SVENLJUNGA

Svenljungapolitiker avgår i protest

Publicerat: fredag 14 september 2012 kl 07:51 , Nyheter P4 Sjuhärad

Centerpartisten Per-Olof Ekelund hoppar av som ordförande i de kommunala fastighetsbolagen i Svenljunga. Orsaken är ett dåligt skött underhåll och han tröttnat på det politiska tjafset när politikerna vill driva bolagen som en kommunal förvaltning.

Droppen för Per-Olof Ekelund var när politikerna ville att fastighetsbolaget skulle sälja ridhuset för 700 000 kronor - när det är värt nästan fem miljoner.

– Det hade varit ett direkt brott mot aktiebolagslagen och så kan man inte göra. Då sätter man ledamöterna i en personlig situation med personligt ansvar, och det är vansinnigt.

Ekelund menar också att en försäljning av ridhuset till det föreslagna priset vore slöseri med skattemedel.

– Jag tycker att det är fullständigt vansinnigt, så kan man inte göra med kommunens medel och samtidigt höja skatten i andra ändan. Ur bolagets synpunkt hade det varit kriminellt att göra så här.

Kritisk till eftersatt underhåll
Ekelund är också starkt kritisk till att kommunstyrelsen under lång tid låtit underhållet av kommunens fastigheter stå tillbaka.

– Det överskott som fastigheterna har genererat under åren har kunnat gå in i annan kommunal verksamhet och då har man inte lagt någonting på underhållet. Det har varit fruktansvärt dåligt. Man har inte använt pengarna på rätt sätt och fonderat för framtida underhåll utan det har bara handlat om akuta åtgärder, säger Per-Olof Ekelund.

När det gäller förslaget om att sälja ridhuset till ridklubben för 700 000 kronor, som är det bokförda värdet av fastigheten, så är flera partier i Svenljunga splittrade. Vid det senaste fullmäktigemötet lyckades de sju moderaterna i kommunfullmäktige tillsammans med en centerpartist, en miljöpartist och två sverigedemokrater få igenom en återremiss av ärendet.

Carlsson (S) försvarar försäljning
P4 Sjuhärad har inte nått kommunstyrelsens ordförande Eva Johansson (C) för en kommentar till hennes partikamrat Per-Olof Ekelunds kritik. Men kommunstyrelsens vice ordförande, socialdemokrat Stefan Carlsson, som också är för förslaget att sälja ridhuset till det bokförda värdet, har tidigare sagt till P4 Sjuhärad att det för honom i första hand inte handlar om ekonomi. Det främsta skälet är istället att långsiktigt få en fungerande hästverksamhet med ridhuset som bas. Och störst möjligheter att nå dit är om brukarna får ta hand om sin egen anläggning, menar Stefan Carlsson, som också anser att kommunen kommer att tjäna ekonomiskt på att bli av med ansvaret för fastigheten, även om den säljs till det låga priset som förslaget säger.

Tills ärendet om en försäljning av ridhuset tas upp nästa gång i fullmäktige ska det nu göras en ny värdering av fastigheten.

Nyckelord

Svenljunga