Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
sport

Helgens sport

Publicerat lördag 30 maj 2009 kl 20.29
Thomas Lövkvist i den rosa ledartröjan under den femte etappen av Giro d'Italia 13 maj 2009. Foto: Alessandro Trovati/AP

Skrällseger vid GA cupens final i hästhoppning och fina resultat i Stockholm Maraton.

Bowling
SM individuellt i Vårberg.
48 kvalificerade varav 24 gick till finalspel. 
Robert Gustavsson IK Pärlan hamnade på 37:e plats.
Nådde 1001 på 6 serier (206, 201, 182, 166, 176, 170)

Cykel

Giro d'Italia
Thomas Lövkvist kom på 76:e plats i lördagens etapp (den 20:e) 2 minuter efter segraren Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto 4.30.07
Sammanlagt inför den sista etappen ligger Thomas på 25:e plats 47 minuter efter ledaren Denis Menchov (Rys) Rabobank.

Söndag 21:a och sista etappen i Girot.
Thomas på 33:e plats med tiden 19.59
slutar på 25:e plats totalt
Slutsegrare Denis Menchov (RUS) Rabobank 41 sekunder före Danilo Di Luca (ITA) LPR
  

Varpa

IV-varpan, Rävhagen
Seniorer
1. Hablingbo lag Ola Nilsson
2. Mulde VK lag Jan Larsson
Finalresultat 12-9, 12-11
Damer
1. Vallstena IF lag Sara Broberg
2. Banda VK lag Ulrika Pettersson
Oldboys
1. Banda VK lag Sylve Gillerfors
Oldboys grupp 2
1. Nynäshamn lag Bertil Larsson
Oldgirls
1. Ulla Pettersson Eksta

Häst
GA-cupens final
Marlene Malmqvist vann efter omhoppning.
Marlene Malmqvist och hästen Electrod svarade för en liten sensation när de vann GA-cupens final i hästhoppnig. Marlene var osäker på start eftersom hon varit sjuk en längre tid och inte kunnat tränat. Storfavoriten Malin Melin och Indra rev det första hindret och sedan var den dagen förstörd.
Tre ekipage gick vidare till omhoppning efter grundomgången och det var Marlene Malmqvist på Electrod, Åsa Bergström på Ouite Fun och landslagsryttaren i fälttävlan Amanda Löwenberg som satt på Chalk n talk.  Marlene Malmqvist vann omhoppning efter rivit sista hindret, ett hinder som även tvåan Amanda Löwenberg rev, men Marlene Malmqvist red nästa 5 sekunder snabbare och det gav henne segern.

Resultat
1  Marlene Malmqvist/Electrod            4 fel tiden 46.25 sek
2. Amanda Löwenberg/Chalk n Talk    4 fel tiden 51.02 sek
3. Åsa Bergström Ouite Fun                8 fel tiden 43.33 sek

Ponnyhoppning Sundbyholm
Minna Horwitz på hästen Cherry deLight segrade i tre klasser.
Julia Karlsson på Titiyo vann en klass.



Fotboll
Division 2 damer
Dalhem-Enskede 1-2 (1-0)
1-0 Mimmie Engström

Division 3 damer
Segeltorp-Klintehamn  3-2 (2-2)
1-0, 1-1 Cecillia Snöbohm, 2-1, 2-2 Sara Karlsson

Division 4 herrar
Copa-Hangvar 3-2 (2-1)
0-1 Sigge Johansson, 1-1 Joakim Westfeldt, 2-1 Mattias Harring, 3-1 Jonas Nygren, 3-2 Olle Lindstedt

FG 86-Levide 1-3 (1-0)
0-1 Peter Öhman, 0-2 Björn Nyman, 1-2 Kenneth Budin (straff), 1-3 Mikael Jakobsson.

