Ett steg mot eko-skola i Garda
Garda skolas planer på att bli en ekoskola grusades när det inte fanns mark tillgänglig i närheten. Men nu kan markfrågan förhoppningsvis löstas med hjälp av kyrkan i Garda. Det innebär att föräldraföreningen kan gå vidare med planerna på bland annat våtmark och uteklassrum.
Garda ekoskola skall bli Sveriges bästa skola. Den ambitionen har föräldraföreningen haft sedan innan skolan brann ner i maj 2009. Visionen är att eleverna deltar i kretsloppet och har ett riktigt förhållande till naturen.
Men en utökning av skolgårdens yta är en absolut förutsättning för att lyckas genomföra projektet Garda Ekoskola, det konstaterar föräldraföreningen i sin förstudie av projektet. Allt föll dock samman när regionens fastighetsavdelning tyckte att marken bredvid skolan var för dyr att köpa in och landsbygdspengar till anläggandet frös inne.
Men nu kan kyrkan vara på gång att lösa markfrågan åt skolan. Det hoppas verkligen Karin Åström som länge varit ordförande i föräldraföreningen.
När Radio Gotland undersökt hur markavtal skall lösas framgår dock att det inte finns någon skriftlig överenskommelse än.
Kyrkans marker och det som kallas prästlönetillgångar, det hanteras av stiftets egendomsnämnd. Ordförande där är Bertil Hägg som säger att de är positiva till församlingens önskan om tillgång till marken, men någon överenskommelse med markägaren finns inte. Församlingen med kykoråd eller kyrkonämnd har dock fria händer om de har egna tillgångar som prästgård eller egna pengar att genomföra markbyten eller köp.
Markägaren Mattias White säger att han kommit överens med Gardaförsamlingen om att lösa skolans markbehov. "vi är överens om att vi är överens" men inget skriftligt förslag finns till hur ett markbyte, köp eller arrende skall gå till.
Prästen Patrik Ahlmark är övertygad om att ett markavtal nu kan genomföras. När skolan för några veckor sedan fick sin gröna flagg fördes samtal med markägaren och även om detaljer inte är klara så säger Patrik Ahlmark att församlingen nu gett sitt godkännande till att ett avtal tecknas.
Muntligt är man alltså överens att kyrkan i Garda i någon form står för att mark till Garda ekoskola införskaffas, när nu Regionen misslyckats med detta. Och kanske är det här ett exempel på lokal samverkan när Regionens pengar tryter.