Mord ska locka indier
Bollywoodfilm inspelad i Skåne kan bli ett lyft för turistnäringen. I Ystad fortsätter filmturismen att öka och nu vill man skapa en strategi för att ta till vara på intresset.
På en konferens i Ystad samlades idag filmfolk från hela Europa för att hitta nya vägar till att locka fler att turista på platser där filmer spelats in.
På plats fanns bland annat Ystads kommuns egen filmstrateg Petra Rundqvist som hade en egen drömidé om framtiden.
– Ett filmhotell i Ystad. Det är min högsta dröm för att verkligen få varumärket på plats. Lite som ishotellet i Jukkasjärvi, att man har ett ställe som man kommer till där allt sker i filmens tecken. Jag tror det hade varit jättehäftigt, säger hon.
Filmturismen har utvecklats och utökats till fiktionsturism, då också böcker och dataspel visar sig locka turister att ta sig till platserna där historierna utspelar sig. Samtidigt jobbar man hårt för att få utländska intressenter att spela in sina filmer i exempelvis Skåne och Indien är ett av de länder man satsar hårdast på.
– Ja, absolut, och det spelades in en film förra året nedanför Ale stenar och Häckeberga slott och utanför AF-borgen i Lund så det kommer en Bollywoodfilm som har premiär i oktober i Indien, säger Mikael Svensson på Öresund Film Commission.
– Det ska bli spännande att se vad det kan leda till. Kan vi se att det dyker upp ett antal indiska turister så småningom så kan vi ganska direkt koppla det till den filmen eftersom vi har i princip noll indiska turister i dag.