Överklaganden försenar vattnet igen
De boende i Flyinge som i över ett halvår fått sitt dricksvatten levererat med tankbilar från Södra Sandby, kommer få vänta ytterligare på fungerande vattenförsörjning.
Markägare har nu överklagat beslutet att dra ledningar mellan orterna.
Tidigare gav VA Syd beskedet att brunnen skulle vara i gång runt mars nästa år, men nu befarar man att det först kommer bli i november 2013 som problemen är fixade.
– Vår förhoppning och som vi har gått ut med på vår hemsida är att ledningen förhoppningsvis kommer vara klar i november 2013, säger Karin Fernström, avdelningschef för ledningsnät på VA Syd.
Det har varit många turer kring den trasiga brunnen i Flyinge. Nu kommer alltså beskedet att de boende i Flyinge med omnejd får vänta ännu längre på att problemen ska åtgärdas.
Det var i november förra året som brunnen rasade ihop, och sedan dess har VA Syd arbetat med att försöka laga den, med många motgångar på vägen. Nu senast hade man hoppats på att kunna dra vattenledningar mellan Flyinge och Södra Sandby för att trygga vattenförsörjningen i Flyinge till mars nästa år. Men nu har också de planerna grusats.
– Nu är det markägare som överklagar ledningsrätten, så det är det som gör att det är fördröjt. Nu måste den rättsliga processen få ha sin gång, säger Karin Fernström.
Överklagandet till Mark- och miljödomstolen leder inte bara till att bygget fördröjs. De kostsamma tankbilar som kör dricksvatten från Södra Sandby till Flyinge kommer också förbli den tillfälliga lösningen på problemet. Hur länge det kommer vara så kan inte Karin Fernström på VA Syd säga.
– Det kan vi ju inte svara på i dagsläget. Både på ledningssidan och på dricksvattensidan jobbar vi ju hela tiden med att försöka genomföra det här projektet så fort som möjligt och att hitta tekniska lösningar på dricksvattensidan för att kunna använda det befintliga vatten som finns i Flyinge, i väntan på den nya ledningen.