Skåne

Facklig besvikelse inför tågövertagande

Publicerat: söndag 4 december 2011 kl 12:39 , Nyheter P4 Malmöhus

En begäran i sista stund att personalen ska vara på plats en halvtimme före utsatt arbetstid kan ställa till problem och påverka trafiken när Veolia tar över Öresundstågen från DBS first nästa helg.

Veolias övertag av Öresundstrafiken har kantats av en rad problem. Ett femtiotal lokförare har vägrat skriva under sina anställningskontrakt för att de bland annat varit missnöjda med för få semesterdagar. Det problemet kan nu lösas genom att man fortsätta på det gamla avtalet fram till mars och förhandlar på nytt då.

En begäran i sista stund att personalen ska vara på plats en halvtimme före utsatt arbetstid kommer att ställa till problem och påverka trafiken när Veolia tar över Öresundstågen från DBS first nästa helg.

Det största problemet nu är istället personalens scheman, som skulle ha varit klara den 15 november, men dök upp i fredags och då var fulla av felaktigheter, menar Jonas Pincini som i helgen fått mängder av samtal och mejl från upprörda medlemmar.

Hur är stämningen?

– Jag får mejl och SMS hela tiden. Personalen är i upplösnings- och upprorstillstånd. Jag tror att en stor del av personalen inte kommer före utsatt arbetstid.  Jag ser stora störningar de första dagarna för Veolias trafik, säger Jonas Pincini, Sekoklubbens ordförande.