Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Sport

Helgens Sportresultat

Publicerat fredag 20 mars 2009 kl 22.36

Endres förlorade även den andra kvartsfinalmatchen i innebandy mot Falun med 8-6 och har nu spelat färdigt för denna säsong. Falun går vidare till semifinalspel.
Visby Ladies förlorade mot Norrköping i damligan i basket och har också spelat färdigt för den här säsongen.

BADMINTON
Division 2
Göta-Visby BMK 3-5
Norrköping-Visby BMK 6-2
Visby förlorade mot serieledarna, men dom behåller andra platsen

BASKET

Damligan
Marbo-Visby Ladies  77-69
Brittney Vaughn 17, Elena Radenkovikj 16, Sherel Neal 12, Hanna Gottberg-Munthe 8
Visby Ladies-Norrköping  79-83

BOWLING

Elitserien
Flax-Pärlan 15-4
Domino-Pärlan 7-13

Mellanallsvenskan för damer
Parant-Stånga  12-8
Sara Pettersson 868, Mia Eklöf 790
Eva Norrköping-Stånga 15-4
Mia Eklöf 772, Annika Bodin 746

Division 2 för damer
Lin-Rosen  13-7

Frida Johansson 768, Ninnie Lingstedt 761,
Elan-Rosen 13-7
Ninnie Lingstedet 803, Maria Karlsson 768, Emma Karlsson 759

Division 1 för herrar
Stånga-Högdalen 13-7
Benny Bodin 895, Micke Johansson 879, Mats Rundby 848
Pärlan F-Högdalen

FOTBOLL

Träningsmatcher
Gute-Levide  2-0 (1-0)
Jonathan Bogren, Torbjörn Ahlqvist

Visby AIK - FG 86 1-6

Svenska cupen herrar
Handelskamraternas IF-Dalhem 2-0

HANDBOLL

Division 4 för herrar
Jakan-VIF Gute  25-29

Philip Elander 6, Jesper Othberg 7, Danny Hammerin 6

INNEBANDY

SM slutspel kvartsfinal match nr 2
Endre-Falun 6-8
(0-4, 2-1, 4-3)
Mål: Anete Seina 2, Sabina Wedberg, Sara Anteryd, Emma Järlö, Anna Jakobsson
1:a perioden
03.15 2 min utvisning Anete Seina (Endre)
04.25 0-1 Malin Dalbjer/ Sara Kristoffersson
04.40 0-2 Tanja Esko/Josefina Parling
04.54 2 min utvisning Emma Järlö (Endre)
05.20 0-3 Sara Kristoffersson/Emma Lundmark
14.28 2 min utvisning Emma Åström (Falun)
15.31 0-4 Erika Andersson/Sara Kristoffersson (spel i boxplay)
2;a perioden
23.36 1-4 Anete Seina/Sabina Wedberg
29.09 2 min utvisning Julia Hedlund (Endre)
30.31 1-5 Sara Kristoffersson/Emma Lundmark
31.11 2 min utvisning Josefina Parling (Falun)
31.40 2 min utvisning Anete Seina (Endre)
35.07 2-5 Sabina Wedberg utan ass
35.16 3-5 Emma Järlö/Maria Jakobsson
3:e perioden
44.27 2 min utvisning Hannele Jansson (Falun)
45.36 4-5 Anete Seina
48.07 5-5 Sara Anteryd utan ass
48.33 5-6 Johanna Holmbom
53.41 Josefina Parling
54.57 2 min utvisning Melinda Folmerz
58.03 5-8 Malin Dalbjer
58.32 6-8 Anna Jakobsson/Sabina Wedberg
Publik 980 st


Kval till division 2 herrar
Sudret-Solna 3-3
(2-0, 1-1, 0-1)
Mål: Kristoffer Green, Johan Hedberg, Jakob Melin
Sudret får lämna division 2 och spelar nästa år i division 3

Spånga-Sudret 5-1

Kval till division 3 för herrar
Graip-Norsborg 5-5
Graip-Vällingby 3-1

SKYTTE

GT: Mästartröja
Lars-Olof Larsson Garda/Lau

Förbundsmästerskap 2009
1. Lars-Olof Larsson Garda/Lau 42
2. Håkan Pettersson Burgsvik 41

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".