Kontakta oss...

Publicerat tisdag 9 mars 2010 kl 15:38
1 av 11
2 av 11
3 av 11
4 av 11
5 av 11
6 av 11
7 av 11
8 av 11
9 av 11
10 av 11
11 av 11

Det finns många sätt att ta kontakt med Sveriges Radio Gotland.
Till fots. Ta bilen. Cykla. Skriva brev. Ringa. Faxa. E-posta. Skicka SMS och MMS. 
 - ta bara kontakt med oss så bestämmer vi en tid som passar.

Besöksadress:
Östra Hansegatan 28, Visby.
Radiohuset finns på A7-området i Visby,  granne med bl a Skatteverket.
På andra sidan Hansegatan finns Valdemarskorset som minner om slaget 1361 mellan gutar och danskar. Här ligger många av de stupade gutarna begravda.
Radiohuset var från början stall för A7-regementets hästar och användes senare som förråd av militären.
Sveriges Radio Gotland flyttade in 2004 och har ett av landets modernaste radiohus, med digital teknik och stora luftiga utrymmen på redaktionen. Vi delar huset med Sveriges Televisions Östnytt.

Postadress:
Sveriges Radio Gotland
Box 1324
621 24 Visby

Telefon: 0498 - 20 30 00

Fax: 0498 - 20 30 99

SMS och MMS till Radio Gotland:
Skriv P4GOTL + mellanslag + ditt meddelande och skicka det till 722 50. SMS:et kostar tre kronor plus eventuell trafikavgift.

Kontakta oss via e-post
Allmänt
info.gotland@sr.se
Webmaster webmaster.gotland@sr.se
Evenemangstips evenemang.gotland@sr.se

Länkar och epostadresser till våra program:
  eter@sr.se
  firat@sr.se 
  formiddag.gotland@sr.se 
  morgon.gotland@sr.se
  gotlandrunt@sr.se  
  gotlandsnytt@sr.se  
  gotlandssporten@sr.se
  kultur.gotland@sr.se
  kaffi@sr.se
  info.gotland@sr.se
  paus@sr.se
 
info.gotland@sr.se
  johannes.hallbom@sr.se
  orat@sr.se

För program som inte sänds under lokal tid 6-18 hänvisar vi till respektive programs sida, som du hittar på Program A-Ö.

E-postadresser till personalen
Kanalchef Helena Bremberg (tjänstledig), 0498-20 32 10 helena.bremberg@sr.se
Tf.kanalchef Lasse Eskelind, 0498-20 32 30 lars.eskelind@sr.se
Nyhetschef Catarina Gustafsson, 0498-75 00 33  
Programchef Malin Nordström, 0498 - 20 32 45 malin.m.nordstrom@sr.se

Övriga redaktionen, nyheter och program:
Lasse Ahnell lasse.ahnell@sr.se 
Karin Brindt karin.brindt@sr.se
Håkan Erlandsson hakan.erlandsson@sr.se
Johannes Hallbom johannes.hallbom@sr.se
Katarina Hedström katarina.hedstrom@sr.se
Anita Johansson anita.johansson@sr.se
Anna Jutehammar anna.jutehammar@sr.se
Mika Koskelainen mika.koskelainen@sr.se
Jakob Larsson jakob.larsson@sr.se
Tommy Lundberg tommy.lundberg@sr.se
Jonas Neuman jonas.neuman@sr.se
Malin Nordström malin.m.nordstrom@sr.se
Karin Persson karin.persson@sr.se
Eva Sjöstrand eva.sjostrand@sr.se
Ulrika Uusitalo-Fernholm ulrika.uusitalo@sr.se
Henrik Wallenius henrik.wallenius@sr.se
Gunnel Wallin gunnel.wallin@sr.se
Mari Winarve mari.winarve@sr.se
Clary Winberg clary.winberg@sr.se
Joakim Åstrand joakim.astrand@sr.se
Lisbeth Östman, musikansvarig lisbeth.ostman@sr.se
Jennie Persson jennie.persson@sr.se
Hanna Sihlman hanna.sihlman@sr.se

Sportredaktionen:
Owe Järlö, sportchef owe.jarlo@sr.se
Kenneth Andersson kenneth.andersson@sr.se
Bengt Boström bengt.bostrom@sr.se
Ingemar Jacobsson ingemar.jacobsson@sr.se
Julia Kvarnberg julia.kvarnberg@sr.se
Ronny Lundgren ronny.lundgren@sr.se
Jacob Wesley jacob.wesley@sr.se

Teknik:
Torbjörn Andersson torbjorn.x.andersson@sr.se
Björn Carlsson bjorn.carlsson@sr.se
Sivert Nordström sivert.nordstrom@sr.se

Administration: 
Camilla Körkander camilla.korkander@sr.se
Marie-Louise ”Millo” Lundgren marie-louise.lundgren@sr.se
Ida Rundby ida.rundby@sr.se

Lyssnarservice - frågor och synpunkter
Vänd dig till Lyssnarservice, 08-784 8484 eller lyssnarservice@sr.se om du har frågor om eller synpunkter på programmen i Sveriges Radio. Öppet mån-fre kl 10.00-12.00 och 13.00-15.00.
Via talsvarssystemet kan du få aktuell tablåinformation och lämna synpunkter dygnet runt.

På Gotland sänder Sveriges Radio på följande frekvenser:
P1
87,6 MHz
P2 94,1 MHz
P3 97,2 MHz
P4 100,2 MHz

Skriv ut

Dela