Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

De kan gotlänningarna rösta på i kyrkovalet

Publicerat onsdag 22 juli 2009 kl 09.43

I valet den 20 september till kyrkomöte och stiftsfullmäktige ser listorna för Visby stifts sida ut så här:

LISTORNA TILL STIFTSFULLMÄKTIGE

CENTERPARTIET
1 Ingrid Smittsarve Farmacevt, Akebäck
2 Per-Olof Jacobsson Lantbrukare, Näs
3 Ann-Charlotte Hansson Skadereglerare, Boge
4 Sylve Klinth Lärare, Vibble
5 Brita Hermansson Lantbrukare, Näs
6 Curt Broberg Ombudsman, Bunge
7 Gertrud Södergren Sjuksköterska, Atlingbo
8 Torsten Gislestam Antikvarie, Hamra
9 Carin Jakobsson Verksamhetschef, Bro
10 Allan Kolmodin Lantbrukare, Hörsne
11 Ewy Klinth Sjuksköterska, Vibble
12 Göran Norrby Lantbrukare, Väte
13 Ursula Jakobsson Redovisningsassistent, Alva
14 Barbro Ronsten Verksamhetsutvecklare, Visby
15 Sture Gardell Lantbrukare, Slite
16 Ylva Andersson Kontorist, Träkumla
17 Lars-Erik Karlsson Lantbrukare, Vamlingbo
18 Sivert Larsson Lantbrukare, Lärbro
19 Göte Johansson Lantbrukare, Sjonhem
20 Barbro Johansson Sjuksköterska, Klinte
21 Rune Skoglund Hantverkare, Lokrume
22 Börje Bendelin Lantbrukare, Väte
23 Anita Nordin Socionom, Rute
24 Anna Gahnström Försäkringsutredare, Bro
25 Kjell Olofsson Lantbrukare, Sproge
26 Anneli Nylander Elevassistent, Akebäck
27 Kjell Olsson Lantbrukare, Vänge
28 Bo Stenström Lantbrukare, Bro
29 Greta Hoffman Grundskolelärare, Endre
30 Mikael Hermansson Affärsbiträde, Linde
31 Gunnel Jakobsson Elektronikmontör, Gothem
32 Christina Levander Ödman Pensionär, Vibble

KYRKLIG SAMVERKAN I VISBY STIFT
1 Håkan Jonsson Fröjel
2 Britt Stenfeldt Viklau
3 Curt Lind Tofta
4 Gunnel Larsson Eskelhem
5 Lars-Olof Nimmerfalk Västerhejde
6 Peder Fohlin Fole
7 Hilbert Karlqvist Etelhem
8 Lilian Edwards Visby
9 Daicy Larsson Lärbro
10 Karl Johan Johansson Burs
11 Bengt Olsson Visby
12 Sven Olof Erlandsson Othem
13 Sture Larsson Fide
14 Irene Kolberg Visby
15 Hans Jacobsson Bunge
16 Åke Körkander Etelhem
17 Christer Engelhardt Visby
18 Egil Lyngstad Dalhem
19 Tommy Kristiansson När
20 Vera Pärli Visby
21 Christine Edström Dalhem
22 Jimmy Jönsson Öja
23 Yngve Andersson Visby
24 Pia Nysell Åbom Martebo
25 Rosita Jacobsson När
26 Gun Kjellberg Olsson Visby
27 Ove Silvén Gothem
28 Jan Löwenborg Hemse
29 Krister Arweström Visby
30 Åke Kihlén Fleringe
31 Per Gahnström Visby
32 Anneli Söderstrand Väskinde
33 Lars Ahlner Visby
34 Arne Nyroth Bäl
35 Catharina Ödin Visby
36 Inger Rosén Lokrume
37 Anna-Greta Grund Visby
38 Marie Jacobsson Hejnum
39 Örjan Lindgren Stånga
40 Gunnar Tinge Visby
41 Ulla Hammarhjelm Visby
42 Gunilla Lundberg Visby
43 Britt Ronsten Visby
44 Sigbrit Holmberg Visby