IFK Visby-Dalhem 2-1 (0-0)
IFK Visby Erik Lindberg, Gustaf Molin
Dalhem Niklas Magnusson

Fårösund-Visby AIK 0-1 (0-1)
Visby AIK Joakim Persson

Pojkar A
Vasalund-FC Gute 1-0

Friidrott
Stockholm maraton 42192 m
Olof Thunegard kom på en fin 29:e plats i det rekordstora startfältet på 18743 löpare i årets upplaga av Stockholm maraton, han gick i målet på tiden 2.39.43.

Resultat fler gotlänningar
Herrar
Placering, Namn, tid
29   Olof Thunegard Roma 2.39.43
325 Per-Erik Nyström Östergarn IK 3.08.06
899 Jan-Åke Westerlund  P 18 IK 3.23.52
1023 Jonas Svensson P 18 IK 3.25.59
1791 Joakim Sjöstrand  Endre IF 1293 3.37.18
2049 Christian Britse Visby 3.40.16
2292 Fredrik Stanius P 18 IK  3.42.49
2565 Anders Mellqvist Roma IF 3.46.05
2942 Björn Kahl  Visby 3.50.08
3033 Niklas Hammander  Visby  3.51.01
3336 Thony Häggqvist  P 18 IK 3.53.36
5772 Jimmy Bjennmyr Visby 4.18.13
5699 Michael Järlö Endre 3674 4.18.02
7688 Erik Nilsén Visby 4.39.18
8133 Peter Johansson Endre IF 4.45.20
8475 Magnus Larsson  Visby 4.50.04
8262 Dennis Nyström Fårösund 4.47.05
9060 Leif Dahlby Visby 4.58.19
10079 Rickard Hägbom  Visby  5.23.33
10170 Henrik Söderdahl  Visby 5.26.20
10233 Kent Ullberg  Visby 5.28.26
10248 Staffan Bark P 18 IK 5.30.32  
10467 Thomas Mårtensson Fårösund 5.39.09 
10501 Hans-Gunnar Engström  Visby  5.40.56
DNS Robert Edfeldt 70 P 18 IK

Damer
74 Anna Stockhammar FGF Gotland 3.28.10
180 Cecilia Ahlgren P 18 IK 3.42.50
301 Paola Eskedahl P 18 IK3.51.23
368 Lin Eriksson Visby  3.54.14
537 Ulrika Sommestad Roma IF 4.03.34
1337 Hanna Wiman Visbytjej 4.32.15
2927 Britt-Marie Sundberg  Visby  5.40.53

Motorsport
Folkrace
Jubileumspokalen dag 2  Rosendahl
A-final Seniorer
1:a Greger Lindberg         MK Gutarna
2:a Tom Lundh                 Oskarshamn RRC
3:a Greger Sahlsten         MK Gutarna
4:a Öjan Bäckstäde       MK Gutarna
5:a Olof Björkengren       Rosendals MK
6:a Göran Cedergren      Rosendals MK

A-filnal Juniorer
1:a Stefan Selin            MK Gutarna
2:a Jessica Adolfsson   Gotlands Terränggäng
3:a Daniel Lundström    MK Gutarna
4:a Tom Phil                  MK Gutarna
5:a Kristian Havdelin    Rosemdals MK
6:a Jacob Ekström      MK Gutarna

Skytte

Förbundsmästerskap K-pist liggande, Blåhäll
Seniorer
1. Gunilla Norbeck Stenkumla, 424 p
2. Sixten Backman Stenkumla, 419 p
Veteraner
1. Kent Hertzman Lärbro, 414 p
2. Anders Bergström Stenkumla, 413 p

Varpa

IV-varpan, Rävhagen
Seniorer
1. Hablingbo lag Ola Nilsson
2. Mulde VK lag Jan Larsson
Finalresultat 12-9, 12-11
Damer
1. Vallstena IF lag Sara Broberg
2. Banda VK lag Ulrika Pettersson
Oldboys
1. Banda VK lag Sylve Gillerfors
Oldboys grupp 2
1. Nynäshamn lag Bertil Larsson
Oldgirls
1. Ulla Pettersson Eksta

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".