Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Helgens-sport

Publicerat söndag 14 maj 2006 kl 14.41

(uppdateras fortlöpande fram till 19.30)

BANGOLF
Tofta Cup

CYKEL
Klinterundan
Resultat H-sport 54km.
1) Tomas Larsson 1.24,45.
2) Marcus Larsson s.t.
3) Andreas Herlitz s.t.
4)Mikael Lindberg 1.29,33.
5) Martina Karlsson 1.36,51.
6) Staffan Roos 1.37,02.

Resultat P15-16 36km
1) David Svensson 1.16,26

FOTBOLL
Div.1 Norra herrar
Östersund-VIF Gute 1-2 (1-1)
Målskyttar Gute: Daniel Söderstrand, Anders Lindberg

Div.2 damer
Farsta-Dalhem 5-1 (0-0)
Målskytt Dalhem: Josefine Jörloff.

Övriga matcher:
Bajen-Roslagsbro 3-2
Rågsved-Älvsjö 3-0
Brommapojkarna-Håbo 1-3

Div.3 herrar
Värmbol-IFK Visby 4-0 (3-0)

Övriga matcher:
Tyresö-Konyaspor 1-1
Huddinge-Katrineholm 3-3
Viljan-Segeltorp 1-2
Värmdö-Vagnhärad 5-4

Div.3A damer
Klintehamn-Sollentuna 0-1
Div.3B damer
Nacka-P18 3-1 (2-0)
Målskytt P18: Jennifer Jerpheden.

Div. 4 herrar
Graip-Dalhem 1-2 (0-2)
Graip: Mattias Blomberg
Dalhem: Philip Persson 2
Klintehamn-Visby BOIS 6-1 (2-1)
Klintehamn: Johannes Crusell 2, Kaj Andersson 2, Morgan Nyberg, Jens Jessen.
Visby Bois: Elias Krantz
Hangvar-Fårösund 1-2
Hangvar: Fredrik Johansson
Fårösund: Andreas Haglund, Patrik Holmberg
Levide-Visby AIK 3-3
Levide: Henrik Wikström, Peter Edlund, Peter Öhman
VAIK: Samba Ndure 2, Rasmus Edwardsson

Juniorallsvenskan
Vasalund/Essinge-Visby AIK 8-0 (4-0)

HÄST 
Western Raiders

ORIENTERING
Ungdomstrollet Vallhagar, Fröjel
H14 Alexander Nilsson, Bro OK
H12 Ludvig Mellberg, Svaide-Roma SOK
H10 Amadeus Hansson, Bro OK
D16 Benita Hansson, Bro OK
D14 Frida Ansin, Svaide-Roma SOK
D12 Cornelia Hansson, Bro OK
D10 Ellinor Vejlens, VOK
U3 Jorun Falkenhaug, Svaide-Roma SOK
U2 Josefin Ullberg, Svaide-Roma SOK
U1 Albert Askengren, VOK
Öppen 1 Albin Thomsson, Bro OK
Öppen 2 Annelie Andersson, VOK
Öppen 5 Birgitta Hjertén, Bro OK
Öppen 6 Bo Magnusson
Öppen 9 Ulf Nilsson, Bro OK 

SIMNING
Wella Cup
50m bröst herr
5. Daniel Cederqvist 
100m bröst herr
4. Daniel Cederqvist
50m rygg herr
5. Adam Jacobsson
100m rygg herr
4. Adam Jacobsson
100 frisim herr
5. Adam Jacobsson
50m rygg 14år och under
6. Stina Juhlin

Ida Sandin, numera Väsby Simsällskap, vann 400m medley.

SKYTTE
K-pist bana - Snögrinde
A-elit
Sixten Backman Stenkumla 322 
Anders Bergström Stenkumla 318
A4
Gert Säiner KA3 311
Christer Martis Stenkumla 295
A3
Birger Johansson Bara 296
Karin Tofftén Stenkumla 293
56
Kent Hertzman Lärbro 296
Börje Pettersson Lärbro 291
66
Kaj Nord Stånga 308
Clas Virgin Stenkumla 295
Klass 1
Solveig Magnusson Stånga 223
Klass 2
Tage Ansén Stenkumla 267

TRAV
V5 Visby
Lopp 1 - 2 Ränn, Ronny Widerström
Lopp 2 - 7 Norrvanges Flisan, Jonny Lehrberg
Lopp 3 - 4 Monas Mambo, Roland Jansson
Lopp 4 - 1 Chiquita, Jan-Åke Blixt
Lopp 5 - 11 Pattiya Bart, Ebba Bohman
Strukna:
Lopp 1 nr 1 
Lopp 3 nr 3

Utdelning på 5 rätt: 7742kr.

TYNGDLYFTNING
Ungdoms-SM, Bosön
1. Caritha Hansson 63 kg-klassen.
(60 kg i ryck/75 kg i stöt)
Hon blev tävlingens allra bästa lyftare totalt.

VARPA 
Hellvivarpan
Seniorer herrar
Grupp 1 
1. Banda Vk (Kenneth Pettersson, Tommy Pettersson)
2. Hablingbo IK (Olof Lithberg, Ola Nilsson)
Grupp 2
1. Fårö IF (Stefan Jonsson, Anders Dyplin)
2. Hablingbo IK (Kenneth Nilsson, Nils Allan Nilsson)

Seniorer damer
1. Banda Vk ( Malin Karlsson, Linnea Appelqvist)
2. Fårö IF ( Sara Broberg, Linnea Rohnström)

Veteraner
Grupp 1
1. Eksta IF (Bernth Jakobsson, Vide Nygren)
2. Roma IF (Lars Ulle Gadefors, George Johansson)
Grupp 2
1. Visby Bollklubb (Gösta Westergren, Eilert Westerlund)
2. Fårö IF (Lars Erik Rieem, Jan Arne Rieem)

Pojkar
1. Bara IF (Erik Mattiasson, Marcus Magnusson)
2. Hablingbo IK (Jacob Nilsson, Daniel Nilsson)

Nordkalkspriset gick till Fårö IF
(bästa förening)

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".