20 min spelade

Fotboll
Division 3B
P18-Älta 5-3 (3-3)

Friidrott
Johanna Hallberg gotländskan kom på tredje plats på 800 m vid finnkampen


Innebandy
Maxi träningsturnering för elitserielag
Endre-IKSU 4-4 (0-1,3-2,1-1) 

Fotboll
Division 2 damer
Brommapojkarna-Dalhem 5-1  (1-1)

Division 3A damer
Lidingö-Klintehamn 4-1

Ishockey
Hockeyfestivalen
Sudret-Nynäshamn 3-3 (0-2,1-0,2-1) 

Varpa DM damer 2 manna(alla kastade mot alla)
1. Visby BK (Berit Hoas/Gilla Hafdell) 6 vinster,plus 35 stick
2. Bara (Britt-Marie Björklund/Marie Stenberg) 6 vinster,plus 31 stick
3. Vallstena (Signe Lindgren/Sanna Eklund) 6 vinster

Varpa DM 2 manna oldboys
Final Visby BK(Sylve Gillerfors/Rolf Burgesäter-Banda(Sven Gillerfors/Hans-Evert Gustavsson) 7-12,5-12

LÖRDAGENS resultat
Ishockey
Ishockeyfestivalen
Visby Roma-Västervik 0-1 20 min spelade
1:a perioden
18.28 0-1 Robin Andersson
2:a perioden
00.16 1-1 Patrik Vedin
19.48 2-1 jonas Abrahamssom


Innebandy
Maxi träningsturnering för elitserielag
Endre-IKSU 4-4 (0-1,3-2,1-1)
Sara Anteryd 2, Maria Jakobsson 2
1:a perioden
04.11 0-1 Iza Rydfjäll
2:a perioden
04.42 0-2 Hanna Lundström
10.22 0-3 Martina Söderqvist
10.45 1-3 Sara Anteryd
18.19 2-3 Sara Anteryd
19.34 3-3 Maria Jakobsson
3:e perioden
09.11 4-3 Maria Jakobsson
18.23 4-4 Viktoria Wickström


Falun-IKSU 8-6 (4-0,1-3,3-3)

Fotboll
Division 2 damer
Brommapojkarna-Dalhem 5-1 (1-1)
Mål Jenny Lööf
Brommapojkarna gör tre mål på  hörna

Division 3A damer
Lidingö-Klintehamn 4-1 (4-1)
Mål Sara Karlsson

Division 3B damer
P18-Älta 5-3 (3-3)
Clara Markstedt, Anna Eriksson, Jenny Svennefeldt,Mimmie Engström,Helena Liljeström

Ishockey
Hockeyfestivalen
Sudret-Nynäsham 3-3 (0-2,1-0,2-1)
Mål Niklas Hoffman,Tommy Carlsson,Jimmie Sjögren

Varpa DM damer 2 manna(alla kastade mot alla, 7 lag deltog)
1. Visby BK (Berit Hoas/Gilla Hafdell) 6 vinster,plus 35 stick
2. Bara (Britt-Marie Björklund/Marie Stenberg) 6 vinster,plus 31 stick
3. Vallstena (Signe Lindgren/Sanna Eklund) 6 vinster

Varpa DM 2 manna oldboys
Final Visby BK(Sylve Gillerfors/Rolf Burgesäter-Banda(Sven Gillerfors/Hans-Evert Gustavsson) 7-12,5-12

FREDAGENS resultat
ISHOCKEY
Träningsturnering Hockeyfestival
Fredagen den 29 augusti
Visby Roma-Nynäshamn 5-1 (1-0,2-1,2-0)
1:a perioden
17.09 1-0 Mats Einarsson
2:a perioden
06.02 2-0 Tobias Lilja/Joakim Sjödin
09.01 3-0 Tobias Lilja/Dennis Bergman
17.42 3-1 Niklas Garpsäter/Tobias Pettersson
3:e perioden
11.36 4-1 Tommy Dehlin/Dennis Bergman
13.00 5-1 Johan Sjöqvist/Robin Pettersson
Skott 37-19 (10-7,14-12,13-7))

Sudret-Västervik 1-6 (1-2,0-3,0-1)
Christian Zachrisson


INNEBANDY
Maxi träningsturnering
Fredagen den 29 augusti
Endre-Rönnby 7-7 (0-1,2-3,5-3)
Anna Jakobsson 5, Maria Jakobsson, Camilla Wahlström
1:a perioden
01.12 0-1 Matilda Karlsson
2:a perioden
00.44 1-1 Anna Jakobsson/Camilla Wahlström
02.46 1-2 Matilda Lundqvist
10.26 1-3 Anna Driksson
11.03  2-3 Anna Jakobsson
13.41  2-4 Karolina Widar
3:e perioden
01.32 2-5 Anna Eriksson
02.11 3-5 Anna Jakobsson
05.44 4-5 Camilla Wahlström
11.18 5-5 Anna Jakobsson
11.47 6-5 Maria Jakobsson
16.07 6-6 Karolina Widar
19.33 6-7 Sara Ståhlberg
19.53 7-7 Anna Jakobsson

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".