Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Dufour i tre finaler i Gotlandsspelen

Publicerat lördag 1 juli 2006 kl 08.08

När finalpasset i badmintonturneringen Gotlandsspelen inleds på lördagsförmiddagen ska visbyspelaren Niclas Dufour delta i tre finaler i U15-klassen.

Efter fredagens speldag blev det också klart att Västra Frölundas Gabriel Ulldahl också spelar i elitklassens tre finaler.
Finalpasset genomförs med start kl 10.00 i Wisby Rackethall och beräknas hålla på till ca kl. 14.00.

RESULTAT FREDAG:
Damdubbel V 35 poolspel:
1)Jeanette Sandström/Gunnel Bengtsson,Wega. 2)Sabine Areskär,Lidingö/Anneli Gate,Visby.
Mixed V 45 poolspel: 1)Lennart Strömberg,Fjäderbollen/Gunnel Bengtsson,Wega.2)Peter Brandt,Spårvägen/Jeanette Sandström,Wega.
Mixed V 55 poolspel: 1)Svante Sandegård/Carina Kruseborn,Lidingö.2)Göte Pettersson,P 18/Gull Hillgard,Wega
Damdubbel U 11 poolspel: 1)Siri Werkelin/Emma Gate,Visby.2)Sigrid Elise Sund,Norge/Therese Nilsson,Värnamo
Damdubbel U 13 poolspel: 1)Malin Kjelledal/Ida Kjelledal,Skogås.2)Caroline Gate/Sofia Oscarsson,Visby
Damdubbel U 19 poolspel: 1)Pernilla Karlsson/Jenny Ivansson,Carlton.2)Lina Svensson,sollentuna/Cissela Lenkert,Kista.
Herrdubbel elit semifinal: Peder Nordin/Imanuel Hirschfeld,Täby-Johan Lundqvist/Mattias Norell, Spårvägen 7-2,6-8,7-4,7-3. Gabriel Ulldahl/Magnus Sahlberg,V.Frölunda-Joacim Fellenius/Jens Eriksson,Skogås 7-0,1-7,6-8,7-5,7-4
Damdubbel elit semifinal: Hanna Mulder/Sandra Pettersson,Skogås-Sofie Bergström,Trollbäcken/Helena Kihlström,Tyresö 7-2,7-3,7-1. Jessica Carlsson,Växjö/Jennie Carlsson,V.Frölunda-Cecilia Närfors,Skogås/Maja Boström,Spårvägen 7-4,7-3,7-2.
Mixed elit semifinal: Joacim Fellenius/Hanna Mulder,Skogås-Peder Nordin,Täby/Jessica Carlsson,Växjö 7-3,7-4,7-1. Gabriel Ulldahl/Jennie Carlsson,V.Frölunda-Thomas Sciffary,Spårvägen/Anna Kellermalm,Täby 7-2,7-4,7-2.
Herrdubbel A semifinal: Christian Alexandersson,Helsingborg/David Hellström,Göta-Fredrik Sandh,Tyresö/Robert Hay,Södermalm 7-2,7-3,7-5. Henrik Wiberg,Lidingö/Patrik Söderkvist,Skogås-Tomas Ahlgren/Martin Andersson,Täby 8-6,7-8,7-3,4-7,7-3.
Damdubbel A semifinal: Therese Angarth/Karolina Kotte,Täby-Sabine Areskär,Lidingö/Ulla Helm,Estland 4-7,7-1,7-3,7-5. Pernilla Carlsson/Jenny Ivansson,Carlton-Doris Levin,Älmhult/Maria Jönsson,Christianstad 7-2,7-2,7-0.
Mixed A semifinal: Tomas Ahlgren/Karolina Kotte,Täby-Patrik Söderkvist,Skogås/Ulla Helm,Estland 7-2,7-3,8-7. Fredrik Högman,Täby/Pernilla Karlsson,Carlton-Mikael Glemark/Maria Jönsson,Christianstad 7-5,7-5,8-6.
Mixed B semifinal: Lennart Strömberg,Fjäderbollen/Jeanette Sandström,Wega-Per-Åke Areskär/Sabine Areskär,Lidingö 6-8,7-5,7-3,8-7. Michael Schwarcz,Lidingö/Amanda Lundqvist,Täby-Sören Molin/Carina Kruseborn,Lidingö 8-6,7-3,1-7,7-2.
Herrdubbel C semifinal: Karsten Högman,Täby/Joachim Areskär,Lidingö-Reine Svensson/Hans Peterson,Wega 1-7,7-3,7-2,7-4. Thomas Larsson,Graip/Håkan Nyberg,Essendonn-Christian Pettersson/Gert Andergren,Visby 7-0,4-7,7-5,7-5.
