Prästerna kan kastas ut ur fullmäktige
Kommunfullmäktige i Vårgårda har av tradition inlett årets första kommunfullmäktigemöte med en andakt. En tradition som ingen hittills invänt mot. Men nu reagerar Miljöpartiets Helen Persgren på den kristna inramningen.
– Det blir väldigt fel för den som tänkt sig att gå och lyssna på en politisk debatt och så är det en präst där eller någon annan som har en religiös inramning av mötet.
Att ha en andakt i samband med ett kommunfullmäktigemöte är inte helt okontroversiellt, då kyrka och stat är separerade från varandra sedan år 2000.
Helen Persgren tror att anledningen till att ingen reagerat tidigare är att fullmäktiges möten förr brukade vara i Vårgårda missionskyrka och att en andakt därför kändes mer naturlig.
– Därför trodde ja, nu när vi ska byta till kommunens lokal, en aula, så kommer det här att försvinna. Men det gjorde det inte.
I stället för en andakt i samband med årets första fullmäktigemöte så finns förslag på att man i fortsättningen ska ha ett kulturellt inslag, till exempel musikunderhållning av elever på musikskolan.
Helen Persgren tror att en majoritet av fullmäktiges ledamöter kommer att acceptera hennes sekulariseringsförslag.
– Det verkar inte vara särskilt kontroversiellt. Vilket det skulle kunna vara, eftersom jag tror att Vårgårda är en av de kommuner som har flest missionsförsamlingar inom sina gränser.
– Det är kanske därför ingen reagerat tidigare över att det funnits de här kopplingarna.
Alexandra Karlsson
P4 Sjuhärad