PARTIPOLITISKT OBUNDNA I SVENSKA KYRKAN
1 Karin Hjorth Kontraktsprost, Alva, Suder
2 Bertil Hägg Ekonom, Hejde, Medel
3 Ragnar Håkanson Kyrkomusiker, Själsö, Norder
4 Magnus Jönsson Civilekonom, Sanda, Medel
5 Ingrid Hallberg Byråassistent, Gnisvärd, Medel
6 Margareta Thomasson Glittne Leg sjuksköterska, fil kand, Rone, Suder
7 Gunnar Lindby Lantbrukare, Hejdeby, Medel
8 Christer Hedlund Gymnasielärare, Boge, Norder
9 Malle Björklund Gymnasielärare, Vänge, Medel
10 Jan Löwenborg Yrkesvägledare, Hemse, Suder
11 Anne Mousa Ståhl Civilekonom, Lummelunda, Norder
12 Benny Kristiansson Byggkonsult, Burs, Suder
13 Ing-Marie Söderström Leg. sjuksköterska, diakon, Ardre, Suder
14 Rolf Wattskog Domkyrkovaktmästare, Träkumla, Medel
15 Jhenny Jakobsson Kyrkomusiker, Västerhejde, Medel
16 Gabriella Löf Dietist, Burgsvik, Suder
17 Birgitta Olsson Diakon, Havdhem, Suder
18 Barbro Sandblom Utbildningssamordnare, Eskelhem, Medel
19 Olle Hammarberg Familjerådgivare, Slite, Norder

LISTORNA TILL KYRKOMÖTET

SOCIALDEMOKRATERNA
1 Lilian Virgin Visby
2 Per Gahnström Visby
3 Mona Magnusson Väte
4 Billy Pettersson Klintehamn
5 Eric Martell Burgsvik

CENTERPARTIET
1 Ingrid Smittsarve Farmacevt, Akebäck
2 Ann-Charlotte Hansson Skadereglerare, Boge
3 Torsten Gislestam Antikvarie, Hamra
4 Sylve Klinth Lärare, Vibble
5 Barbro Ronsten Verksamhetsutvecklare, Visby
6 Per-Olof Jacobsson Lantbrukare, Näs
7 Anna Gahnström Försäkringsutredare, Bro
8 Göran Norrby Lantbrukare, Väte
9 Ewy Klinth Sjuksköterska, Vibble
10 Curt Broberg Ombudsman, Bunge
11 Anneli Nylander Elevassistent, Akebäck
12 Allan Kolmodin Lantbrukare, Hörsne
13 Börje Bendelin Lantbrukare, Väte
14 Göte Johansson Lantbrukare, Sjonhem
15 Sivert Larsson Lantbrukare, Lärbro

FRIMODIG KYRKA
1 John-Filip Lundin f. 87, Vet. stud, Visby
2 Linn Harstäde f. 88, "jobbar innan studier", Visby
3 Erik Danielsson f. 89, Musik.stud
4 Joakim Martis f. 88, "jobbar innan studier", Visby
5 Maud Lundin f. 43, diakon, Visby
6 Erik Johansson f.72, präst, Örebro
7 Anna Ehde Malmberg f.52, egenföretagare, Helsingborg
8 Torbjörn Lindahl f.53, präst, Luleå
9 Evalotta Kjellberg f.64, EFS-präst, Örkelljunga
10 Bertil Murray f.50, präst, Uppsala
11 Berit Simonsson f.51, teol. kand, Henån
12 Maria Eckerdal f.64, präst, Sigtuna

KYRKLIG SAMVERKAN I VISBY STIFT
1 Lilian Edwards Visby
2 Håkan Jonsson Fröjel
3 Peder Fohlin Fole
4 Hilbert Karlqvist Etelhem
5 Christine Edström Dalhem
6 Vera Pärli Visby
7 Lars Ahlner Visby
8 Gunnar Tinge Visby
9 Anneli Söderstrand Väskinde

PARTIPOLITISKT OBUNDNA I SVENSKA KYRKAN
1 Inger Harlevi Företagare, Visby
2 Ragnar Håkanson Kyrkomusiker, Själsö
3 Karin Hjorth Kontraktsprost, Alva
4 Inger Hägg Gymnasielärare, Visby
5 Jan Löwenborg Yrkesvägledare, Hemse
6 Magnus Jönsson Civilekonom, Sanda
7 Solveig Magnusson Lärare, Visby

