Försvarsmakten

Får sparka utlandsvägrande militärer

Uppdaterat: onsdag 3 oktober 2012 kl 16:25 (publicerades onsdag 3 oktober 2012 kl 08:06) , Nyheter P4 Sjuhärad 2 kommentarer

Idag föll domen om Anders Eriksson från Dannike som blev ett pilotfall sedan han ifrågasatt utlandstjänstgöringen. Arbetsdomstolen slår nu fast att anställda i försvarsmakten måste vara beredda att tjänstgöra utomlands - de som vägrar får avskedas.

Dagens dom från Arbetsdomstolen (AD) gällde om försvarsmakten hade rätt att säga upp de 116 officerare som 2010 vägrade skriva under nya anställningsavtal - avtal som gjorde dem skyldiga att även tjänstgöra utomlands.

Sju av officerarna vägrade godta uppsägningen, och en av dem var Anders Eriksson från Dannike. Han var anställd på trängregementet i Skövde och med stöd av Officersförbundet vände han sig till AD för att få uppsägningen ogiltigförklarad.

Förbundet hävdade att uppsägningen saknade saklig grund, och krävde skadestånd från staten på 200 000 kronor.

"Jag förväntades skriva över min rätt"
I eftermiddags kom Arbetsdomsstolens dom som ger Försvarsmakten rätt: försvaret förutsätts kunna agera internationellt med kort varsel, och därför är det inte fel att kräva skyldighet till utlandstjänst för personalen. Därför var det heller inte fel att sparka officerare som vägrade att acceptera förändringen.

En av AD:s sju ledamöter reserverade sig mot domen. Hon anser att uppsägningen av kaptenen skett utan saklig grund.

– Vi är glada att domen gått vår väg så att vi slipper fortsatta diskussioner om det här, säger Per-Olof Stålesjö, personaldirektör vid Försvarsmakten.

Anders Eriksson från Dannike har gått vidare med sitt liv, men beklagar dagens utslag i AD.

– Det här känns jättetråkigt. Jag landar på fötterna men samtidigt är det klart jag är besviken, säger Anders som gjort sex utlandsmissioner - bland annat i Kosovo och Afghanistan.

– Det var inte tjänstgöringen det gällde utan sättet som obligatoriet infördes på - att jag förväntas skriva över min rättighet till min chef. Det finns heller inget preciserat när man kan tacka nej, vilka skäl jag kan ha med min familj och så vidare.

Vill kunna bestämma själv
Anders tror dock inte att dagens dom kommer att påverka utlandsobligatoriet - det finns ju numera inskrivet i anställningskontraktet redan från början. Det han upprörs mest över har med de anställdas rättigheter att göra.

– Arbetsgivaren (försvarsmakten) har nu svart på vitt att han bete sig hur som helst - att ändra retroaktivt i anställningsförhållandena för officerarna.

Kan det innebära att man kan få det lite svårare att få kvalificerande till den här typen av tjänster?

– Man kommer nog få svårare att attrahera erfaren personal i 30 till 35-årsåldern, folk som har barn, säger Anders Eriksson idag.

Eriksson hade varit anställd inom försvaret sen 1997. När han sades upp från Trängregementet i Skövde hösten 2010 sa han så här i en intervju i P4 Skaraborg.

– Jag är inte bara officer utan civil också. Jag vill själv kunna bestämma när det passar mig att åka ut, det är inget jag vill överlåta till min arbetsgivare.

Nyckelord

Borås