Damdubbel C semifinal: Sofia Oscarsson/Caroline Gate,Visby-Katarina Jakobsson/Tin Wickström,Garda 7-2,0-7,7-4,7-3. Jessica Jakobsson/Elin Jakobsson,Garda-Gull Hillgard,Wega/Else Larsen,Danmark 7-0,2-7,7-0,7-5.
Mixed C semifinal: Stig Hofvander,Tjelvar/Inga Andersson,Morlanda-Christer Söderström/Katarina Jakobsson,Garda 7-0,7-4,5-7,7-5. Reine Svensson/Gull Hillgard,Wega-Christian Pettersson/Ina Porselius,Visby 2-7,7-4,8-6,7-5.
Herrdubbel Trim semifinal: Stefan Thorell/Jan Appelqvist,Hemse-Markus Trönberg/Erik Johansson,Carlskrona 7-0,7-1,7-0. P.J Rundqvist/Johnny Andersson,Täby-Micael Hallgren,Enånger/Anton Johansson,Nybro 7-3,7-2,1-7,7-5.
Herrdubbel V 35 semifinal: Sören Molin,Lidingö/Andreas Hirschmann,Tyskland-Jakob Svenhamn,Lidingö/Karl Polack,Österrike 7-0,7-2,7-4. Peter Brandt,Spårvägen/Lennart Strömberg,Fjäderbollen-Michael Levin,Älmhult/Mikael Glemark,Christianstad 7-2,7-2,7-5.
Mixed V 35 semifinal: Håkan Nilsson/Lotten Nilsson,Värnamo-Peter Brandt,Spårvägen/Gunnel Bengtsson,Wega 2-7,7-8,7-0,7-3,7-3. Kjell Almgren/Sabine Areskär,Lidingö-Michael Levin/Doris Levin,Älmhult 7-3,7-1,7-2.
Herrdubbel V 45 semifinal: Peter Brandt,Spårvägen/Sören Molin,Lidingö-Bertil Andersson,Morlanda/Kjell Almgren,Lidingö 4-7,7-3,7-3,7-1. Reine Svensson,Wega/Lennart Strömberg,Fjäderbollen-Staffan Söderberg,Fjäderbollen/Lars Winnberg,Vårvinden 8-6,4-7,8-6,7-4.
Herrdubbel V 55 semifinal: Kent Kotte,Täby/Hans Lenkert,Boo-Poul Erik Thamdrup,Danmark/Kalevi Conrad,Carlskrona 7-2,7-2,7-3.
Herrdubbel U 13 semifinal: Erik Pettersson/Jonathan Hugolf,Skogås-Jonathan Lawergren,Visby/Dennis Dahlbom,Garda 7-0,7-0,7-0. Benjamin Nilsson,Mörrum/Linus Conrad,Carlskrona-Alfred Henriksson,Täby/Andreas Norell,Spårvägen 7-2,7-2,7-2
Mixed U 13 semifinal: Niclas Williander,Kista/Louise Glad Jarl,P 18-Kevin Nilsson/Therese Nilsson,Värnamo 7-4,7-4,7-1. Andreas Norell,Spårvägen/Sigrid Elise Sund,Norge-Dennis Dahlbom,Garda/Cecilia Thomsson,P 18 8-6,7-4,7-2.
Herrdubbel U 15 semifinal: Niclas Dufour/Christian Pettersson,Visby-Patrik Sahlsten,Spårvägen/Erik Assarsson,Gripen 7-1,7-1,7-3. Linus Conrad,Carlskrona/Sebastian Nilsson,Mörrum-Adam Fröman/Alexander Areskär,Lidingö 7-0,7-1,7-0.
Damdubbel U 15 semifinal: Mia Svensson,Mörrum/Cecilia Alexandersson,Örebro-Karolina Engdahl/Julia Hellström,Visby 7-1,7-0,7-1. Hanna Ekhamre/Antonia Larsson,Skogås-Matilda Jansson,Hofors/Karin Ågren,Sandviken 7-1,4-7,7-5,7-4.
Mixed U 15 semifinal: Sebastian Nilsson/Mia Svensson,Mörrum-Niclas Dufour/Caroline Gate,Visby 7-4,8-6,7-4. Philip Shen,Västerås/Cecilia Alexandersson,Örebro-Christian Pettersson/Sofia Oscarsson,Visby 7-1,7-3,5-7,7-8,8-7
Herrdubbel U 17 semifinal: Matiaz Lopez/Victor Löf,Kista-Ludvig Larsson/Martin Murberg,Boo 7-0,7-1,7-2. Thomas Andersson/Marcus Högman,Täby-Jonathan Adolfsson/Daniel Ekmark,Sollentuna 7-3,7-4,7-2.
Mixed U 17 semifinal: Marcus Högman/Amanda Lundqvist,Täby-Daniel Ekmark,Sollentuna/Cissela Lenkert,Kista 7-1,7-8,7-1,8-6. Jonathan Adolfsson/Sara Aschan,Sollentuna-Patrik Nilsson,Skogås/Michaela Wikman,Sollentuna 7-1,5-7,7-2,7-1.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min Lista".