Malmö

Judiska församlingen får mer pengar

Publicerat: fredag 5 oktober 2012 kl 13:45 , Nyheter P4 Malmöhus

Malmös judiska församling får en större del av de pengar som Judiska rådet har fått för att öka säkerheten för judar i Sverige. Det var igår som integrationsministern Erik Ullenhag beslöt att ge rådet ytterligare 500 000 kronor utöver de 3 500 000 som redan delats ut.

Det var i förra veckan som nån utförde sprängningsattentat mot judiska församlingen i Malmö. Sprängdådet utreds som hatbrott. Det här är ett av flera attentat som den judiska församlingen utsatts för under de senaste åren och det är därför Malmö får en större del av dem 500 000 kr som rådet fått.

Trots att Fred Kahn är glad för pengarna så är han inte helt nöjd. Summan ska gå till att öka säkerheten kring synagogan och andra judiska byggnader, men det räcker inte säger Fred Kahn som är ordförande i judiska församlingen i Malmö.