Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Erik och Maria vann DM på skidor

Publicerat tisdag 12 januari 2010 kl 20.59
1 av 6
DM på skidor med 53 startande
Mikael Gardelin segrade i H 15
2 av 6
Mikael Gardelin segrade i H 15
Maria Jansson vann DM på skidor 5 km
3 av 6
Maria Jansson vann DM på skidor 5 km
Kommunalrådet Lars Thomsson slet hårt i DM spåren
4 av 6
Kommunalrådet Lars Thomsson slet hårt i DM spåren
Stefan Persson snabbast i DM spåren på 15 km
5 av 6
Stefan Persson snabbast i DM spåren på 15 km
Erik Byland vann DM på skidor över 15 km
6 av 6
Erik Byland vann DM på skidor över 15 km

När DM på skidor avgjordes vid VOK stugan på tisdagskvällenvar det inte den snabbaste som vann DM titeln på 15 km i  herrklassen. Erik Bylund, som tävlade i H 21, blev mästare, men Stefan Persson var snabbast, han tävlar i klassen H 40. Damernas DM vann Maria Jansson.

DM Skidor vid VOK stugan med 53 startande

Klass D21 5000 m


1. Marie Jansson Svaide Roma SOK 20,05
2. Alice Olsson Visborgs OK 21,18
3. Matilda Hoffstedt Svaide Roma SOK 23,29
4. Cornelia Hansson Visborgs OK 23,36
5. Frida Ansin Svaide Roma SOK 25,05

Klass D12 2500 m
1. Maja Ahlgren Visborgs OK 12,55
2. Anna Carlsson Visborgs OK 16,01

Klass D14 5000 m
1. Agnes Carlsson Visborgs OK 20,56
2. Elinor Wejlens Visborgs OK 20,57
3. Tove Rönnbäck Visborgs OK 22,20
4. Ebba Karlsson Visborgs OK 22,47

Klass D40 5000 m
1. Lena Karlsson Visborgs OK 19,20
2. Ullis Nikolausson Svaide Roma SOK 22,30

Klass D50 5000 m
1. Carolina Akergarn Visborgs OK 24,01
2. Ann-Marie Karlsson Svaide Roma SOK 21,31

Klass D55 5000 m
1. Aina Österdahl Visborgs OK 22,22
2. Susanne Hansson Visborgs OK 24,28
3. Elisabeth Molinder Pettersson Visborgs OK 30,05

Klass H21 15000 m


1.Erik Bylund Svaide Roma SOK 52,33
2.Stefan Wahlgren Visborgs OK 53,05

Klass H13 2500 m
1. David Dahl Visborgs OK 12,12
2. Amadeus Hansson Visborgs OK 13,05
3. Oskar Bäckman Visborgs OK 17,13

Klass H15 5000 m


1. Mikael Gardelin Visborgs OK 20,16
2. Karl Utterberg Svaide Roma SOK 20,19
3. Albert Askengren Visborgs OK 20,23
4. Paul Ramsey Vejlens Visborgs OK 25,17

Klass H35 15000 m
1. Jacob Werner Visborgs OK 50,17
2. Andreas Nikolausson Visborgs OK 52,49
3. Mattias Rödén Visborgs OK 55,19
4. Armin Scholler Visborgs OK 59,25
5. Peter Evertsson Visborgs OK 67,26

Klass H40 15000 m


1. Stefan Persson Visborgs OK 45,41
2.Anders Thunegard Svaide Roma SOK 47,29
3. Stefan Buskas Stenkyrka 50,18
4.Fredrik Dahlgren Svaide Roma SOK 53,07
5.Joacim Algulander Svaide Roma SOK 55,42
6.Anders Carlsson Visborgs OK 56,15
7.Stig Dahl Visborgs OK 62,21

Klass H45 15000 m
1.Håkan Lundberg Svaide Roma SOK 49,39
2. Jan Utterberg Svaide Roma SOK 50,15
3. Frode Falkenhaug Svaide Roma SOK 50,21
4. Lars-Olof Larsson Visborgs OK 55,56
5. Lars Thomsson Svaide Roma SOK 57,52
6. Jac Ramsey Visborgs OK 74,35

Klass H50 15000 m.
1.Christer Liljegren Stenkyrka 45,44
2.Göran Bylund Svaide Roma SOK 52,59
3.Philip Willners Svaide Roma SOK 69,20

Klass H55 15000 m
1. Göran Neldemo Visborgs OK 49,01
2. Sven Pettersson Visborgs OK 62,11

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".