Du måste aktivera javascript för att sverigesradio.se ska fungera korrekt och för att kunna lyssna på ljud. Har du problem med vår sajt så finns hjälp på http://kundo.se/org/sverigesradio/

Två segrar för Niclas Dufour

Publicerat söndag 2 juli 2006 kl 07.14

Det blev en andraplats i klassen Herrar B men vinst i såväl U 15-dubbel och singel för gotländska Niclas Dufour, när Gotlandsspelen i badminton avslutades på lördagen. Västra Frölunda tog hem singelelitklasserna.

FINALRESULTAT:
Herrsingel elit: Magnus Sahlberg,V.Frölunda - Gabriel Ulldahl,do 7-4,7-2,7-1
Damsingel elit: Jennie Carlsson,V.Frölunda - Jessica Carlsson,Växjö  8-7,7-0,7-2
Herrdubbel elit: Gabriel Ulldahl/Magnus Sahlberg,V.Frölunda - Peder Nordin/Imanuel Hirschfeld,Täby 7-2,7-3,7-5
Damdubbel elit: Jessica Carlsson,Växjö/Jennie Carlsson,V.Frölunda - Hanna Mulder/Sandra Pettersson,Skogås 7-0,7-4,7-1
Mixed elit: Joacim Fellenius/Hanna Mulder,Skogås - Gabriel Ulldahl/Jennie Carlsson,V.Frölunda 7-0,8-6,7-1
Herrsingel A: Henrik Wiberg,Lidingö - Patrik Söderkvist,Skogås 7-5,3-7,7-5,7-5
Damsingel A: Cissela Lenkert,Kista - Cecilia Alexandersson,Örebro 7-2,7-1,6-8,7-2
Herrdubbel A: Henrik Wiberg,Lidingö/Patrik Söderkvist,Skogås - Christian Alexandersson/David Hellström,Göta 7-3,7-0,7-0
Damdubbel A: Pernilla Karlsson Jenny Ivansson,Carlton -Therese Angarth/Karolina Kotte,Täby 2-7,7-4,7-5,8-7
Mixed A: Fredrik Högman,Täby/Pernilla Karlsson,Carlton -Tomas Ahlgren/Karolina Kotte,Täby 7-3,2-7,7-2,7-5
Herrsingel B: Andreas Hirschmann,Tyskland - Niklas Dufour,Visby 5-7,7-3,7-2,7-4
Damsingel B: Susanna Nygren-Strandberg,Växjö -  Frida Berzelius,Täby 7-3,7-1,7-2
Herrdubbel B: Sören Molin/Jacob Svenhamn,Lidingö - Michael Levin,Älmhult/Mikael Glemark,Christianstad 6-8,7-0,7-5,7-1
Damdubbel B: Gunnel Bengtsson/Jeanette Sandström,Wega - Amanda Lundqvist/Frida Berzelius,Täby 4-7,7-5,7-3,7-2
Mixed B: Michael Schwarcz,Lidingö/Amanda Lundqvist,Täby - Lennart Strandberg,Fjäderbollen/Jeanette Sandström,Wega 7-3,7-4,6-8,5-7,7-3
Herrsingel C: Tonie von Dahn,Carlskrona - Joachim Areskär,Lidingö 8-6,7-3,7-3
Herrdubbel C: Thomas Larsson,Graip/Håkan Nyberg,Essendonn - Karsten Högman,Täby/Joachim Areskär,Lidingö 7-3,7-2,7-1
Damdubbel C: Jessica Jakobsson/Elin Jakobsson,Garda - Sofia Oscarsson/Caroline Gate,Visby 8-7,7-2,7-3
Mixed C: Reine Svensson/Gull Hillgard,Wega - Stig Hofvander,Tjelvar/Inga Andersson,Morlanda 7-5,7-3,7-0
Herrsingel Trim: Tomas Jaensson,Gripen - Markus Enhage,Umeå 7-0,7-1,7-4
Herrdubbel Trim: Stefan Thorell/Jan Appelqvist,Hemse. - P.J Rundqvist/Johnny Andersson,Täby 7-2,7-0,6-8,7-2
Herrdubbel V 35: Sören Molin,Lidingö/Andreas Hirschmann,Tyskland - Peter Brandt,Spårvägen/Lennart Strömberg,Fjäderbollen 7-1,7-1,7-4
Mixed V 35: Håkan Nilsson/Lotten Nilsson,Värnamo - Kjell Almgren/Sabine Areskär,Lidingö 2-7,2-7,7-5,7-3,8-6
Herrdubbel V 45: Peter Brandt,Spårvägen/Sören Molin,Lidingö - Reine Svensson,Wega/Lennart Strömberg,Fjäderbollen 7-1,7-0,7-1
Herrsingel V 50: Lars Winnberg,Vårvinden - Stig Hofvander,Tjelvar 7-1,7-0,8-6
Herrdubbel V 55: Kent Kotte,Täby/Hans Lenkert,Boo - Alvar Olsson/Göte Pettersson,P 18 7-0,7-1,7-0
Herrsingel U 15: Niklas Dufour,Visby - Sebastian Nilsson,Mörrum 7-1,7-3,7-4
Damsingel U 15: Mia Svensson,Mörrum - Cecilia Alexandersson,Örebro 7-5,7-8,7-4,8-6
Herrdubbel U 15: Niclas Dufour/Christian Pettersson,Visby - Linus Conrad,Carlskrona/Sebastian Nilsson,Mörrum 1-7,7-3,7-3,7-4
Damdubbel U 15: Mia Svensson,Mörrum/Cecilia Alexandersson,Örebro - Hanna Ekhamre/Antonia Larsson,Skogås 7-2,7-2,7-1
Mixed U 15: Sebastian Nilsson/Mia Svensson,Mörrum - Philip shen,Västerås/Cecilia Alexandersson,Örebro 7-1,7-3,5-7,7-8,8-7
Herrsingel U 17: Matiaz Lopez,Kista - Joachim Areskär,Lidingö 5-7,7-2,7-0,7-5
Herrdubbel U 17: Matiaz Lopez/Victor Löf,Kista - Thomas Andersson/Marcus Högman,Täby 7-3,7-4,7-5
Mixed U 17: Marcus Högman/Amanda Lundqvist,Täby - Jonathan Adolphson/Sara Aschan,Sollentuna 7-5,2-7,7-1,7-2
Bästa förening: 1)Skogås 126 poäng. 2)Visby 109 poäng. 3)Täby 104 poäng. 4)Lidingö 96 poäng. 5)Kista 51 poäng. 6)Spårvägen 48 poäng. 7)Carlskrona 43 poäng. 8)Västra Frölunda 42 poäng. 9)Sollentuna 38 poäng. 10)Wega 33 poäng. 12) Garda 28 poäng. 19) P 18 IK 21 poäng. 27) Essendonn 14 poäng. 28)IK Tjelvar 13 poäng. 31)Graip 9 poäng. 42) Hemse 4 poäng.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Har du frågor eller förslag gällande våra webbtjänster?

Kontakta gärna Sveriges Radios supportforum där vi besvarar dina frågor vardagar kl. 9-17.

Du hittar dina sparade avsnitt i menyn under "Min lista".