SVERIGEDEMOKRATERNA
1 Jonas Åkerlund vice partiledare, Stockholm, Stockholms stift
2 Margareta Sandstedt behandlare, Gävle, Uppsala stift
3 Liz Dahlin ekonom, Helsingborg, Lunds stift
4 Elisabeth Schäffer leg. sjuksköterska, Karlstad, Karlstads stift
5 Anna Hagwall optiker, Rättvik, Västerås stift
6 Anita Karlsson heminstruktör, Eksjö, Linköpings stift
7 Patrik Ehn lärare, Göteborg, Göteborgs stift
8 Håkan Klasson hemmansägare, Tingsryd, Växjö stift
9 Bengt Muotka pensionär, Kiruna, Luleå stift
10 Tommy Larsson egen företagare, Ulricehamn, Skara stift
11 Ove Skalin pensionär, Sundsvall, Härnösands stift
12 Lars Gunnlev fil.mag., fd lärare, Katrineholm, Strängnäs stift
13 Björn Söder civilingenjör, Helsingborg, Lunds stift
14 Jimmie Stranne montör, Lerum, Göteborgs stift
15 Louise Eriksson personlig assistent, Gävle, Uppsala stift
16 Arnold Boström civilekonom, Huddinge, Stockholms stift
17 Axel Karlsson forskare, präst, Göteborg, Göteborgs stift
18 Ann-Catrine Pettersson fd företagare, Söderhamn, Uppsala stift
19 Cathrine Persson marknadsförare, Falkenberg, Göteborgs stift
20 Runar Filper studerande, Sunne, Karlstad stift
21 Kent Kjellgren bussförare, Helsingborg, Lunds stift
22 Reinhold Teodorsson undersköterska, Tranås, Linköpings stift
23 David Lång löneadministratör, Stockholm, Stockholms stift
24 Britt Kjellgren pensionär, Helsingborg, Lunds stift
25 Roland Gustafsson civilingenjör, Haninge, Stockholms stift
26 Arne Steen pensionär, Göteborg, Göteborgs stift
27 Adam Marttinen pol gruppledare, Eskilstuna, Strängnäs stift
28 Lars-Erik Stadler chaufför, Ängelholm, Lunds stift
29 Johnny Skalin student, Sundsvall, Härnösands stift
30 Daniel Spiik entreprenör, Örebro, Strängnäs stift
31 David Kronlid oppositionsråd, Örebro, Strängnäs stift
32 Jan-Åke Isaksson lantbrukare, Ystad, Lunds stift
33 Anker Iskov Christensen kyltekniker, Vetlanda, Växjö stift
34 Evert Skirgård fd maskinist, Enköping, Uppsala stift
35 Anders Kampl mekaniker, Borlänge, Västerås stift
36 Christer Bengtsson terminalarbetare, Malmö, Lunds stift
37 Lars Bredler civilekonom, Ekerö, Stockholms stift
38 Anders Ljungqvist chaufför, Alvesta, Växjö stift
39 Richard Jomshof lärare, Karlskrona, Lunds stift
40 Julia Kronlid behandlingsassistent, Örebro, Strängnäs stift
41 Eva Remnebratt socionom, Haninge, Stockholms stift
42 Stefan Söder boendeassistent, Uppsala, Uppsala stift
43 Patric Johansson lokalvårdare, Boden, Luleå stift
44 Birgitta Kullvén undersköterska, Åmål, Karlstads stift
45 Per-Erik Åkerström utlastare, Borlänge, Västerås stift
46 Christer Levin chaufför, Borås, Skara stift
47 Maria Liebmann parkarbetare, Halmstad, Göteborgs stift
48 Daniel Rondslätt färdtjänstchaufför, Vänersborg, Skara stift
49 Bjarne Nyberg undersköterska, Åsele, Luleå stift
50 Bengt Sarén företagare, Lindesberg, Västerås stift
51 Daniel Persson kock, Söderhamn, Uppsala stift
52 Erik Hellsborn undersköterska, Varberg, Göteborgs stift
53 Marita Klasson vårdbiträde, Aneby, Linköpings stift
54 Kid Jonsson konsult, Norrköping, Linköpings stift
55 Gunilla Persson badmästare, Kristinehamn, Karlstads stift

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".