Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens sportresultat

Publicerat söndag 6 februari 2005 kl 15.45

Uppdateras kontinuerligt under söndagen

BASKET
Damligan
Visby Ladies - Brahe: 75-67
Johanna Eriksson 28p.

Solna Norrköping: 68-57
Umeå - Sallén: 68-56
Telge - Eskilstuna:

Div 2 damer
Sjöängen-Visby AIK 54-95
Lotta Sjöberg 27, Jenny Hedblad 16

Visby AIK tillhör topp-4 i en serien som ”haltar”

Basketettan, herrar
Tälje - Visby Basket: 102-96

BORDTENNIS
Guldracket i Södervärnshallen

1. Värme&Sanitet (Kenneth Nilsson +13, Jonas Gustavsson +12, Magnus Lorin +17)
2. Nickens lag (Göran Thomasson 0, Lennart Samuelsson + 15, Oscar Lindgren +12)

INNEBANDY
Allsvenskan dam
Endre - Lockerud: 10-7 (2-2.4-3,4-2)
Maria Jakobsson 3, Emma Larsson, Anna Jakobsson,
Anete Seina 2 och Jenny Sandelin.

Högdalen - Örnsköldsvik: 5 - 6
Boliden - Mora: 7 - 4
Södertälje - Engelholm: 0 - 2
(de två lagen som ”skuggar” Endre i tabellen)

Div 2 Östra Svealand, herrar
Högdalen-Visby IBK 7-8 (0-5,2.3,5-0)
Micke Järlö 3, Mikael Marquart 2, Tobias Dahlström, Daniel Andersson, Tobias Davidsson

IBK hade ledningen med 8-2! inför sista perioden.
IBK på ”säker” mark mitt i tabellen.

Huddinge- GAIK Väsby 4-7
Handen-Ristomta 14-6
Hammarby-Älvsjö AIK 10-5
Vide/Arlanda-Bele Barkarby 7-11

ISHOCKEY
Alltvåan
Spånga-Visby Roma 4-1 (1-1,2-0,1-0) Tom Mohlin
Österåker - Visby Roma: 6-1 (0-0, 4-1, 2-0)

Fortsättningsserien
Skarpnäck-Sudret 4-1 (2-0,1-0,1-1)
Josef Båtelsson

Sudret - Hanviken: 2-3 (0-0, 1-1, 1-2)
Jozef Drab, Conny Liljegren

Klosterpucken
Damfinal
Sudret HC-Roma IF 3-0

Pojkfinal 92/93
Visby AIK1 - Roma IF2 2-0

SKIDOR
DM Sprint
1. Christer Liljegren Stenkyrka
2. Lasse Thomsson Svaide

SKYTTE
Skyttiadens Regionsfinal i Sävsjö
(19 gotlänningar deltar)

L 11 Maja Tomtlund KA 3
L 13 Josefine Tomtlund och Donnie Muthas, båda KA 3
L 15 (rem) Maja Sahlsten Väte
L 20 Mia Aronsson Visby (”L” = liggande?)

5 gotlänningar vidare till riksfinalen i Eskilstuna.

Gevärsskytte, fältskjutning på Tofta
Seniorer
1. Sixten Backman Stenkumla 36 träff (av 36)
2. Lars-Olof Larsson Garda/Lau 35/36

Veteraner
1. Martin Ahlin Väte 33/36

Juniorer
1. Jeanette Lövgren Garda/Lau 31/36

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".