Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Helgens sportresultat

Varpa SM 2 manna Hablingbo försvarade herrtiteln Baras damer vann rysare över Banda Oldboysfinalen vanns av Banda

Publicerat lördag 6 september 2008 kl 12.26

Varpa 2 manna SM
Herrfinal
Hablingbo-Frölunda 2-0 (12-7,12-9)
Damfinalen
Banda-Bara 1-2 (12-5,6-12,11-12)
Oldboys final
Banda-Visby BK 2-1 (12-11,9-12,12-6)

FOTBOLL
Div 2 herrar
Gute-Rynninge 3-0 (2-0)
15 min 1-0 Mattias Harring, 16 min 2-0 Jakob Sandberg, 46 min Jakob Sandberg
Div 4 herrar
Dalhem-Klintehamn 3-4 (3-1)
Oscar Lövgren 2, Joel Claesson
Andreas Kraft,Malcom Persson, Kaj Andersson,Magnus Johansson.
Utvisning:
Dalhems Oscar Lövgren, och Kaj Andersson i Klintehamn.

Division 2 damer
Lördagen den 6 september
Dalhem-Valbo 3-3 (1-2)
Jenny Lööf 2, Linda Åberg-Mattsson

Division 3A damer
Lördagen den 6 september
Klintehamn-Tureberg 5-2 (4-1)
Cilla Snöbohm 3, Rosel Olofsson, Norea Jalkler
Division 3B damer
Lördagen den 6 september
P18-Nynäshamn  3-0
Jenny Svennefeldt 2, Clara Marlstedt

INNEBANDY
Lördagen den 6 september
Träningsturnering
Växjö-Visby IBK 5-3
Andreas Wilsson,Fredrik Latsson, Jon Lindgren

VARPA
Lördag och söndag
Varpa SM 2 manna i Hellvi
Final
Frölunda(Urban Andersson/Robert Moberg)-Hablingbo (Roland o Ola Nilsson) 0-2(7-12,9-12)

Bronsmatchen
Östergarn-Hablingbo 12-9


Semifinal herrar
Frölunda-Hablingbo 3 2-0
Östergarn 1-Hablingbo 1 1-2
Kvartsfinal herrar
Vinga-Östergarn 0-2
Hablingbo 1-Hablingbo 2 2-0
Hablingbo 3-Garda
Bara 1- Frölunda 0-2

Final damer
Bara (Britt-Marie Björklund/Marie Stenberg)-Banda (Ulrika Pettersson/Malin Karlsson) 2-1 (5-12,12-6,12-11)

Semifinal damer
Bara 2-Bara 1 0-2
Hablingbo-Banda 0-2

Kvartsfinaler damer
Bara 2(Sofie Björklund/Johanna Magnusson)-Sätravik(Eva Olofsson/Tina Svensson)
Hablingbo 1(Mona Engström/Therese Johansson)—Vallstena (Sara Broberg/Signe Lindgren)
Banda 1(Ulrika Pettersson/Malin Karlsson)-Västra Frölunda 2(Susanne Dehlin/Marie-Louise Premberg)
Bara 1(Britt-Marie Björklund/Marie Stenberg)-Väsinde (Anki Karlsson/Jessica Wessberg)

Final
Banda (Sven Gillerfors/Hans-Evert Gustavsson)-Visby BK (Sylve Gillerfors/Rolf Burgesäter)  1-0 (12-11,

Bronsmatchen
Östergarn-Fårö 12-10

Semifinal Oldboys
Visby BK-Fårö 2-1
Östergarn-Banda 0-2
Oldboys kvartsfinal
Garda IK-Fårö 0-2,
Banda 1-Östergarn 2 2-0,
Visby BK-Eksta 2-0,
Östergarn 1-Roma 1 2-0

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".