Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/
Handikappidrott

DM i Boccia

Publicerat söndag 9 juni 2013 kl 17.58
Boccia Dm avgjordes i helgen i slite (arkivbild) Foto: Owe Järlö

IF Murgrönan tog två klassegrar dels i individuellt klass 3 genom Evert Larsson och så i lag genom Stig Pettersson, Asta Jakobsson, Marcus Jacobsson. I klass 4 var Per Pettersson IF Gutakampen den som la beslag på Guldet.

RESULTAT DM BOCCIA UTOMHUS I SILTE 2013-06-08-09.

Ind. klass 3 Grupp 1.                                      Ind. klass 4. Grupp 1.

1.Daniel Pettersson                IFM                  1. Per Pettersson               IFG

2.Glenn Axell                          IFM                  2. Åke Jacobsson                IFM

3. Ulf Östre                             IFM                  3. Eva Gustavsson              IFM

4. Stig Pettersson                   IFM                  4. Tommy Ohlander          IFG

5. Jonny Lundin                       IFM                  5. Necati Ibin                     IFM

Grupp 2.                                                         Grupp 2.

1.Einar Jakobsson                   IFM                  1. Margareta Olsson         IFG

2. Linda Grönlund                   IFM                  2. Stefan Bodin                  IFM

3. Asta Jakobsson                   IFM                  3. Stina Larsson                 IFM

4. Annika Franzén                   IFM                  4. Viktoria Lindqvist           IFG

                                                                       5. Kjell Hasselberg             IFM

Grupp 3.

1.Bo Ax                                   IFM                 

2.Evert Larsson                       IFM

3.Göran Pettersson                IFM

4. Peggy Ivarsson                   IFG

Finalspel klass 3.                                            Finalspel klass 4.

1.Evert Larsson                       IFM                  1.Per Pettersson                IFG

2. Bo Ax                                  IFM                  2. Stina Larsson                 IFM

3.Daniel Pettersson                IFM                  3. Åke Jacobsson                IFM

4. Einar Jakobsson                  IFM                  4. Margareta Olsson         IFG

5. Glenn Axell                         IFM                  5. Stefan Bodin                  IFM

6. Linda Grönlund                   IFM                  6. Eva Gustavsson              IFM

 LAGSPEL  Grupp 1.

1.Stefan Bodin, Daniel Pettersson, Ulf Östre                               IFM

2.Einar Jakobsson, Evert Larsson, Bo Ax                                       IFM

3.Åke Jacobsson, Eva Gustavsson, Stina Larsson                       IFM

4.Tommy Ohlander, Peggy Ivarsson, Viola Edvardsson           IFG

5.Sten-Åke Hoflund, Agneta Åkerblom, Roland Johansson    IFM

Grupp 2.

1.Stig Pettersson, Asta Jakobsson, Marcus Jacobsson              IFM

2.Göran Pettersson, Andreas Wallin, Hanne Stendahl             IFM

3.Per Pettersson, Margareta POlsson, Viktoria Lindqvist        IFG

4.Glenn Axell, Annika Franzén, Necati Ibin                                  IFM

5.Jonny Lundin, Kjell Hasselberg, Linda Grönlund                     IFM

FINALSPEL.

1.Stig Pettersson, Asta Jakobsson, Marcus  Jacobsson             IFM

2.Per Pettersson, Margareta Olsson, Viktoria Lindqvist           IFG

3.Einar Jakobsson, Evert Larsson, Bo Ax                                       IFM

4.Åke Jacobsson, Eva Gustavsson, Stina Larsson                       IFM

5.Stefan Bodin, Daniel Pettersson, Ulf Östre                               IFM

6.Göran Pettersson, Andreas Wallin, Hanne Stendahl             IFM

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".